Microsoft'tan İyi Haber: Artık MSN'ye XMPP Üzerinden Bağlanabileceğiz

Başlatan alquirel, 16 Aralık 2011 - 01:42:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altintasi

Size basit bir örnek vereyim. Bildiğim kadarıyla yayın takip ve kayıt işlemlerini (arşivleme vs.) RTÜK, Linux'da yapıyor.
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

eribol

altintasi

Blender ​(​VSE ​:​ ​Video ​Sequence ​Editor)​ Blender'ın eklenti paketi gibi bir şey mi acaba? Blender konusunda biraz cahilim.
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

alquirel

Alıntı yapılan: altintasi - 20 Aralık 2011 - 10:42:38
Blender ​(​VSE ​:​ ​Video ​Sequence ​Editor)​ Blender'ın eklenti paketi gibi bir şey mi acaba? Blender konusunda biraz cahilim.

VSE'yi bilmiyorum ama Blender'a bir ekleme falan yapmadan video düzenlemesi yapılabiliyor.

En basitinden örnek bir ders : http://vimeo.com/32751329

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: eribol - 19 Aralık 2011 - 19:10:09
Alıntı yapılan: MURATSPLAT - 17 Aralık 2011 - 04:30:09
Herkes Adobe'ı bekliyor. Adobe uygulamalarını Linux platformuna taşısa kullanıcı sayısı %200 artar.
Bu herkes kim ya? Kim bu herkes? Sokaktaki adamda mı Adobe'yi bekliyor? Birkaç şirketin dışında adobe'ye bağımlı mı tüm şirketler? Sıradan ev kullanıcılarını geçtim şirketler bile adobe'ye bu kadar bağımlı değil ve adobe ürünleri de kusura bakmayın ama emsalsiz değil. Kolay kolay keskin konuşmam ama bu tarz yorumlar gerçekçiliği değil bilakis kendini hor görmeyi ifade ediyor. Flash'ın elbette bir alternatifi yok ama bir gimp'in photoshoptan aşağı kalır yanı yok. Gimp'i başarısız bulanlar ya gimp'i kullanmasını bilmiyor ya da öğrenmeye azmi yok, bana göre. Elbette ki her programın bir diğerine nazaran güzel özellikleri vardır ama bu tek taraflı değildir. Burada emsalsiz uygulamadan ziyade uygulamayı kullananlardır programı güzelleştiren. Daha dün XMPP protokolü süper deseydik alaya alınırdık ama facebook kullanınca mükemmel oldu birden bire. Daha dün sadece şirketler için uygundur denilen linux bugünde ev kullanıcıları için uygun ama şirketler için uygun değil etiketini yiyor. Daha dün linux "daha kırk fırın ekmek yemesi gerek" laflarına maruz kalırken android ile birlikte birden bire piyasa sistemi oldu. Bunların çoğu dediğim gibi gerçekçilik değil algıcılıktır. Her özgür yazılım alanının en iyisi olmadığı gibi sadece basit bir alternatifte değildir. Bu başlık bunun bir kanıtıdır.

Blender-Adobe olayına gelince. Blender animasyon konusunda süper ama en iyi olduğu alan modellemedir. Ve belki bilinmez ama modelleme de Blender ile yarışan ise Maya'nın dışında Wings3d özgür yazılımıdır. Ayrıca Maya'nın linux sürümü de sitesinde yayınlanmasa da mevcuttur.

*capture değil render olayıdır ayrıca, ifade edilen. Zira bilinen en büyük gerçeklerden biri de render konusunda linux çekirdekleri(daha doğrusu gcc 4.4 ile derlenen yazılımlar) hız konusunda büyük aşama kaydetmişlerdir. Bu konuda neredeyse tüm hollywood animasyon şirketleri de dahil render çiftklikleri için linux sistemler kullanır. Ki bu durumda o böyük şirketler adobe'den çok linuxa bağımlıdır.

