Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO 2. Sayı

Başlatan Eren, 15 Aralık 2008 - 17:16:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

egitimist

Dergiyi  sunum olarak açtım. Editör yazısına geldiğimde  compiz'e bir şeyler mi oldu diye şüphelendim. (Ubuntu 8.10'un varsayılan arka plân resmini kullanıyorum.) Tatlı bir sürprizle okumaya başladım. Lisansları ifade eden simgelerin boyutu biraz büyükçe olmuş. Kırmızı tonlarının bolca kullanılması da güzel. Kırmızıyı severim. Ne demişler, "Türk'ün gönlü aldadır." Güzel bir dergi hazırlamışsınız. Emeği geçenleri tebrik ederim.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: Eren - 15 Aralık 2008 - 20:11:03
Alıntı yapılan: koenig - 15 Aralık 2008 - 19:23:49
İndiremiyorum bölüme giriş yetkiniz yok mesajı alıyorum

Lütfen çerezlerini temizleyip Firefox ile deneyin, herhangi bir indirme sorunu mevcut değildir.
İndirme problemi yoktur.

potasyumsiyanur

emeği geçen herkese çok teşekkürler ;)
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

erginemr

Karayel

Rica ederiz. inndir.com her zaman özgür yazılıma destek vermiştir ve vermeye devam edecektir.
Her zaman Ubuntu

heartsmagic

Bir teşekkür de benden gider inndir.com'a.

@zeitgesit, eleştirin son derece olgun ve bir o kadar yapıcı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

koenig

Teşekkürler İndir.com
Ayrıca bir kaç IP değişikliği ve çerezleri temizledikten sonra sorun çözüldü
Tekrar emeği geçen herkeze tebrikler ellerinize sağlık
Pencere Mahkumiyeti bitti AMA daha PENGUEN kardeşten öğrenecek çok şeyim var.

PEN VS. PEN Kazanan UBUNTU

eren

Alıntı yapılan: koenig - 16 Aralık 2008 - 00:47:30
Teşekkürler İndir.com
Ayrıca bir kaç IP değişikliği ve çerezleri temizledikten sonra sorun çözüldü
Tekrar emeği geçen herkeze tebrikler ellerinize sağlık

:D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Xenophobia

Hangi portal olursa olsun, yayınlayıp daha çok kişiye ulaşmasını sağlayan herkese çok teşekkür ederiz.

hasanyılmaz

İlgi çekici konular var. Yazılar ilk sayıya göre daha akıcıydı. İpuçları da çok güzel oturmuş. Kısa kısa bu tür yazılar her sayıda olsa fena olmaz. : )

Emeği geçenleri tebrik ederim.

Gimp Uzmanı

@zeitgeist Eleştirilerin mükemmel. Teşşekkürler.

Alıntı yapılan: erginemr - 16 Aralık 2008 - 00:17:26
Alıntı yapılan: Karayel - 16 Aralık 2008 - 00:09:15
http://www.inndir.com/program.php?id=42688

Dergimize ve açık kaynak dünyasına verdiğiniz destek için çok teşekkür ederiz.

Adı unutulmayacak bir site. Verdiğiniz destekten ötürü teşşekkür ederim.

canutku

dün akşam ilk sayıyı yeni okumuştumki sabah birde ne göreyim ikinci sayı kapıda, çok güzel bir çalışma ellerinize sağlık arkadaşlar...

teneke

Sudo E-Dergisine tüm emeği geçen arkadaşları kutluyorum.okuyarak bilgileniyoruz öğreniyoruz. açık kaynak dünyasına hayırlı olsun. :)
sudo E-Dergi 1.Sayı,sudo E-Dergi 2.Sayı........................ꝏ' temennisiyle.

atomkarinca

Alıntı yapılan: zeitgeist - 15 Aralık 2008 - 19:50:06Belirtmek istediğim bir husus da hem forumda hem dergide belli belirsiz bir söylem var; "Falancayı Linux ile de yapabilirsiniz, falancanın Ubuntu' da çok daha iyi bir alternatifi var." Sanki, "Bakın Linux/Ubuntu da iyi bir işletim sistemi deneyin görün, çok hoşunuza gidecek" deniliyor, hatta sanki değil alenen söyleniyor. Bu söylemi pek yerinde bulmuyorum. Bunu her duyduğumda sanki bir pazarlama etkinliğinin içindeymişim gibi hissediyorum. Bana kalırsa daha sade olunmalı. Linux/Ubuntu' nun kendine ait bir dünyası var bu dünya bence, birilerine sunulmamalı sadece ondan bahsedilmeli, birilerinin tanışması için. "X işlemini Linux/Ubuntu' da da yapabilirsiniz" demek yerine, "X işlemi Linux/Ubuntu'da şöyle yapılır" demek bana daha doğru geliyor.

