ubuntu olmadı :(

Başlatan xsamx, 28 Eylül 2008 - 12:14:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xsamx

arkadaşlar ubuntu 8.04 hardy  benim makineye  çok ağır geldi ve bunun yanı sıra bir çok problem yaşadım web cam cd yazdırma kod yazma onun için bana  daha hafif bir sistem önerin  sistem daha önce söylediğim gibi 2.4 celeron işlemci 256 ram  çok üzgünüm ama en önemli aletleri kullanamadım tanımadıgı için yurt dışındayım web cam ailemle görüşmek için gerekli yüklemelerde sürekli sorun yaşıyorum neden elimde cd si olan bir programı direk kuramıyorum aslında bunun üzerinde çalışmak lazım hazırcı kolaycı değilim ama neden onun dışında sitede emegi gecen her arkadaşa teşekkür ediyorum gerçekten çok ilgili idiniz

atomkarinca

Öncelikle eğer elinizde CD'si olan bir program Linux'ta çalışmıyorsa bunun sebebi o programın Windows programı olmasıdır. Bu programları çalıştırabilmeniz için Wine programını kurmanız gerekiyor.

256 MB ram için çok fazla dağıtım var fakat benim size tavsiye edeceğim dağıtım SliTaz. Hem az kaynaklı makinelerde sorunsuz çalışıyor hem de paket yöneticisini kullanmak çok kolay. Ayrıca çok da şirin bir dağıtım. Ne var ki eğer Ubuntu tabanlı bir dağıtım istiyorsanız Ubuntulite'ı denemenizi tavsiye ederim.

xsamx

arkadaşım cevabın için * sağ ol elimde lisanslı windowsun 98 dahil her sürümü var benim sorunum xp kullanmak istemiyorum windows istemiyorum onun dışında ubuntu web camımı tanımıyor nero ile cd yazdırma olayı bi sorun en önemlisi dedim web cam ama benim için bunları rahatlıkla yapabileceğim bir sistem olsun gerisi önemli değil web camım canon onunla ilgilide bir yerde şu gspca2 driver a ihtiyacım oldugu söylendi bulamadık tüm forum :) saolsunlar ilgilendiler ama olmadı yeni bir web camda almam imkansız şimdi dediğim gibi pardus veya ubuntu veya diğer bir sistem önermli değil sadece bu özellikleri kullanabileyim

atomkarinca

Şimdi söylediğin tamamen başka bir sorun, bunu yeni bir başlık açarak daha çözebilirsin (ne yazık ki benim webcam'ler hakkında bir bilgim yok).

Windows kullanmak istemiyorsanız öncelikle Windows kullanıcısı gibi düşünmeyi bırakmanız gerekiyor. "Nero ile CD yazmak" Windows'da kullanılan bir terim, evet Nero'nun Linux versiyonu da var fakat diğer alternatifleri kadar iyi değil. K3b, GnomeBaker, Brasero gibi programlar çok daha iyi sonuç veriyor ve kullanımları da gayet basit.

Bu arada yanlış anlaşılmasın "Windows kullanıcısı gibi düşünmeyi bırakmanız gerekiyor" sözünü kötü manada söylemiyorum, sadece bu çoğu yeni kullanıcının yapmayı unuttuğu bir şey, o yüzden uyarmak istedim.

Son olarak cümlelerinizin sonuna nokta koyarsanız okuması çok daha rahat olacaktır.

xsamx

arkadaşım , uyarın için saol , ben bunu hep yapıyorum , ama dikkat ederim. senin önerdiğin SliTaz'ın sistem gereksinimleri nedir baktım bulamadım, türkçe şeçeneği varmı ?

Kutadgu

Öncelikle bu dünyaya hoş geldiniz. Eminim çok seveceksiniz ve Windows u asla aramayacaksınız. Helede AutoCad gibi şu an için tam anlamıyla(Qcad demeyin, onu denedim aynı değil) Linux versiyonu olmayan bir program kullanmayacaksanız.

