KDE 4.2 >>> Compiz' e gerek kalmadı

Başlatan OKAN, 03 Ocak 2009 - 19:48:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

@omerismail, telefon numaranı sildim. Lütfen forumda telefon numaranı paylaşma.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

omerismail

telefon numaramı vermem de belki daha çabuk ulaşılır diye yazmıştım.
arch, gentoo ve slackware v.s kurulumu acemilere göre zor olan distrolar.
yalnız her şey kurulumunda yapıldığından tabiri caizse kişiye özel bir sürüm haline geliyor yanlış okumadıysam ve hızlı oluyorlar.
bunları kuramamamda en büyük etkenler;
1- acemisi olmamız
2- bırakın kurmayı incelemeye vakit bulamamak (sabah 5.30 kalkış kahvaltı iş akşam 20-21 arası dönüş)
    böyle şimdiki gibi düşeş internet vakitlerini saymazsak işte zamanım
bu yüzden biraz hazıra kaçıyorum mecburen
ubuntu 8.04 maceram başladı wirelles hiç iyi değildi 8.10 geldi wirelles iyi fakat bir müddet sonra çok ağırlaşıyor. biraz fazla beklentilerim var belki ama şıp diye açılan tık diye kapanan bir şey arıyoruz * ya da buna yakın.
denediğim (kurarak) sürümler (5-6 ay içinde)
debian 4, testing lenny-mandriva 2007,8,9- ubuntu 8.04,8,10,9,04 alpha 1-2-3-4- kubuntu 8.10, 9.04 alpha4-xubuntu 8.10, 9.04 alpha3-ubuntu mce-ubuntu me-opensuse11.1-mint 6 rc1-sabayon4-fedora 10,11 alpha-puppy-mepis 8.01, 8.02-dreamlinux 3.5-gos3-zenwalk 5.4-elive-pc/os-linpus-pardus 2008.1-geexbox (dvd,vcd oynatmak için indirdim)-backtrack3-freespire-berry 0.9-wattos b1-b2-
şimdi kanotix 6 ve mint 6 ve pardus 2008/2 indiriyorum. yukarıdakilerin hepsini kurarak veya live cd den denedim. hızlı olarak zadece her tıkladığımda hızlı çalışan puppy oldu fakat internet bağlantgısını yapamadım tabii acemilik.
akşam eve gelince 21.30 gibi gece saat 1 lere kadar bunları deneyip duruyorum.
internette bakıp okuduklarımıza göre arch gentoo hızlı sürümler bende arkadaşın yazısını okuyunca belki kurarda kullanırım fikri hasıl oldu.
internet bağlantım wirelles ile olduğundan aradığım hızlı ve wirelles bağlantısı iyi olan
selamlar

Good False

arkadaşlar eskiden sistemimde eskiden kde, gnome, e17 ve diğer masaüstleri kurulu olurdu. o zamanlar "aman herşeyim yerli yerinde olsun, sistemim kararlı olsun" gibi düşüncelere sahip değildim. Ama şimdi mümkünse sıfırdan kurulum yapmadan gerektiğinde dağıtımımı güncelleyerek 2-3 sene bilgisayarımda ubuntu kullanmayı düşünüyorum. Linux'u hep kararlılığından dolayı sevip ikiye bir kurulum yapma kendimle çelişmeme sebep oluyor.

Kardeşler nefsimle oynuyorsunuz. ::) ;D arch, gentoo,......   kde3.5.10 kde 4.2.0
ya ben ne yapacağım hepsi olsun istiyorum ama sistemimin kararlılığını bozmamak için kde programlarından dahi uzak durmaya çalışıyorum. sistemimin kararlılığından da gayet memnunum. Sıfırdan kurulum yapsam şu hale getirmem en az 1 belki 2 günümü alır...

Ben kafayı yiyorum >:( >:( >:( >:( :P :-\ :'( ;D >:( >:( >:( >:( >:(

atomkarinca

Konu dışındaki mesajları Konu Dışı bölümüne taşıdım, bu başlıkta sadece KDE 4.2 tartışılmaya devam ederse daha iyi olacaktır.

matafleur

Alıntı yapılan: Good False - 09 Şubat 2009 - 17:30:39
arkadaşlar eskiden sistemimde eskiden kde, gnome, e17 ve diğer masaüstleri kurulu olurdu. o zamanlar "aman herşeyim yerli yerinde olsun, sistemim kararlı olsun" gibi düşüncelere sahip değildim. Ama şimdi mümkünse sıfırdan kurulum yapmadan gerektiğinde dağıtımımı güncelleyerek 2-3 sene bilgisayarımda ubuntu kullanmayı düşünüyorum. Linux'u hep kararlılığından dolayı sevip ikiye bir kurulum yapma kendimle çelişmeme sebep oluyor.