Sanırım bu eleştiri banaydı (Linux ve Müzik yazısı için). Eğer yazıya bir kez daha bakarsanız her yazılımın öncelikle ne işe yaradığı (kayıt, emülasyon vb.), hangi kategoriye girdiği (DAW, sentezleyici vb.) yazıyor. Kapalı kaynak kodlu alternatiflerini eklememin iki büyük sebebi var: birincisi Ubuntu kullanıcılarının büyük çoğunluğu Windows dünyasından geldiği için onlara büyük kolaylık sağlıyor. İkincisi Ubuntu kullanıp da sadece bu iş için Windows kullanmak zorunda olduğunu söyleyenler için bir belge olması açısından yazdım bunları.

Mesela Linux kullanıp da 3dSMax programını mumla aradığını söyleyen birçok insan var. Halbuki Blender'la hepsini ve daha fazlasını yapabiliyorsunuz, sadece fazladan biraz zaman ayırmanız gerekiyor.

Bu arada bir dahaki sayıda da grafik programlarından bahsedeceğim, sanırım yukarıdaki örnekten anlaşılmıştır :)

Bedreddin

Öncelikle ellerinize sağlık, benim söylemek istediklerim de şöyle.

1) Yazıtipi sıradan bir şey yerine daha özel bir şey olmalı, ve başlıklar, alt başlıklar, gereken bölümlerde (örneğin söyleşi bölümünde) sorular ve cevaplar, yazı tipleri, renk ve boyutlandırma seçenekleri kullanılarak farklılaştırılmalı. Bunun yanında bağlantılarla, vurgulanmak istenen söz/söz gruplarının farklılaştırılması da daha iyi olurdu. Ve bu seçimlere bir tanımlama yapılmalı. (Scribus'un böyle bir özelliği var.) Örneğin, 23. sayfada, GetDeb adresiyle hemen ardından geçen paket adı aynı şekilde yazılmış burada bir karışıklık var, bunun yanında, tanımlı bir seçim olmamasından kaynaklı olduğunu sandığım 27. sayfada başka bir bağlantı, yazıyla aynı şekilde belirtilmiş, anlatmak istediğim böyle daha iyi anlaşılacak sanırım.
2) İçindekiler bölümünde yazılar yazar ve sayfa sayısı arasında nokta konulmaması daha estetik gözükebilir.
3) Başlıkların konumları sabitlenmeli, ne demek istiyorum, örneğin 23, 24 ve 25. sayfalardaki Avidemux başlıklarının üçü de farklı yerlerde duruyor. Bunun için Scribus'ta "Guide" çizgiler oluşturursanız bu sorun aşılacaktır. Aynı şekilde derginin temel tasarımının (layout) yerleşimi de sabit değil, özellikle 31.-32. sayfa geçişinde belirgin bir kayma var.
4) Lisans işaretleri derginin başında belirtilmiş, bundan sonra her yazının altında tekrar tekrar belirtmek bence gereksiz olmuş biraz. Çok önemli bir şey de değil.
5) Derginin fon tasarımında, %100 boyutuyla açtığımda çözünürlük problemi yaşanıyor. Başlıklarda olduğu gibi
6) Bazı resimlerde de çözünürlük problemi var * maalesef.
7) Editörden bölümünde nano ekran görüntüsü koymak çok güzel bir fikir olmuş belirtmeden geçemeyeceğim, gördüğümde uzun süre görüntüyü seyredip sonra okumaya başladım :)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

osifa

Bu sayının ilk ve son sayfa kapağını çok beğendim. Ayrıca editörden bölümündeki yazının nano ekran görüntüsüsün içinde sunulması çok orjinal ve güzel olmuş.

Ben Ekran Kaplan ile yapılan röportajı çok beğendim. Erkan Kaplan benim saygı duyduğum ve merak ettiğim bir kişiydi. Bu merakım da sayenizde geçmiş oldu. Güzel bir düşünce olmuş. Bulana teşekkür ederim. :)

Diğer yazılar ve özellikle ip uçlarını okumak çok keyifliydi.

Gitgide güzelleşiyor ellerinize sağlık. :)

bk-bk

Forumda, çözüldü ibareli sorunların ve temel yazıların  birer kopyasını alarak kendime bir pdf formatlı katalog hazırlama düşüncesi vardı ki ! (bunu yine yapmayı planlıyorum)  Sudo dergisi tam da bu aşamada imdadıma yetişti.Bu çalışma elimde önemli bir kaynak olarak birikecek sizlerin azimli çalışmalarıyla.Emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve ben de sizlerin Yeni Yılını Kutluyorum. :D
herkes layık olduğu yerdedir

zeitgeist

@heathsmagic,
@Gimp Uzmanı,
Sizin çalışmalarınızın yanında bahsetmeye değmez söylediklerim. Yine de teşekkürler.

Alıntı yapılan: atomkarinca - 16 Aralık 2008 - 16:25:03
...birincisi Ubuntu kullanıcılarının büyük çoğunluğu Windows dünyasından geldiği için onlara büyük kolaylık sağlıyor. İkincisi Ubuntu kullanıp da sadece bu iş için Windows kullanmak zorunda olduğunu söyleyenler için bir belge olması açısından yazdım bunları...