Kendinizi kandırmayın. Blender ile video edit ederken defalarca çöküyor. 1 saatlik bir  yapım oluşturun da göreyim sizi.Çok merak ediyorum. Sırf kurgu ve video üzerine eklenen efektleri için kaç kişi Blender kullanıyor.

Sonraki yorumunda verdiğin linkteki sitede Final Cut düşük not verilmiş. Ben buna sadece gülerim. Bu programları kullanmadan yapılan yorumlar bunlar.

GIMP o kadar iyi ise neden fotoğraf stüdyorları 1000 TL verip Adobe CS paketi alıyorlar? Bu insanlar aptâl mı ?
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

alquirel

Alıntı yapılan: MURATSPLAT - 23 Aralık 2011 - 01:45:39
GIMP o kadar iyi ise neden fotoğraf stüdyorları 1000 TL verip Adobe CS paketi alıyorlar? Bu insanlar aptâl mı ?

Bu cümlenin eşdeğerleri :

Linux işletim sistemleri o kadar iyi ise neden insanlar yüzlerce dolar verip Windows alıyor?

veya

Linux sunucular o kadar güvenli de neden hâlâ Windows sunucuya para verenler var? Bunlar aptal mı?

Ayrıca;

Alıntı yapılan: umutubuntu - 20 Aralık 2011 - 00:22:58
Son derece profesyonel bir reklam ajansıyız ve sadece Gimp kullanıyoruz.  Photoshop denilen diretmeye ne para vermişimdir ne de kreklerini aramışımdır kullanmak için.  Açık kaynağın gücüne sonuna kadar inanıyoruz ve işimizde açık kaynak ürünleri kullanıyoruz, 4 yıldır.

eribol

@MURATSPLAT, kendinizi olduğunuzdan daha profesyonel göstermeyin.
Alıntı YapSonraki yorumunda verdiğin linkteki sitede Final Cut düşük not verilmiş. Ben buna sadece gülerim. Bu programları kullanmadan yapılan yorumlar bunlar.
Gülmeye devam et ama açıklamalara hiç bakma sakın.

agritux

ms office, photoshop vs hiç bir şey rakipsiz değildir. ofis programı olarak ele alırsak libreoffice eklenti havuzu yaptı. bence ms office nin önüne geçti ya da geçecek. kullanılmamasının sebebi insanların bilmemesi, ya da genel olarak ms office kullanılmasından dolayı dosya türleri arasındaki farklılık olduğunu düşünüyorum. hafiften kullanımı yaygınlaşırsa, grafik az biraz artarsa hemen pik yapacağına inanıyorum. kimse bilmem kaç dolar vermek istemez sonuçta. ayrıca da gayet kullanışlı.
gimp de amatör bir program değil benim gözümde. pek anlamam grafik tasarımdan ama, yapılan işlere baktığımda (sadece dergi tasarımı bile beni etkilemeye yetiyor) photoshopun adını uzun zamandır duymadığımı farkettim.
Linux dağıtımları değil de, ubuntu açısından benim gözümü korkutan, gnome yerine unity gelmiş olması. belki gnome3 ya da gnome shell beklenseydi daha başarılı sonuç elde ederdi. ama şimdi gnome yerine unity denince soğuyor insan.

wlm ye gelecek olursak, bence hiç de başarı sağlayacak bir adım değil. xmpp nedir kim bilir windows kullanıcıları arasında? bilenin zaten live hesabı yoktur. ya google ya da jabber kullanıyordur. ya da çevre açısından mecburen wlm kullanıyordur. eğer xmpp ile bağlanabileceksek ve live hesabında jabber eklenebilecekse, ben bir saniye daha durmam kapatırım live hesabımı. demek istediğim, wlm bu adımla can kazanmaz, kan kaybeder bana göre :)

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: eribol - 23 Aralık 2011 - 10:55:41
@MURATSPLAT, kendinizi olduğunuzdan daha profesyonel göstermeyin.
Alıntı YapSonraki yorumunda verdiğin linkteki sitede Final Cut düşük not verilmiş. Ben buna sadece gülerim. Bu programları kullanmadan yapılan yorumlar bunlar.
Gülmeye devam et ama açıklamalara hiç bakma sakın.

