Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO 14. Sayı

Başlatan eren, 15 Aralık 2009 - 23:15:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

14. Sayımız Yayınlandı.

Bu sayıda da beğeninizi kazanacak yazılar hazırlamaya çalıştık, umarız beğenirsiniz. Daha önceki sayılarda olduğu gibi bu sayıda da gözünüze çarpan eksik ve hatalarımızı bize iletmenizi rica ediyoruz. İletişim adresimiz sudo@ubuntu-tr.net Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler. :)

Ubuntu Türkiye E-dergisi SUDO'nun ondördüncü sayısı.

İçindekiler;

* Tasarım (Ertan ERBEK)
* Mizanpaj (Yusuf SANSARKAN)
* Wordpress Kurulumu (Utku DEMİR)
* Mandriva Forum Yöneticisi Röportajı (Ayhan AKTAŞ)
* Album Shaper (Hüseyin SARIGÜL)
* Azalan Kokular (İbrahim KOZAN)
* Django Macerası 2 (Levent ALTUNÖZ)
* Java (Hakan TÜRÜT)
* Güldürü (Yusuf SANSARKAN - Ahmet B. NALBANTOĞLU)

İndirmek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Yusuff

Tasarım ve Mizanpajı oraya eklemişsiniz, onlar da birer yazıymış gibi görünmüş.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

gimpprofessional

Tasarımı sade ve hoş. Okuyup tekrar değerlendiririm.  :D
Gimp Uzmanı artık Full Circle Magazine 'de yazıyor. Son sayısını incelediniz mi? http://fullcirclemagazine.org/

Gimp Uzmanı blog
http://gimpuzmani.wordpress.com/

Şimdiye kadar yayınlanmış tüm makaleler.
http://www.facebook.com/pages/Gimp-Uzmani/325906387399?ref=mf

raspacı

Tüm yazılarda emek var. Özellikle Güldürü, Koku yazısı ve tam okumasam da Java yazısı için yazarları tebrik ederim.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

kuleyni

Emeği geçen bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum yine güzel bir sayı olmuş.

ırmak

Emeği geçen herkese teşekkürler.
Bir sonraki sayının kapağı konusunda yardımcı olabilirim isterseniz.
Bu pek olmamış gibi.

raspacı

Kapak resmi mi kapak mı olmamış? Kapak içinde konuların yer alması iyi olurdu ama diğer anlamda resim ve tasarım hoş bence. Katkılarını yine de bekleriz. Hatta dergi tayfasına stajer olarak katılıp daha çok katkı da yapabilirsin :)

ırmak

Alıntı yapılan: levi - 16 Aralık 2009 - 14:15:40
Kapak resmi mi kapak mı olmamış? Kapak içinde konuların yer alması iyi olurdu ama diğer anlamda resim ve tasarım hoş bence. Katkılarını yine de bekleriz. Hatta dergi tayfasına stajer olarak katılıp daha çok katkı da yapabilirsin :)

Daha iyisi olabilir. Sonuçta içerik ne kadar önemli olursa olsun bu tür yazınların cazibesini arttıran şey kapaktır bana kalırsa.
Elbette bir e-dergi için aynı şey geçerli değil ama yazılı basındaki bütün dergiler kapaklarına bakılarak alınır.
Öneriye teşekkürler ama stajer bile olamayacak kadar acemiyim ben:)

raspacı

Alıntı yapılan: ırmak - 16 Aralık 2009 - 14:23:31
Alıntı yapılan: levi - 16 Aralık 2009 - 14:15:40

Daha iyisi olabilir. Sonuçta içerik ne kadar önemli olursa olsun bu tür yazınların cazibesini arttıran şey kapaktır bana kalırsa.
Elbette bir e-dergi için aynı şey geçerli değil ama yazılı basındaki bütün dergiler kapaklarına bakılarak alınır.
Öneriye teşekkürler ama stajer bile olamayacak kadar acemiyim ben:)
Kapak konusundan anlamam sadece fikrimi söyledim. Elbette daha iyisi olabilir. O yüzden tasarımlarını bir daha ki sayı için göndermeni bekleriz. Acemilik ise göreceli bir kavram. Dergide hiç birimiz uzman değiliz. Hepimiz acemiyiz bir yerde. Belki senden daha acemilerimiz vardır. Bu yüzden teklifimiz herkese açıktır. Bir yazı yazmak, bir kapak tasarlamak :) , bir fikir sunmak stajerlik için gerekli yükümlülüklerdir.