Kardeşler nefsimle oynuyorsunuz. ::) ;D arch, gentoo,......   kde3.5.10 kde 4.2.0
ya ben ne yapacağım hepsi olsun istiyorum ama sistemimin kararlılığını bozmamak için kde programlarından dahi uzak durmaya çalışıyorum. sistemimin kararlılığından da gayet memnunum. Sıfırdan kurulum yapsam şu hale getirmem en az 1 belki 2 günümü alır...

Ben kafayı yiyorum >:( >:( >:( >:( :P :-\ :'( ;D >:( >:( >:( >:( >:(

pasiflora? ((:

VirtualBox bu gibi durumlar için var...

daron

arkadaşlar benım kafamı karıştırdınız ,şimdi bana kesin cevap verin şimdi,elimde ubuntu 8.10,kubuntu 8.10 ve pardus 2008.2 altınçakal cd leri var.aralarındakı farkları kısaca anlatıp hangısını kurayım ? bende maymun iştahı var :).pardus linux hayatımında ılk deneyımım ve ayrıca asker olmam sebebiyle ilerde çalışacağımız bır sıstem ama ubuntu dan vazgecemıyorum.1 hafta öncede elıme kubuntu 8.10 ulaştı onada çalışan cd ortamınd abaktım ve cok hoşuma gitti.lütfen derdıme derman olun kafayı sıyırmak üzereyim :)

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: daron - 09 Şubat 2009 - 20:25:29
arkadaşlar benım kafamı karıştırdınız ,şimdi bana kesin cevap verin şimdi,elimde ubuntu 8.10,kubuntu 8.10 ve pardus 2008.2 altınçakal cd leri var.aralarındakı farkları kısaca anlatıp hangısını kurayım ? bende maymun iştahı var :).pardus linux hayatımında ılk deneyımım ve ayrıca asker olmam sebebiyle ilerde çalışacağımız bır sıstem ama ubuntu dan vazgecemıyorum.1 hafta öncede elıme kubuntu 8.10 ulaştı onada çalışan cd ortamınd abaktım ve cok hoşuma gitti.lütfen derdıme derman olun kafayı sıyırmak üzereyim :)

Ubuntu 8.10 kur.

daron

kuracağım ama bana açılşta o siyah açılış grub resmini değiştimek istiyorum.onu nasıl pardustakı gıbı renklı janjanlı yapabılırım ?

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: daron - 09 Şubat 2009 - 20:42:01
kuracağım ama bana açılşta o siyah açılış grub resmini değiştimek istiyorum.onu nasıl pardustakı gıbı renklı janjanlı yapabılırım ?

Ben hiç janajanı olsun istememiştim.

daron

bende istemıyorumda ama cocuklarım korkuyor :).onlara linux sevdirmek istiyorum :)

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: daron - 09 Şubat 2009 - 20:52:47
bende istemıyorumda ama cocuklarım korkuyor :).onlara linux sevdirmek istiyorum :)

Linux'u sevmelerini istiyorsan çocuklar için programlar kur. Tuxmath Gcompris gibi.

matafleur

Alıntı yapılan: daron - 09 Şubat 2009 - 20:42:01
Kubuntunun kendi ayarlarında boot resmini değiştirebiliyorsun.Ubuntuda ise startupmanager fazlasıyla işini görür.Ubuntunun depolarından usplash diye aratırsan birçok "janjanlı" açılış resmine erişip kurup söylediğim iki programdan birisiyle değiştirebilirsin (:

Ayrıca grub dosylarını kendin elle düzenleyerek de halledebilirsin.Bunun için veya tam pardustaki gibi janjanlı olması için forumda oldukça detaylı bir yazı vardı.Grub diye aratıp ulaşabilirsin sanırım.

Herhangi bir sorun yaşarsan biz hep buradayız .