Öncelikle yeni başlayan herkesin kavraması gereken şey atomkarinca nın da dediği gibi windows mantığını terketmek. Mesela bir program yüklerken internetten aramayız, crack le şunla bunla uğraşmayız. Açarız Synaptic paket yöneticisini uygun programı işaretler ve yüklenip kurulmasını bekleriz. Genellikle program yüklemek için Cd gereksinimimiz vs. de olmaz(İllaki windows programı kurmayacaksanız ki sizin anlattığınız kadarıyla gerek yok). Mesela cd yazdırmak için program arıyoruz. Öncelikle nero ya başvurmak yerine Linux da cd yazdırma ile ilgili programların beğenilen/tavsiye edilenini araştırıp onu kurarız ve kullanırız ve internetten indirmemize de gerek kalmaz synaptic bunu bizim yerimize yapar. K3b sizin ihtiyacınızı karşılar gibi geliyor yinede bu konuda daha bilgili bir arkadaştan yanıt alabilirsiniz. Web kamera olayınız için çok yardımcı olamayacağım bende yeni sayılırım.

Bu işin peşini bırakmassanız, öğrenirseniz ve en önemlisi windows mantığından sıyrılırsanız sizi güzel günler bekliyor : ). Lütfen Ubuntu olmadı demeyin. Biraz üstüne gidin. Biliyorum çünkü bende ilk başladığımda program yüklemeyi windows gibi sandığım için internet sitelerinde program arıyordum. Ancak hep göz ardı ettiğimiz bir şey oluyor bu bambaşka bir sistem bunun farkında olamıyoruz alışkanlıklarımızdan ötürü. İyi günler

atomkarinca

@xsamx, SliTaz'ı 64 MB ram'le denemiştim ve gayet düzgün çalışıyordu. 256 MB ram yeter de artar sanıyorum.

@Jay Wells, xsamx'in Ubuntu olmadı demesinin sebebi yazılımsal değil donanımsal. O yüzden Ubuntu'yu zorla itmek doğru bir yol olmayacaktır. Evet Ubuntu çok iyi bir dağıtım ama ne yazık ki düşük kaynaklı donanımlarda kullanmanın bir manası yok.

Kutadgu

Xubuntu , Xfce masaüstünü kullanan hafif dağıtımlardan birisi diye biliyorum. Kullanmışlığım yok yanlış bilgi vermeyim ancak forumda kullanan arkadaşlar var onlardan bilgi alınabilir.

Alıntı YapTo run the Desktop CD (LiveCD + Install CD), you need 128 MB RAM to run or 192 MB RAM to install. The Alternate Install CD only requires you to have 64 MB RAM.

To install Xubuntu, you need 1.5 GB of free space on your hard disk.

Once installed, Xubuntu can run with 192 MB RAM, but it is strongly recommended to have at least 256 MB RAM

Burada 192 Mb ram in yettiği ancak en azından 256 Mb istendiği yazılmış.

@atomkarinca, arkadaşın webcam sorunu donanımsal ve onunla ilgili bilgim olmadığı için * bir şey söylemedim ancak cd yazdırma sorunu tamamen yazılımsal. Bununla ilgili bilgi verdim. Yinede yanlışımız olduysa affola.

atomkarinca

Xubuntu hafif bir dağıtım değildir. Eğer Ubuntu'yu 384 MB ram'le düzgün bir şekilde çalıştırabiliyorsanız Xubuntu'nun gereksinimi de en az 350 MB olacaktır. Aralarında çok az bir fark var ve ne yazık ki bu yanlış bilgilendirme heryerde var.

