Ubuntu 8.10 yükleme sorunu

Başlatan shox, 07 Nisan 2009 - 00:32:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

shox

Arkadaşlar ilk defa windows dışımnda bir sistem yükledim. daha doğrusu yüklemeye çalıştım ama olmadı. Forum daki yükjleme yönergelerini aynen uygukluyorum fakat sistem yenidfen başlatılacak dediğinde tamam diyorum fakat sistem yeniden başladığında cd olmadan çalışmıyor yani windows açılıyor hiç birşey sormadan. cd taktığımda ise sistemi yeniden kurmamı istiyor yani herşey baştan başlıyor.

Forumdaki masaüstü sürümünü indirdim cd ye yazdırdım.

Sorunu nasıl çözebilirim acaba???

bytan

Kurulum seçeneği olarak hangi adımı seçerek kuruluma başlıyorsunuz?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

shox

Hem cd den işleitm sistemi değiştirmeden dene yapıp masa üzerinden kur  denedim hemde direkt ubuntu kuru denedeim ikisindede sonuç aynı oldu.

bytan

Canlı CD ile sistemi açıp, uçbirim içerisinden aşağıdaki komutu verip çıktısını buraya aktarın:

sudo fdisk -l

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

shox

l işareti nasıl koyuluyor??  bilmiyorum da.

ebubekirs

Alfabedeki l harfi. Lüleburgaz   ;)
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

shox

:) tamam deniyorum şimdi. bakalım ne olacak

shox

Kurulumu tekrar denedim hem masaüstünden hemde ubuntu yükle komutu ile ama yine olmadı. direkt Windows Vista açılıyor.
Önemlimi bilmiyorum ama 3 adet harddiskim var birisi depo birisi vista diğeride arşiv bölümü olarak kullanıuyorum. Linuxu SATA diske kurmaya çalışıyorum. acaba önce windowstaki gibi SATA diriver yüklemem gerekiyormu???

komutu uyguladım. şunu verdi.

Disk /dev/sdb: 250.0 GB 250059350016 bytes
255 heads 63 sectors/track 30401 cylinders
Units: cylinders of 16065*512 8225280 bytes
Disk identifier: 0xde9ef648

Device Boot      start             End                 Block                    Id               System

/dev/sdb1          1               28489             228836348              7               HPFS/NTFS
/dev/sdb2          28490         28671                1461915              82             Linux swap/solaris
/dev/sdb3          28672         30401              13896225              5               Extended
/dev/sdb5          28672         30401              13896193+            83              Linux

bytan

Sistemin kurulmuş, sadece grub oluşturulamamış. Grub oluşturmak için buradaki anlatımı takip edin. Eğer yine olmazsa EasyBCD'yi Vista üzerinden deneyin.

PF @ ST

shox

1. Önce Grub konsoluna düşeriz:

Kod:
sudo grub

Bu aşamadan sonra komutları Grub konsolunda veririz ve şu şekilde olur:

Kod:
grub> verilecek_komut

2. Grub'un ayarlarının mevcut olduğu bölümleri tespit ederiz:

Kod:
find /boot/grub/stage1

Çıktısı şöyle bir şey olacaktır:
Kod:
(hd0,4)
(hd0,5)

Görüldüğü üzere burada iki bölümde Grub ayarları mevcut. Sizde bu tek çıktı olacaktır. (hd0,4) olduğunu varsayarak yola devam ediyoruz.

6. Root bölümü belirtilir. Bu bir üstteki çıktıda mevcuttur.

Kod:
root (hd0,4)

7. Grub MBR'ye kurulur.

Kod:
setup (hd0)

8. Grub konsolundan çıkılır.

Kod:
quit

9. Sistem yeniden başlatılır.

1. Aşamaddaki verilecek_komut kısmına ne yazmalıyım??
Ayrıca diğer seçenek olan disk bölğümlemede iken kurulumdan çıkılır vede grub oluştur denilir bölümü bende çıkmıyor. kurulumdan çıkar çıkmaz masaüstü açılıyor.grup kurmamı istemiyor??

garafatma

Alıntı yapılan: shox - 08 Nisan 2009 - 00:30:46
1. Önce Grub konsoluna düşeriz:

Kod:
sudo grub

Bu aşamadan sonra komutları Grub konsolunda veririz ve şu şekilde olur:

Kod:
grub> verilecek_komut

2. Grub'un ayarlarının mevcut olduğu bölümleri tespit ederiz:

Kod:
find /boot/grub/stage1

Çıktısı şöyle bir şey olacaktır:
Kod:
(hd0,4)
(hd0,5)

Görüldüğü üzere burada iki bölümde Grub ayarları mevcut. Sizde bu tek çıktı olacaktır. (hd0,4) olduğunu varsayarak yola devam ediyoruz.