Kolay gelsin.Ayrıca çocuklarının da gözlerinden öperim.(:

atomkarinca

Lütfen KDE dışındaki mesajlarınızı başka başlık altına yazın, yoksa bundan sonrakileri silmek zorunda kalacağım.

omerismail

kubuntu yu kurdum
kubuntu restricted extras kurdum
kongueror hala flash player li sayfalarda açılmıyor. konguerora nasıl tanıtırım?
selamlar

matafleur

apt-get install konqueror-plugin-gnash

Felâsife

Ben de Pardus'a KDE 4.2 yi kurdum gayet hoş hiç sorun görünmüyor, galiba yola 4.2 ile devam edeceğiz.
Bu arada compiz efeklerini compizden oluyor sanmıştım meğersem hiç öyle değilmiş, bu kendinden compiz'liymiş.  :D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

lecha

kde 4.2 den bir de görüşlerimi aktarmak isterim öncelikle gerçekten çok beğendim kde 4.2

beğendiğim özellikleri
4.1 de azı kitlenme sorunları yeni sürümde giderilmiş
plazma yöneticisi daha güzel olmuş
ekstra program ekle bölümüne program eklenmişl bu çok gzl olmuş zira ağ cpu sistem sıcaklığı gibi bir çok program eklenmiştir
kwin efektleri güzel olmuş
dolphinde hızlı açılım ve hızlı geçişler güzel olmuş
4.1 de olan bir program açarken 2 program açılması görünmesi 4.2 de aynı zira ben bu sorunun kubuntudan kaynaklandığı kanısındayım
şu an için test ettiğim güzel özllikleri bunlar

beğenmediğim özellikleri
görev çubuğunda kenarları çevreleyen mavi çizgiler sinirimi bozuyor çok açık renk
başlangıç temaları hoşuma gitmedi

onun dışında şimdilik saygılarımla...

mustafa.tr

4.1'deki görev çubuğu 4.2'deki görev çubuğundan çok daha güzeldi. Neden değiştirmişler acaba?

lecha

sudocu

çizgiler nasıl oluyor? resim atabilir misiniz? görev çubuğu için bir sürü tema var, belki sorunu çözer.
her seyin basi sudo!

matafleur

Alıntı yapılan: mustafa.tr - 07 Mart 2009 - 16:03:19
4.1'deki görev çubuğu 4.2'deki görev çubuğundan çok daha güzeldi. Neden değiştirmişler acaba?

Eski haline getirebiliyorsun.

Good False

Pardus u virtualbox a kurdum. Sonra da kde4.2 kurdum ama efektleri açamadım. vbox da 3d aktif hale getirebilen var mı?

OKAN

Alıntı yapılan: Good False - 12 Mart 2009 - 23:40:33
Pardus u virtualbox a kurdum. Sonra da kde4.2 kurdum ama efektleri açamadım. vbox da 3d aktif hale getirebilen var mı?

Bildiğim kadarıyla vbox da yapılamıyor.

Bu arada kdemod üzerinde ilk açılışta ram kullanımı 165 mb. Neredeyse XFCE' ye yaklaştı.  ;D

sudocu

gelişmiş compiz ayar yöneticisi benzeri bir programcık olmadığı sürece compiz'in yerini alsa da asla onun kadar tatmin edici olamayacak, en azından performans açısından.
compiz'de gayet hızlı çalışan sallanan pencere efekti veya küçültme-büyültme efekti inanılmaz şekilde kasıyor. compiz'i geçtim bu kartla f.e.a.r 2 oynuyorum, madem böyle bir işe kalkışmışlar daha düzgün olmalıydı. kalıp da "kde4.5.3.1 sürümünde harika olur o iş" diyerek düzelmez. temel kde4 sorunlarından vakit bulamadılarsa koymasalardı.
her seyin basi sudo!

serkans1

1 yıldır pardus kullanıyordum, gnome denemek için ubuntu kurdum, ama alışamadım, az önce kde4 ü ubuntuma yükleyerek kubuntu yaptım, kde4 ile devam.

bende şunu anladım, linux a nasıl alışırsanız öyle devam ediyorsunuz, ama arada ubuntu yu gnome ile açarak gnome masaüstünü öğrenmeye ve alışmaya karar verdim :)
özgür dünyayı seviyorum...