xsamx

gerçekten herkese ama herkese çok teşekkür ederim ,aslında tamamen haklısınız , ama insan tüm ihtiyaçlarını istediği gibi halledecek tam bir sistem arıyor, tabi buna eksiklerini tamamla adı veremiyorum, çünkü hiç bir sistem tam anlamıyla ihtiyacınızı gidermiyor. linux kendi çapında gerçekten çok gelişme gösterdi ben bunuda takip ediyorum, fakat benimde dediğim gibi elimde fazla seçenek yok ubuntu olmadı dememin sebebi web cam dı dediğiniz gibi cd yazdırma giderilir bir sorun ama vakitte önemli, saat 3 te işe gidecem haftada 6 gün 10 saat çalışıyorum, iş yerim tam 1.5 saat uzak akşam dönüşte otobus bekleme sorunum var, yani arama taramaya vakit yok arkadaşım bu kadar sorun içinde ailene zaman ayırmak zorundasın hadi otur öğren linux olmuyor yapamıyorum, web cam tanınmamış onun için yeni 2 sistem birlikte kullanmak gerekecek ( linux , windows )yaparım ama bu bilgisayarı kasmazmı ?
ayrıca bu Synaptic paket yöneticisi oda karışık hangi program ne için güncellemeler her seferinde yüklüyorum ama ne yüklüyorum bilmiyorum  , ayrıca bu
Alıntı yapılan: Jay Wells - 28 Eylül 2008 - 12:56:24Eminim çok seveceksiniz ve Windows u asla aramayacaksınız. Helede AutoCad gibi şu an için tam anlamıyla(Qcad demeyin, onu denedim aynı değil) Linux versiyonu olmayan bir program kullanmayacaksanız.  anlayamadım autocad linuxta varmı ?

arkadaşlar dediğinize bakılırsa SliTaz bana göre ama iki soru web cam tanınacakmı ve türkçeleştirebiliyormuyuz bilen varsa lütfen arkadaşlar yanlış veya dogru herkese eleştiri ve önerileri için teşekkürler zaten ben bakıp düşünüyorum kimse darılıp kırılmasın saolun

xsamx

arkadaşlar dediğinize bakılırsa SliTaz bana göre ama iki soru web cam tanınacakmı ve türkçeleştirebiliyormuyuz bilen varsa lütfen arkadaşlar yanlış veya dogru herkese eleştiri ve önerileri için teşekkürler zaten ben bakıp düşünüyorum kimse darılıp kırılmasın saolun

umutubuntu

Makinanız için Slitaz birebir, ancak birincisi Türkçe değil sitesinde Türkçeleştirme ile ilgili talepler mevcuttu,
ikincisi ağ kameranızı eğer aMSN üzerinden kullanmayı planlıyorsanız depolarında aMsn için gerekli bağımlılıklar henüz yerleşmiş değil.
Bu yazdıklarım @Heartsmagic ile Slitaz kurduğumuz bir makinada gözlemlediklerimizdir.

xsamx

umutubuntu peki slitaz da  web camı hangi programlarda kullanabilirim, amsn olması önemli değil skype veya hangi program?  benim için sadece kamerayı kullanmak önemli ayrıca,  rahat bir sistem  istiyorum kasılmayan bir sistem :)

xsamx

arkadaşlar çorbadan dönenin kaşığı kırılısın bana net bir download linki verirmisiniz slitaz kuracam :)

Kutadgu

xsamx

saol jay wells we diğer arkadaşlar

umutubuntu

@xsamx  şahsen Slitaz meselesine girmeni pek önermem, sebebi program derleme konusunda sıkıntılar çekip yardım alamayabilirsin.
Önerim makinanı donanım takviyesiyle biraz daha hızlı duruma getirmek olacaktır.

xsamx

arkadaşlar bu  http://mirror.pimentvert.com/slitaz/iso/1.0/slitaz-1.0.iso   iso dosyasını indirdim  CD\ DVD oluşturucu ile direkmi yazdırıyoruz, yada  başka bir program kullanmam gerekiyormu iso dosyaları için?  çünkü orda değişik bir seçenek yok direk yazdır var

umutubuntu

Anlaşıldı sen şansımı deneyim diyorsun :) CD yakmak için kullandığın program nedir ?
Hangi işletim sistemindesin şu anda ?