6. Root bölümü belirtilir. Bu bir üstteki çıktıda mevcuttur.

Kod:
root (hd0,4)

7. Grub MBR'ye kurulur.

Kod:
setup (hd0)

8. Grub konsolundan çıkılır.

Kod:
quit

9. Sistem yeniden başlatılır.

1. Aşamaddaki verilecek_komut kısmına ne yazmalıyım??
Ayrıca diğer seçenek olan disk bölğümlemede iken kurulumdan çıkılır vede grub oluştur denilir bölümü bende çıkmıyor. kurulumdan çıkar çıkmaz masaüstü açılıyor.grup kurmamı istemiyor??

Sırasıyla;

1. sudo grub
2. find /boot/grub/stage1
3. [root (hd0,4)]> buna benzer birşey çıkması gerekiyor.
4. setup (hd0) komutuyla --eğer çıkan sonuç örnekteki gibiyse-- kurulum başlatılır.
5. quit> çıkılır.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

bytan

Aşağıdaki durum, grub komutunu çalıştırdığınız zaman, terminal içerisindeki yazım metodunu göstermek için verilmiş:

grub> verilecek_komut

PF @ ST

shox

Teşekkür ederim şimdi deniyorum.

shox

peki bunu yaptıktan sonra bana işletim sistemi seçeneği sunacak değilmi?? Yani direk ubuntu açılırsa eğer oolmaz çünkü weireless kartım linuxta çalışmıyormuş o nedenle internete giremem.ve tekrar format atmam gerekir. bunuda istemiyorum.

shox

denedim fakat gruba girdikten sonra find ile başlayan komutu yazınca ERROR27 hatası alıyorum.yani olmadı :(  Sanırım bu işi başaramayacağım ben.daha kuramadım bile bırak denemeyi.

bytan

Error 27 hatası sizin durumunuzda komut hatası olarak görünüyor. Kısaca, girdiğiniz komuta dikkat ederek tekrar deneyin.

Alıntı Yap27 : Unrecognized command
This error is returned if an unrecognized command is entered on the command-line or in a boot sequence section of a configuration file and that entry is selected.

PF @ ST

shox

Komut nasıl yanlış olur anlamıyorum. Forumda ne yazıyorsa onu uyguluyorum ve yazıyorum. Tekrar tekrar denedim hep aynı. Anlamadım bu işten vallahi bir şey.

heartsmagic

Tam olarak hangi komutu giriyorsun? Başına grub> koymuyorsundur umarım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

shox

başına grub> koymuyorum.
find /boot/grub/stage1 komutunu uygulamaya çalışıyorum fakat hep aynı uyarıyı alıyorum ERROR 27 hatasını alıyorum.en az 20 deefa denemişimdir her saeferinde silip yeniden kuruyorum belki kurulum yanlış olmuştur diye ama omuyor. ubuntu  yu 3 defa yeniden indirip cd ye yazdırdım belki iso hatalıdır diye ama sonuş hep aynı maalesef.

Malik

Bu ve bunun gibi hataları bende aldım. Bunun sebebi root bölümünün yanlış belirtilmesiydi. Yani 6. adımdaki root (hd0,4) kısmı. oraya root (hd0,2) olarak deneyebilir misiniz. Bende işe yaramıştı belki sizde de yarayabilir.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

shox

Alıntı yapılan: chilekesh - 10 Nisan 2009 - 19:59:03
Bu ve bunun gibi hataları bende aldım. Bunun sebebi root bölümünün yanlış belirtilmesiydi. Yani 6. adımdaki root (hd0,4) kısmı. oraya root (hd0,2) olarak deneyebilir misiniz. Bende işe yaramıştı belki sizde de yarayabilir.

ben oraya gelemiyorum ki?? find/boot/grub/stage1 komutunu girdiğimde hata kodunu veriyor. diğer adıma geçemiyorum. ama şimdi yekrar deneyeceğim inşallah bu sefer olur.

Malik

Belki saçma olabilir ama ben denedim de
hani

grub> verilecek_komut

diye kısmı terminale girmiyorsunuz değil mi? çünkü bunu ben yazınca bende de error27 hatası çıkıyor
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

bytan

Alıntı yapılan: shox - 10 Nisan 2009 - 20:01:18
Alıntı yapılan: chilekesh - 10 Nisan 2009 - 19:59:03

ben oraya gelemiyorum ki?? find/boot/grub/stage1 komutunu girdiğimde hata kodunu veriyor. diğer adıma geçemiyorum. ama şimdi yekrar deneyeceğim inşallah bu sefer olur.

find ile /boot arasında boşluk bırakıyor musunuz?

find /boot/grub/stage1

PF @ ST

ironic

menu.lst hatalı komut sonucu yanlış yazılmış olabilir. burada çözüm sunulmuş.

Öncelikle şu komutla açılacak belgenin içeriğini gönderin.

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

shox

Peki ben bu ubuntudan kopyaladığım metinleri nasıl NTFS biçimli harddiske atabilirim?? Bildiğim kadarıyla Linux ve Windows dosya biçimleri birbirlerini görmüyorlar.