Yusuff

Kapakları hazırlayan tasarımcımız sadece 13 yaşında ve ondan başka aramızda Gimp'i  kullanabilen biri yok. Varsa da bize kapak hazırlamıyor. Mecburen biz de elimizdeki tek kaynağı kullanıyoruz.

Eğer bizim için kapak hazırlamak isteyen okurlarımız olursa hazırlayıp bize gönderebilirler. Biz de kullanırız ve adını da yazarız.

Kapak ölçüleri 1000*800 olmalı ve kesinlikle özgür tasarım aracı kullanılmalı. Ayrıca dpi değeri %100 olarak hazırlanmalı.

ırmak

Kusura bakmayın yanlış anlaşılmasını istemem. Elinizdeki imkanları değerlendirdiğinizin farkındayım.
Bir katkı yapmadan eleştirmek haliyle hoş durmuyor biliyorum.
O nedenle yardımcı olabilirim dedim.
Biz böyle iyiyiz derseniz çok da önemli değil elbette.

Yusuff

Umarım sen de yanlış anlamamışsındır. Ben de diyorum ki kim katkı sağlamak isterse başımız gözümüz üstüne.

Eğer bize yardım etmek istiyorsun hiç farketmez, daimi olsun aralıklı olsun. Eğer her ay bir kapak hazırlarsan bize, tayfaya katılabilirsin; yok ben ara sıra yapıp gönderirim dersen de biz yine sana teşekkür eder ve daha güzelini bulmadıkça senin kapağınla çıkarız okuyucularımızın karşısına.

Bu söz yazılar için de geçerli. Bize yazı gönderecek herkesin yazısını yayımlayabiliriz. İlle de tayfada olmanıza gerek yok. Yazın, e-posta adresimize gönderin yayımlayalım.

Unutmayalım burası özgür yazılımın kalelerinden biri...

osifa

Alıntı yapılan: Yusuff - 16 Aralık 2009 - 14:41:23
Kapakları hazırlayan tasarımcımız sadece 13 yaşında ve ondan başka aramızda Gimp'i  kullanabilen biri yok. Varsa da bize kapak hazırlamıyor. Mecburen biz de elimizdeki tek kaynağı kullanıyoruz..

Kendisini kutluyorum.  :) Bu genç arkadaşımıza görev veren tüm sudo ekibini de kutlarım. Sizler amatörsünüz profesyonel dergi çıkartmıyorsunuz bu yüzdende başka gimp bilen daha profesyonel birini aramanıza gerek yok. Bence kapak tasarımını bu genç arkadaşımız yapmalı. O yetişir, sizde gurur duyarsınız. Ekibinizden değilim ama benim fikrim bu yöndedir.

By_Mihni

Emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma ve dergiyi okuyan arkadaşlara teşekkür ederim.

Yusuff

Alıntı yapılan: osifa - 16 Aralık 2009 - 15:38:53
Kendisini kutluyorum.  :) Bu genç arkadaşımıza görev veren tüm sudo ekibini de kutlarım. Sizler amatörsünüz profesyonel dergi çıkartmıyorsunuz bu yüzdende başka gimp bilen daha profesyonel birini aramanıza gerek yok. Bence kapak tasarımını bu genç arkadaşımız yapmalı. O yetişir, sizde gurur duyarsınız. Ekibinizden değilim ama benim fikrim bu yöndedir.

Teşekkürler Osifa.

