Linux Mint'te Bazı Uygulamaların Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Başlatan adanbeye, 09 Ocak 2022 - 09:13:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

adanbeye

Selamlar,

Diğer bazı uygulamaları, sudo apt update yaparak güncelleştirebiliyorum. Örneğin Chrome.
Ancak bir de güncelleştiremediğim uygulamalar var. Bunlardan biri de Kdenlive.
Sayfasına girdiğimde 21.12.01 sürümü görünüyor, bendeki sürüm ise 21.08.3

Bazı uygulamaların elle mi güncelleştirilmesi gerekiyor?
Bir de snap'ten yüklemiştim Kdenlive'ı. Oradan yükleyince otomatik bir şekilde depoyu da yüklediğini biliyorum.
Buradaki (https://askubuntu.com/questions/1183067/how-do-i-install-or-update-kdenlive-with-an-appimage) yönergeden depoyu da ekledim. Ona rağmen durum bu.

nxjoseph

Merhaba. Snapten yuklenen paketleri guncellemek icin sudo snap refresh komutunu deneyin.

adanbeye

Alıntı yapılan: nxjoseph - 09 Ocak 2022 - 13:37:22
Merhaba. Snapten yuklenen paketleri guncellemek icin sudo snap refresh komutunu deneyin.

Denedim ve, "Bütün snap paketleri güncel" uyarısı aldım.

serkan38

linux mint için kullanılabilir son sürüm 21.08.3 yani güncelleyemessiniz. Tabi  linux çekirdeğini 5.13.0.23 sürümüne güncellemesseniz. sürümler arası farklara göz atın elzem bir fark yoksa hiç güncellemeyin bence.

adanbeye

Alıntı yapılan: serkan38 - 09 Ocak 2022 - 17:17:40
linux mint için kullanılabilir son sürüm 21.08.3 yani güncelleyemessiniz. Tabi  linux çekirdeğini 5.13.0.23 sürümüne güncellemesseniz. sürümler arası farklara göz atın elzem bir fark yoksa hiç güncellemeyin bence.

Anlaşılmıştır. Teşekkür ederim.

speakerXXL

Linux Mint fixed bir dağıtımdır, yani depodaki pek çok uygulama sadece güvenlik ve önemli hata güncellemeleri alır. Bu taban alınan Ubuntu LTS için de böyledir.

Ek olarak Linux Mint Snap paket sistemi yerine Flatpak kullanır. Uygulamaların güncel sürümleri için Flatpak paketlerini tercih edebilirsin. Yazılım Yöneticisinden arattığında, depoda sürümü olan uygulamaların Flatpak sürümü ayrıca gösterilir.

Güncel sürümü Debian paketi olarak aşağıdaki komutlarla PPA deposundan kurabilirsin.

sudo add-apt-repository ppa:kdenlive/kdenlive-stable
sudo apt-get update
sudo apt install kdenlive

adanbeye

Alıntı yapılan: speakerXXL - 12 Ocak 2022 - 01:00:57
Linux Mint fixed bir dağıtımdır, yani depodaki pek çok uygulama sadece güvenlik ve önemli hata güncellemeleri alır. Bu taban alınan Ubuntu LTS için de böyledir.

Ek olarak Linux Mint Snap paket sistemi yerine Flatpak kullanır. Uygulamaların güncel sürümleri için Flatpak paketlerini tercih edebilirsin. Yazılım Yöneticisinden arattığında, depoda sürümü olan uygulamaların Flatpak sürümü ayrıca gösterilir.

Güncel sürümü Debian paketi olarak aşağıdaki komutlarla PPA deposundan kurabilirsin.

sudo add-apt-repository ppa:kdenlive/kdenlive-stable
sudo apt-get update
sudo apt install kdenlive

Flatpak sürümlerini gördüm şimdi, teşekkürler.