Ruby on Rails Kurulumunda Sorun [12.04]

Başlatan hozedante, 24 Aralık 2012 - 20:15:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hozedante

Merhabalar,

http://rubyonrails.org/download adresinde gösterilen yönergeleri adım adım uyarladım. Anladığım kadarıyla buraya kadar sorunum yok. Ancak;

rails new /home/mehmet/Desktop/railtest/

yaparak masaüstümde bir klasör oluşturup orada proje başlatmak istiyorum (bu konuda doğru mu yapıyorum, tam emin değilim.)

sonra

rails server

yazarak serveri çalıştırıyorum ve şu şekilde bir çıktı alıyorum:

Usage:
  rails new APP_PATH [options]

Options:
  -r, [--ruby=PATH]              # Path to the Ruby binary of your choice
                                 # Default: /usr/bin/ruby1.9.1
  -b, [--builder=BUILDER]        # Path to a application builder (can be a filesystem path or URL)
  -m, [--template=TEMPLATE]      # Path to an application template (can be a filesystem path or URL)
      [--skip-gemfile]           # Don't create a Gemfile
      [--skip-bundle]            # Don't run bundle install
  -G, [--skip-git]               # Skip Git ignores and keeps
  -O, [--skip-active-record]     # Skip Active Record files
  -S, [--skip-sprockets]         # Skip Sprockets files
  -d, [--database=DATABASE]      # Preconfigure for selected database (options: mysql/oracle/postgresql/sqlite3/frontbase/ibm_db/sqlserver/jdbcmysql/jdbcsqlite3/jdbcpostgresql/jdbc)
                                 # Default: sqlite3
  -j, [--javascript=JAVASCRIPT]  # Preconfigure for selected JavaScript library
                                 # Default: jquery
  -J, [--skip-javascript]        # Skip JavaScript files
      [--dev]                    # Setup the application with Gemfile pointing to your Rails checkout
      [--edge]                   # Setup the application with Gemfile pointing to Rails repository
  -T, [--skip-test-unit]         # Skip Test::Unit files
      [--old-style-hash]         # Force using old style hash (:foo => 'bar') on Ruby >= 1.9

Runtime options:
  -f, [--force]    # Overwrite files that already exist
  -p, [--pretend]  # Run but do not make any changes
  -q, [--quiet]    # Suppress status output
  -s, [--skip]     # Skip files that already exist

Rails options:
  -h, [--help]     # Show this help message and quit
  -v, [--version]  # Show Rails version number and quit

Description:
    The 'rails new' command creates a new Rails application with a default
    directory structure and configuration at the path you specify.

You can specify extra command-line arguments to be used every time
    'rails new' runs in the .railsrc configuration file in your home directory.

Note that the arguments specified in the .railsrc file don't affect the
    defaults values shown above in this help message.

Example:
    rails new ~/Code/Ruby/weblog

This generates a skeletal Rails installation in ~/Code/Ruby/weblog.
    See the README in the newly created application to get going.

browserdan localhost:3000 yazdığım zaman sunucuya giremiyorum.

Sıkıntım şu ki, bana kalırsa kurulumu başarıyla tamamladım. Hatta bir kaç kez denedim. Serveri çalıştıramıyorum. Php çalıştığım için bilgisayarda apache, mysql falan kurulu onlarla alakalı bir çakışma olabilir mi?

Bi yardım edin lütfen.

burk

gem update --system ile güncelleme yapmayı deneyin.

hozedante

ERROR:  gem update --system is disabled on Debian, because it will overwrite the content of the rubygems Debian package, and might break your Debian system in subtle ways. The Debian-supported way to update rubygems is through apt-get, using Debian official repositories.
If you really know what you are doing, you can still update rubygems by setting the REALLY_GEM_UPDATE_SYSTEM environment variable, but please remember that this is completely unsupported by Debian.

şeklinde hata alıyorum

heartsmagic

Kurulumu nasıl yaptın? Hani çok hâkim olduğum bir konu değil, ayrıca azıcık da okuma gerektiriyor bu nedenle ha deyince nokta atışı yardım yapamam fakat şu belgelere bir bakınmalısın:

http://guides.rubyonrails.org/getting_started.html
https://help.ubuntu.com/community/RubyOnRails

Ubuntu kaynağı biraz geride olabilir, takip ederken lütfen güncelliğini göz önünde bulundur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

doganaydin

rbenv veya rvm ile kurulum yaparsan sorunun çözülür.

akgulem

Masaüstünde bir proje oluşturmak için öncelikle terminalde şu kodu yazmalısınız: cd Desktop.Böylece masaüstünüze ulaşmış olursunuz.
Projenizin adı x olsun.Terminalde şu kodu yazmalısınız: rails new x.Böylece 'x' klasörünün içinde yeni bir rails projeniz olur.
Daha sonra cd x diyerek projenizin içine gireceksiniz.Ondan sonra rails server diyerek serverınızı başlatacaksınız.

Siz ne yaptınızın cevabı:
rails new /home/mehmet/Desktop/railtest/ komutunu yazarak [/size]/home/mehmet/Desktop/railtest/ adında bir rails projesi yarattınız.Halbuki cd Desktop deyip masaüstünüze gelmeli ve ondan sonra rails new railstest demeliydiniz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Ocak 2013 - 16:30:21

Ayrıca lütfen terminalde ardışık şekilde rails -v ve ruby -v yazarak rails ve ruby nin yüklü olup olmadığını test edin.
'Being an Irish isn't a skill.It is a f...g genetic accident!'
                                                                                            George Carlin

heartsmagic

@akgulem, doğrudan rails new /home/falanca/DEsktop/railtest ile dizini/projesi oluşturmayla, önce /home/falanca/Desktop dizinine gidip sonra oluşturma arasında ne fark var ki? İkisinde de istenen dizin/proje oluşturulmuş olmuyor mu?

akgulem

Son gönderdiğim postu unutun,siz onları yazınca masaüstünüzde bir rails projesi yaratılmış olacak ve bu projenin adı da railtest olacak.
Terminalden projeyi oluşturduğunuz klasöre gelmelisiniz ve ondan sonra da rails server komutunu çalıştırmalısınız.
Kusura bakmayın yukarıda verdiğim yanlış bilgiler için.
Son durumda,terminal açılmalı ve şu kodlar yazılmalı:
1.cd Desktop (home/user/ klasöründe olduğunuzu varsayıyorum)
2.rails server
Bu da son edit.
                                                                                            George Carlin

heartsmagic

Hani ne Ruby ne de Rails konusunda hiç bilgim yok ancak bu başlıktaki sorun zaten rails server yazıldığında ortaya çıkan sıkıntı için açılmış :)

akgulem

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Ocak 2013 - 00:47:00
Hani ne Ruby ne de Rails konusunda hiç bilgim yok ancak bu başlıktaki sorun zaten rails server yazıldığında ortaya çıkan sıkıntı için açılmış :)
rails server yazıldığında sorunun ortaya çıkmasının sebebi terminalde çalışılırken projenin dizinine ulaşılmaması.Proje dizini her neredeyse ulaşılmalı,ondan sonra da rails server yazılmalı.
İnşallah probleminizi halletmişsinizdir diyeceğim ama genel açıldı diyormuşsunuz.
                                                                                            George Carlin

heartsmagic

Sorun bana ait değil, fakat sorunun sahibi komutu nerede verdiğini belirtmemiş. Senin söylediğin üzere ilgili dizinde verip vermediğini bilemiyorum. Eğer tekrar foruma uğrar ve konusuna bakarsa söylediklerin yardımcı olabilir @akgulem, teşekkürler.