tek tuşa basarak terminale ulaşmak

Başlatan komikimben, 12 Ağustos 2008 - 13:59:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

komikimben

Merhaba arkadaşlar. Çoğunuzun bildiğini sandığım ama bazılarınızın bilmediğini sandığım oldukça yararlı olacak bir bilgi vermek istiyorum.

Sadece bir tuşa basarak terminali çalıştırabilirsiniz. Doğal olarak bir çok program içinde aynı şey gerekli.

Yapmamız gereken;

System --> Tercihler --> Klavye ve Kısayolları

Buraya girip "Terminal" bir kere tıklanır. Sonra istediğiniz tuşu klavyede tıklayın ve kapatın. Ubuntu'nun bir güzelliğine  daha kavuşun.

ironic

teşekkürler. Bende üst görev çubuğuna kısayol olarak bıraktım. oldum olası klavye ile işlem yapmayı sevmem. :D

erginemr

Eline sağlık komikimben. Güzel yazına bir ekleme de benden:

1. Klavye Kısayolları aracında bulunmayan komutlar ve başlatıcılar (örneğin Firefox, Opera, Gedit) için, Ubuntu-Tweak aracını yükleyerek Shortcuts bölümünden faydalanabilirsiniz. Aslında Ubuntu-Tweak'taki bu ayarlar Gnome Yapılandırma Düzenleyici (gconf-editor) içinde de mevcut, ancak bu şekilde daha pratik ve hızlı kısayol atayabiliyorsunuz. Kurmak için: http://www.getdeb.net/app/Ubuntu+Tweak

2. Gnome tabanlı güzel bir terminal aracı da Tilda. Bu program açıkken, F12'ye bastığınızda Quake tarzı yukarıdan aşağı kayan bir terminal ekranı açılıyor. Kurmak için:
sudo apt-get install tilda

cedin

myveysel

Tilda gerçekten de çok kullanışlı bir araç. Teşekkürler.

atomkarinca

Sypro

Yakuake kullanmıştım bir dönem Gnome ile birlikte. Sorun çıkarmasa da terminal kadar rahat edemedim. Benim favorim, awn 'nin terminal ekranı. Çok hoş geliyor bana nedense.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

eldirr

Alıntı yapılan: erginemr - 12 Ağustos 2008 - 16:03:49
2. Gnome tabanlı güzel bir terminal aracı da Tilda. Bu program açıkken, F12'ye bastığınızda Quake tarzı yukarıdan aşağı kayan bir terminal ekranı açılıyor. Kurmak için:
sudo apt-get install tilda

Bilmiyordum ben bunu. Az önce yükledim çok hoşuma gitti, teşekkür ederim :)

Ayrıca 'compiz' ile ilgili bir ayar yapılması gerekiyormuş. Yoksa focus problemi oluyordu, bir de firefox gibi programlarda açılmakta biraz zorlanıyordu o düzeldi.

1- Compiz Settings Manager'ı açın veya terminale aşağıdakini yazın:
ccsm

2- Soldaki kategoriler bölümünden aşağıdaki bölüme gidin.

General | General Options | Focus & Raise Behaviour

3- "Focus Prevention Windows" kutusuna gelin ve içindeki değeri aşağıdaki ile değiştirin :

any & !(title=^tilda$)

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=530764

Wolkanşah

değerli paylaşım ve tavsiyelere teşekkür ederim.
Ne insanlar gördüm üstünde elbisesi yoktu... Ne elbiseler gördüm içinde insan yoktu... değerli hizmet ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim. ubuntu-tr forumda benim için bir yararlı okul oldu...  paylaşım ve başarılarınızın devamını dilerim. saygılarımla. :)