Eleştiride bahsettiğim tavrın doğruluğunu savunmuyorum aslında, hatta Linux/Ubuntu kullanımını yaygınlaştırmak gibi bir hedef belirlendiğinde/varsa yanlış dahi olabilir. Ancak öyle düşünüyorum ki; kişinin kendi arayışları, okumalarıyla elde ettikleri çok daha keyifli oluyor ve bağlanılıyor ama kişiler kendilerine sunulanları aldıklarında o denli değerli olmuyor. Büyük olasılıkla sizin bahsettiğiniz yaklaşımla "...onlara büyük kolaylık..." sağladığı ve "...kullanma zorunluluğu" ndan kurtardığı doğrudur. Bu haliyle daha çok kişiye hitap edecektir ama kişi kendisi keşfettiğinde daha değerli olacaktır. Aslında bahsi geçen tavır tartışmaya açık, çok gevşek bir zeminde. Bu yüzden fazla uzatmadan tavrımı özetleyen bir alıntıyla bitireyim:
Kim bize gerçeği öğretecekse onu bize söylemesin... onu kendi başına bulabileceğimiz bir yere koysun. Gasset
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: zeitgeist - 16 Aralık 2008 - 19:18:25
@heathsmagic,
@Gimp Uzmanı,
Sizin çalışmalarınızın yanında bahsetmeye değmez söylediklerim. Yine de teşekkürler.

Alıntı yapılan: atomkarinca - 16 Aralık 2008 - 16:25:03
...birincisi Ubuntu kullanıcılarının büyük çoğunluğu Windows dünyasından geldiği için onlara büyük kolaylık sağlıyor. İkincisi Ubuntu kullanıp da sadece bu iş için Windows kullanmak zorunda olduğunu söyleyenler için bir belge olması açısından yazdım bunları...

Eleştiride bahsettiğim tavrın doğruluğunu savunmuyorum aslında, hatta Linux/Ubuntu kullanımını yaygınlaştırmak gibi bir hedef belirlendiğinde/varsa yanlış dahi olabilir. Ancak öyle düşünüyorum ki; kişinin kendi arayışları, okumalarıyla elde ettikleri çok daha keyifli oluyor ve bağlanılıyor ama kişiler kendilerine sunulanları aldıklarında o denli değerli olmuyor. Büyük olasılıkla sizin bahsettiğiniz yaklaşımla "...onlara büyük kolaylık..." sağladığı ve "...kullanma zorunluluğu" ndan kurtardığı doğrudur. Bu haliyle daha çok kişiye hitap edecektir ama kişi kendisi keşfettiğinde daha değerli olacaktır. Aslında bahsi geçen tavır tartışmaya açık, çok gevşek bir zeminde. Bu yüzden fazla uzatmadan tavrımı özetleyen bir alıntıyla bitireyim:
Kim bize gerçeği öğretecekse onu bize söylemesin... onu kendi başına bulabileceğimiz bir yere koysun. Gasset

Yorumun bir harika. Bu düşüncelerini güzel bir yazıya dök dergide yayınlayalım ne dersin. :D

zeitgeist

@Gimp Uzmanı, önerin için teşekkürler.) Bu veya buna benzer bir konuyla ilgli yazı hazırlayabilirsem gönderirim.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ironic

Daha yeni farkettim. Yılbaşına doğru bekliyordum hoş bir sürpriz oldu :) Dergiyi indirdim fakat  henüz okumadım.Tüm sayfaların koyu ve özellikle de kırmızı arkaplanla hazırlanması okuyucu için zorlayıcı olur. Açık renkler veya beyaz seçilirse okunabilirliğe daha çok katkı sağlanır. Tabii ki son söz arkadaşlarımızın.

emeği geçenlere teşekkürler.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: ironic - 16 Aralık 2008 - 22:37:55
Daha yeni farkettim. Yılbaşına doğru bekliyordum hoş bir sürpriz oldu :) Dergiyi indirdim fakat  henüz okumadım.Tüm sayfaların koyu ve özellikle de kırmızı arkaplanla hazırlanması okuyucu için zorlayıcı olur. Açık renkler veya beyaz seçilirse okunabilirliğe daha çok katkı sağlanır. Tabii ki son söz arkadaşlarımızın.

emeği geçenlere teşekkürler.

Tabiki en ideal okuma birbirine karşıt sayılabilecek renkler ile olur. Yazı rengi açık zemin koyu veya zemin koyu yazı rengi açık seçilmeli. Burada yazı rengi için benim için fantastik bir renk olan Antique White kullandım. Zemin rengini Ubuntu logosundaki renge yakın bir renk seçtim. Dergiyi okuduğunuzda gözlerinizi yorarsa buraya eklerseniz sevinirim. Daha soraki sayılarda daha karşıt ( zıt ) renkler kullanmaya özen gösteririz. :D

cmkmudafi

Sudo Dergiyi  çok beğendim. Derginin linux dünyasına hayırlı olmasını diliyor,emeği geçen herkese teşşekkür ediyorum