Kullanın görün hodri meydan :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Aralık 2011 - 15:11:22

Alıntı yapılan: alquirel - 23 Aralık 2011 - 01:59:07
Alıntı yapılan: MURATSPLAT - 23 Aralık 2011 - 01:45:39

Bu cümlenin eşdeğerleri :

Linux işletim sistemleri o kadar iyi ise neden insanlar yüzlerce dolar verip Windows alıyor?

veya

Linux sunucular o kadar güvenli de neden hâlâ Windows sunucuya para verenler var? Bunlar aptal mı?

Ayrıca;

Alıntı yapılan: umutubuntu - 20 Aralık 2011 - 00:22:58
Son derece profesyonel bir reklam ajansıyız ve sadece Gimp kullanıyoruz.  Photoshop denilen diretmeye ne para vermişimdir ne de kreklerini aramışımdır kullanmak için.  Açık kaynağın gücüne sonuna kadar inanıyoruz ve işimizde açık kaynak ürünleri kullanıyoruz, 4 yıldır.

O cümlenin eşdeğeri o değildir. Retorik bilgim çok iyidir. Şuan hastayım yazmaya mecalim yok.

Artık bu konu hakkında bir şey yazmayacağım. İsteyen kullanır isteyen kullanmaz.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

alquirel

Alıntı yapılan: MURATSPLAT - 23 Aralık 2011 - 15:08:57
Kullanın görün hodri meydan :)

Bu hodri meydana cevap verebilmek için yapmam gerekenler - üstteki siteye göre yazıyorum :

- En az 1.25 GHz hızında bilgisayar sahibi olmak (Blender 300 MHz istiyor)
- 1 Gb RAM ve 4 Gb bellek ayırmak (Blender için bu rakamlar 128 Mb RAM ve 20 Mb bellek)
- Bilgisayarıma MacOS kurmak (Final Cut'ın sadece Mac desteği var, halbuki Blender tüm platformlarda çalışıyor)
- 999 dolar verip Final Cut almak (Burada parantez içine gerek yok sanırım)
- Tüm bunlardan sonra Final Cut'ta yapabildiklerimin hepsini Blender'da yapabiliyorken, Blender'da ek olarak yapabildiğim 3D modelleme ve Animasyonu Final Cut'ta yapamamak

Acaba bu durumda yüksek puan almış uygulama dururken düşük puan almış uygulama için (puanlama yanlış olsa bile) bu parayı versem bana aptal diyen çıkar mı?

eribol

Sen kullan biz görelim. Özgür yazılımları basitleştirip diğerlerini yücelten sensin. Marifetini görelim o halde.

Ozmo

Tespit: insanların pahalı ürünlere nedense ilgisi var...

Gimp gibi resim editörü var iken tutupta photoshop'a para bile vermem yada blender gibi harika bir program var iken final cut para verilmez be abi işte o zaman aptallık olur...

Birde anlamadığım nokta mac için program yazanlar linux için neden yazmazlar ikiside bir babanın çocukları...

alquirel

Konuyu başlığından saptıracak başka ileti olmaması temennisiyle...

XMPP üzerinden Windows Live ağına bağlanabileceğimiz bir Empathy artık 11.10'a kurulabilir durumda.
Ancak kararsız bir sürüm. Bunu bilerek hareket etmeniz gerekiyor.

Yüklemek için şu depoyu ekliyoruz.

sudo add-apt-repository ppa:telepathy/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Bu komutları yürüttükten sonra Çevrimiçi Hesaplar penceresini açarak Windows Live hesabınızla giriş yapmanız yeterli.
Empathy bundan sonra hesabınızı görüp açacaktır.

Kaynak : http://www.omgubuntu.co.uk/2011/12/how-to-install-empathy-with-msn-xmpp-support-in-ubuntu-11-10/