Demek istediğimiz şu: O yine elinden geleni yapar ama başka arkadaşlar da bize kapak hazırlarsa karşılaştırırız, hangisi daha güzelse onu ekleriz. Hem fazla kapağımız olursa arka kapak da yaparız. :)

localhost

Herkese cok cok tesekkürler. Bu ay eksik olsamda insallah gelecek  aya birseyler cikartirim. Bu aralar cok cok yogunum.
Linux LPIC1 - MCSA

fortran

Emek veren arkadaşlara içten selamlar, sevgiler.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

Dixie

Emeği geçenlerin ellerine sağlık. Utku Demir, Hüseyin Sarıgül ve İbrahim Kozan'ın yazıları için ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

Yusuff

Dixie Abi niye özellikle o üçü? Yanlış anlaşılmasın sadece öğrenmek istiyorum. Başarılılar mı, konular mı önemli yoksa sana daha çok hitap mı ediyorlar.

Saygılar abim.

Dixie

Pardon Yusuff açıklamayı unutmuşum. Utku ve Hüseyin arkadaşların yazıları ilgimi çeken ve merak ettiğim konular ile ilgiliydi. Bir çırpıda okudum, sağolsunlar. İbrahim arkadaşın makalesi de "Teknolojinin İnsanoğlunu Yabancılaştırması" konusunda oldukça hoş bir yazı idi. Ya da makalenin konusunu ben öyle algıladım :) Tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Senin bu sayının çıkması için gösterdiğin fedakarlığın farkındayım, sana ne kadar teşekkür etsem az.

kozanibo

Alıntı yapılan: Dixie - 16 Aralık 2009 - 23:25:40
Pardon Yusuff açıklamayı unutmuşum. Utku ve Hüseyin arkadaşların yazıları ilgimi çeken ve merak ettiğim konular ile ilgiliydi. Bir çırpıda okudum, sağolsunlar. İbrahim arkadaşın makalesi de "Teknolojinin İnsanoğlunu Yabancılaştırması" konusunda oldukça hoş bir yazı idi. Ya da makalenin konusunu ben öyle algıladım :) Tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Senin bu sayının çıkması için gösterdiğin fedakarlığın farkındayım, sana ne kadar teşekkür etsem az.

çok doğru bir tesbit yapmışsınız yazıyı okuyan herkes bu ve buna benzer çıkarımlar yapıyorlar. herkese çok teşekkürler. bu sayı ne olursa olsun benim için çok özel :)

raspacı

Beğenenlerin olması gerçekten sevindirici ama eleştirileri de duymak isteriz. Buradan veya sudo e-posta adresinden iletilerinizi gönderebilirsiniz .

kozanibo

Alıntı yapılan: isKo - 17 Aralık 2009 - 01:59:12
Simdiye kadar yayinlanan sudo sayilarinin arasindaki en kotu sayi bu olmus isterseniz indirip bakin icinde okumaya deger bir satir yazi yok.

:( :(

zeitgeist

Sudo ekibine tebrikler güzel bir sayı olmuş. Özellikle @ibokozan'nın yazısı dergiye ayrı bir "tat" katmış.

Bence tasarım hususunda bu sayıda bazı eksikler var ama sanırım her sayıda tecrübe kazanıldıkça bu eksikler giderilecektir.

Dergi içeriğini oluşturan yazılar az, içeriğin daha zengin olması gerekir. Umarım bundan sonraki sayılarda Linux ve özgür yazılım müdavimlerinden gelen katkılarla dergi içeriği daha da zenginleşir.

Bir de dergiyi görüntülerken bazı harf ve karakterler eksik görünüyor uygun değerlerde mi görüntülemiyorum anlamadım. Sizlerde de bazı karakterlerin eksik olduğu sayfalar oluyor mu?

Son olarak derginin ilk sayfasında künye bölümünde isimler arasında "Yusuff" ibaresi kullanılmış, bunun yerine dergiye katkı yapanların tam adlarının yazılması daha şık olur sanırım.

Ellerinize sağlık.  
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Yusuff

@İsko, sana hiçbir şey demiyorum. Bence sen okumadan karar vermişsin. Bu arada gelecek sayıya senden de yazı bekleriz.

@Zeitgeist, Yusuff buradaki kullanıcı adım. Onun için orada kullanıyorum. Zaten tayfa sayfasında kimin kim olduğu belli oluyor. Ertan Erbek de bir kullanıcı adı. Yani tam ad olarak eklenmedi.

Karakterlere gelince galiba bir hata yaptık ama İnşallah önemli bir sorun olmaz ve bundan sonraki sayılarda düzeltiriz.