[Çözüldü] Uygulamaları kaldırıp tekrar kurduğumda ayarlarımın korunduğunu görüyorum

Başlatan geryildirim, 01 Mayıs 2014 - 17:18:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

geryildirim

Galiba bütün sistemlerin problemi hakkıyla uninstall edememek. Paket yöneticisi ile bir programı yükledim, ayarlarını yaptım, sonra tekrar denemek için gene yönetici üzerinden sildim.

Yeniden yüklediğimde, çok ilginç, eski ayarlamalarımın aynen kaldığını gördüm.

Demek ki yükleme yapılırken nereye ne konduğunun bilgisi tutulmuyor. Sadece program siliniyor ve diğer dosyalar, her nerelerde iseler, aynen kalıyor. Öyle mi?

Bunun sistemlerin zaafı mı olduğunu, yoksa -mesela kurtarma işleminde faydalanmak gibi- herhangi bir sebeple bilerek mi eksik tutulduğunu anlayamadım.

cagriemer

geryildirim

Sizin daha iyi bildiğiniz gibi komut satırından silme işlemleri tehlikelidir.

Grafik arayüzlü,basit, ama etkili bir program olsa  iyi olmaz mı?

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

cagriemer

Kullanici dostu degildir derseniz katilirim. Tehlikelidiri anlayamadim ama. Hangi acidan?

canosayan

saynaptic üzerinde tamamen kaldır gibi bir seçenekle purge edilebiliyordu.

komut satırı bence daha tehlikesizdir. araya bir de grafik arayüzün hata oranı girmiyor.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

Alıntı yapılan: geryildirim - 01 Mayıs 2014 - 17:18:03
Yeniden yüklediğimde, çok ilginç, eski ayarlamalarımın aynen kaldığını gördüm.

Linux dağıtımlarının doğası böyledir, hakkıyla kaldıramamaktan ziyade "Benim kullanıcım bana tamamen temizlenmesini söylemediği sürece yapılandırma dosyalarını koruyayım ki, yarın bir gün tekrar kurmayı düşündüğünde boşuna uğraşmasın" diye düşünür. Bu dosyaların çoğu ev dizinindeki gizli dizinlerde tutulur. Başında . (nokta) vardır bu dizinlerin. Örneğin: .xchat2. Bazı uygulamalar da gizli .config dizini altında tutarlar yapılandırma dosya ve dizinlerini.

Ayrıca, biz daha iyi biliyorsak madem, tehlikeli olsa uçbirimden kaldırmanı önerir miyiz? Bizlerin ve herkesin bildiği gibi uçbirimden veya arayüz üzerinden uygulama kaldırırken tehlike konusunda fark yoktur. Kaldı ki uygulama kaldırma meselesinin kendisinde tehlike yoktur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canosayan

Alıntı yapılan: heartsmagic
Ayrıca, biz daha iyi biliyorsak madem, tehlikeli olsa uçbirimden kaldırmanı önerir miyiz? Bizlerin ve herkesin bildiği gibi uçbirimden veya arayüz üzerinden uygulama kaldırırken tehlike konusunda fark yoktur. Kaldı ki uygulama kaldırma meselesinin kendisinde tehlike yoktur.
şimdi hazırsan python'u kaldırıyorum. :P
tehlike kullanıcdadır. chmod bile her şeyi alt üst edebilir.
Chmod bizim işimiz.

geryildirim

Daha ilk cevabı okumadan yaylım ateşine tutulduğumu gördüm :D

Peki, şöyle düzelteyim: Benim gibi acemiler bir karakter hatası yapsa istemediği dosyaları da kaybedebilir diye biliyorum. Bu (veya belki de başka bir) sebepten dolayı sistemimi bozmak gibi bir başarının sahibiyim :P  Sonunda uğraşmaktansa, yönetici arkadaşımızın muhalefetine rağmen çareyi yeniden sistem yüklemekte bulmuştum.