Kutadgu

Nero kullanıyor isen

"Diske imaj dosyası yazdırma" gibi bir seçenek olması lazım onu seçip, dosya türü olarak da *.iso, *.nrg gibi sonu imaj dosyası olduğunu belli eden türü seçeceksin. Sonra yazdır diyerek diske açmasını bekleyeceksin. Sonra Live Cd olarak açıp sistemi kurmadan görebilme deneyebilme şansın var.

xsamx

durun arkadaşlar aman ben en başından beri yazıyorum sorunum web cam ve internet ben oyun oynamıyorum, sadece internete giriyorum ve msn veya skype den görüşmeler yapıyorum tek derdim bu yoksa şansımı denemek kelimesi bana göre değil, ben sizden edindiğim bilgilerle hareket ediyorum ama web cam olmucaksa iki sistem birden kuracam, o zamanda makine kasmıcakmı windows ve ubuntu bunu açıklayın lütfen, * ya da stilazda bunları rahat yapabilirsem bana yeter başka bir şey istemiyorum, ama yok  yapamazsın kameran çalışmaz derseniz  tek çare windows dışında pardus veya ona benzer  bana web camı kullanacagım bir sistem önerin lütfen pc özelliklerini unutmayalım canyon web cam  2.4 celeron işlemci 256 ram  kasmadan çalıştırsın herkese teşekkürler  ayrıca nero falan kullanmıyorum yükleyemedim direk ubuntuda cd\dvd oluşturucu yu kullancam 

umutubuntu

O zaman yapacağın tek şey windows yanında donanımlarını tanıyabilecek bir linux dağıtımı olacaktır yani windows yanıda Linux'ta kurabilirsin, iki işletim sisteminden sadece bir tanesi açık olacaktır ve iki işletim sisteminin yüklü olması sistemini kasmaz bkz. @eren bir makinada 8 işletim sistemi taşıyor.

xsamx

sayın arkadaşlar bende şu an

ubuntu 8.04 hardy

kernel linux 2.6.24-19-generic

gnome 2.22.3 

dikkat ettimde bellek kullanımı 249.7 mib

160 gb hard disk orada kullanılabilir disk alanı 136.4 gib diyor yani bir yanlış var ama nerde belkide dogrudur, ama neyse o zaman ben ubuntuyu kaldırmıyorum ama üzerine xp kuracam, zamanı geldiğinde inşeAllah bu müslüman düşmanı xp ve windowstan kurtuluruz bana bu konuda ne yapmam gerektiğini söyleyin lütfen , direkxp  cd yi koyup kurluma başla dicem ama xp yi nereye kuracam yada nasıl olması gerekiyor direk xp cdsini koyarsam tüm diske xp kurar diye biliyorum acaba doğrumu  :-\?

umutubuntu

metineylul

Windows kullanmak istemiyorsanız öncelikle Windows kullanıcısı gibi düşünmeyi bırakmanız gerekiyor. "Nero ile CD yazmak" Windows'da kullanılan bir terim, evet Nero'nun Linux versiyonu da var fakat diğer alternatifleri kadar iyi değil. K3b, GnomeBaker, Brasero gibi programlar çok daha iyi sonuç veriyor ve kullanımları da gayet basit.
Bu arada yanlış anlaşılmasın "Windows kullanıcısı gibi düşünmeyi bırakmanız gerekiyor" sözünü kötü manada söylemiyorum, sadece bu çoğu yeni kullanıcının yapmayı unuttuğu bir şey, o yüzden uyarmak istedim.

Bahsettiğiniz programların alternatiflerini bende inceledim.Yılların nero alışkanlığından vazgeçmek kolay değil.Hadi diyelim başka program kullandık ama mesela rar dosyasını hala açamıyoruz.Oyunları hala oynayamıyoruz.Forumda arkadaşlar sağolsıun yardımcı olmaya çalışıyorlar.Wine kur diyorlar.Kuruyoruz ama oyunlar gene çalışmıyor.Sanırım arkadaşların anlatmak istedği konu bunun gibi şeyler.Tamam windowsdan vazgeçiyoruz ama oyunlarıda mı bırakıp gelelim.Maalesef kurduğumdan buyana ne fifa ne sims nede cm-fm oynayamadım.Hal böyle olunca birsüre sonra bizim gibi kullanıcılara gerçekten zor gelmeye başlıyor.Kendi adıma söyleyeyim bilgisayarımı aldığımda windowsu kurdurduktan sonra hiç bukadar sistemi kurcalamamıştım.