[Çözüldü] /boot/efi/EFI içeriği ve artık kullanılmayan dağıtım içerikleri.

Başlatan novice, 28 Nisan 2016 - 11:45:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

novice

Sistemde daha önce kurulu olan dağıtımlara ait bilgiler bahsettiğim bölümde bulunuyor. Sistemde şu anda sadece ubuntu ve windows kurulu ama bahsetiğim bölümde iki ayrı manjaro dizini de var görünüyor.
ls şöyle
Boot  manjaro  manjaro_grub  Microsoft  ubuntu
Şimdi bu artık olamayan manjaro dizinlerini silmem herhangi bir sorun yaratırmı?
Ayrıca ne zaman ubuntuyu veya başka bir dağıtımı kursam windows gruba eklenmiyor ve bende canlı ubuntu üzerinde boot repair ile grubu yeniden kuruyorum ve windows gruba ekleniyor. Tabi bunun sonucunda da boot/efi/boot-sav/log  dizininde loglar tutuluyor ve farkettimki bu log dosyasının büyüklüğü 30 Mb tı geçmiş 23.12.2015 ten bu yana 10 defa grub kurtarma yapmışım :o Aslında grub kurtarma değil de yeni dağıtımları deneme sonucunda grubu yeniden kurmuşum. Şimdi bu log dosyalarını silmenin herhangi bir olumsuzluğu olur mu? Aslında olmaması lazım ama iş boot bölümü olunca insan bir tedirgin oluyor.

heartsmagic

Elle silebilirsin diyen var ama nezih olan yöntemin kullanılması sanki daha güzel olur: efibootmgr

efibootmgr -v

ile listeyi görebiliyormuşsun.

Listede Boot0000* Boot0001* Boot0002* gibi girişler göreceksin. Diyelim ki Boot0001 olanı silmek istiyorsun.

efibootmgr -b 1 -B ile siliniyormuş. boot-sav bölümü için bir şey diyemiyorum, muhtemelen içinin temizlenmesi sorun olmaz zira yedektir orası. Fakat gün gelir de ihtiyaç olursa bir şekilde yedekten dönme vardır, sen yapamazsın falan. UEFI kısmına pek bulaşmadığım için birebir denediğim şeyler değil bunlar.

UEFI kurulumlarında şimdilik Boot-Repair şart, zira o olmayınca Grub tarafı düzeltilmiyor. En azından son baktığımda öyleydi.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

novice

Temizledim ve herhangi bir sorun uluşmadı. Kurulu işletim sistemleri sorunsuz çalışıyor. Boot-sav içirisindeki log dizinin içeriğini de sildim gerçi önce yedeğini aldım (bir çeşit yedeğin yedeğini almak gibi oldu). Boot-sav içieriğini silmek istememin sebebi efi bölümü zaten 100 mb boyutunda. 40mb kadarını var olan sistemlerin dosyaları kullanıyor ve 40 Mb'a kadarıda log dosyaları oluşturunca neredeyse dolmak üzereydi.

heartsmagic

Böylece sorun çıkmadığını anlamış olduk, geri bildirim için teşekkürler. Konu çözüldüyse senin için malum şöyle bir uygulamamız var: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.