Linux'un sağlam mantığına elbette sözüm olamaz; sadece bize bir kaç seçenek sunabilen grafik arayüzlü bir program olsa daha iyi olur diye düşünüyorum. Tabii ki ayarlarımı kaybetmeden de silmek isteyebilirim; çok faydalı bir seçenek olurdu.

Not: Python veya başka programlama dili bilen arkadaşlara saygılar sunuyorum ;)

ekremsenturk

Prensip olarak bir uygulamayı komut ile kaldırmak daha güvenlidir, çünkü isim yanlış yazıldığında, işlem hata verir. Yanlış seçilerek kalıdırlan program ise, kaldırılmış olur. Ama bu bir sorun sayılmaz, çünkü yeniden kurabilirsin. Ayar dosyalarının silinmemesinin nedeni ise, bir Bilgisayar'da bir den fazla kullanıcı hesabı olabilir ve bu kullanıcı hesabları, gerçektende farklı kişiler tarafından kullanılıyor olabilirler. Ve bu farklı kullanıcıların farklı ayarları olabilir. Ve bu gerçek kişiler, bilgisayar'da sadece oyun oynamıyor da olabilirler. Kullanıcı ayarlarınıda kaldırmak istiyorsan, bunları el ile hesbının klasöründen silebilirsin. Yanlışlıkla kaldırmış olduğun bir program varsa, yeniden kurduğunda, ayarlarında hali hazırda ve istediğin veya alışa geldiğin şekilde yapılandırılmış olurlar.

geryildirim

heartsmagic

Alıntı yapılan: canosayanAlıntı yapılan: heartsmagicAyrıca, biz daha iyi biliyorsak madem, tehlikeli olsa uçbirimden kaldırmanı önerir miyiz? Bizlerin ve herkesin bildiği gibi uçbirimden veya arayüz üzerinden uygulama kaldırırken tehlike konusunda fark yoktur. Kaldı ki uygulama kaldırma meselesinin kendisinde tehlike yoktur.şimdi hazırsan python'u kaldırıyorum.
tehlike kullanıcdadır. chmod bile her şeyi alt üst edebilir.
Uygulama arayüzüyle kaldırmaktan daha tehlikeli değil uçbirimden kaldırmak nihayetinde. Arayüzden da kaldırılsa, uçbirimden de kaldırılsa Python'u kaldırmak illa ki sistemi etkiler, fark yok yani :)

Alıntı yapılan: geryildirimDaha ilk cevabı okumadan yaylım ateşine tutulduğumu gördüm

Peki, şöyle düzelteyim: Benim gibi acemiler bir karakter hatası yapsa istemediği dosyaları da kaybedebilir diye biliyorum. Bu (veya belki de başka bir) sebepten dolayı sistemimi bozmak gibi bir başarının sahibiyim   Sonunda uğraşmaktansa, yönetici arkadaşımızın muhalefetine rağmen çareyi yeniden sistem yüklemekte bulmuştum.

Linux'un sağlam mantığına elbette sözüm olamaz; sadece bize bir kaç seçenek sunabilen grafik arayüzlü bir program olsa daha iyi olur diye düşünüyorum. Tabii ki ayarlarımı kaybetmeden de silmek isteyebilirim; çok faydalı bir seçenek olurdu.

Not: Python veya başka programlama dili bilen arkadaşlara saygılar sunuyorum
Yaylım ateşi yok ortada, sadece tehlike nerede onu sormuş bazı arkadaşlar. Bazılarımız ise yapılandırma dosyalarının neden saklandığını açıklamış. @ekremsenturk de aynı şeyi yapmış, onu makul bulmuşsun örneğin :)

Uygulama kaldırırken yanlış yazarsan bir şey olmaz, bunu zaten söylemiş @ekremsenturk. Aksine, sistem sana "böyle bir paket/uygulama bulamadım" der. Senin sistemini bozduğun durum başka bir meseledir ve bu başlığın bağlamında değerlendirilemez. Sözün özü, uçbirimden uygulama kaldırmak sakıncalı değildir.

Son olarak, istediğin uygulama zaten mevcut: Synaptic. Ubuntu'nun uygulaması yeterli gelmiyorsa kurup kurcalayabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.