Dark Sectör

Başlatan M3HM3T76, 23 Kasım 2009 - 13:00:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

M3HM3T76

Arkadaşlar bu oyunu ubuntuda oynayabilirmiyim

Bana yardımcı olurmusunuz.

kuleyni

adı üstünde games for windows :) İlk önce playonlinuxun oyun listesine bir bakın destekliyorsa playonlinux ile kurulum yapın.Desteklemiyorsa wine'a directx kurun onla deneyin ama oyunun windowstaki gibi çalışmayacağını unutmayın :)

badhero

Linux'ta ne zaman oyun konusunda "devrim" yaşayacağız.

erginemr

Alıntı yapılan: bethiro - 23 Kasım 2009 - 13:16:20
Linux'ta ne zaman oyun konusunda "devrim" yaşayacağız.

Oyun üreticileri, kapakta "Games for Windows/MAC/Linux" yazdıkları zaman...

badhero

Bundan 5 yıl önce gazetenin teknoloji sayfasında artık dev oyunlar Linux için hazırlanacak diye bir haber görmüştüm. Linux diye bir işletim sistemi olduğunu ve logosunun penguen olduğunu orda öğrenmiştim. Fifa,GTA vb. gibi en çok oynanan oyunlar artık Windows için üretilmeyecek, Linux için üretilecek yazıyordu. O zamanlar üzülmüştüm tabi ama nedense böyle bir şey hiç gerçekleşmedi.

eren

Alıntı yapılan: bethiro - 23 Kasım 2009 - 13:27:09
Bundan 5 yıl önce gazetenin teknoloji sayfasında artık dev oyunlar Linux için hazırlanacak diye bir haber görmüştüm. Linux diye bir işletim sistemi olduğunu ve logosunun penguen olduğunu orda öğrenmiştim. Fifa,GTA vb. gibi en çok oynanan oyunlar artık Windows için üretilmeyecek, Linux için üretilecek yazıyordu. O zamanlar üzülmüştüm tabi ama nedense böyle bir şey hiç gerçekleşmedi.

Bunun olma ihtimali çok zayıf. Hiç bir oyun üreticisi Windows desteğini kesmez. Oyun konusunda yakında gelişmeler olacaktır çünkü Google bir çok oyun üreticisi ile anlaştı. Google OS için yazılacak oyunlar muhtemelen bizim cephede de çalışacaktır.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

badhero

Oyun üreticileri Linux için oyun ürettiklerinde, o oyunlar Linux'ta, Windows'ta olduğundan daha mı hızlı,iyi çalışır?

bsod1

önce directx'in linux sürümünün çıkması gerekir

badhero

Virüs tehlikesi çıkarsa 1 saniye daha Linux kullanmam. Linux kullanmamın en önemli sebebi virüslerden ve dolayısıyla anti virüs programlarından arınmak.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: bethiro - 23 Kasım 2009 - 14:37:33
Virüs tehlikesi çıkarsa 1 saniye daha Linux kullanmam. Linux kullanmamın en önemli sebebi virüslerden ve dolayısıyla anti virüs programlarından arınmak.

-1  :'(

Eğer'ki GNU/Linux bu şekilde feda edebiliyorsanız,
Playstation'ların bile Virüs riski taşıdığını belirtmek isterim.
Internet bağlantısı olmayan cihaz Virüslerden en iyi korunan cihazdır.
Ayrıca Virüs tehditine maruz kalan sizin kontrolünüzdeki sistemdir.

acer

Gülü seven dikenine katlanır :D

ironic

Alıntı yapılan: bsod1 - 23 Kasım 2009 - 14:07:24

OpenGL var ki her platformda çalışıyor.  Koskoca oyun dünyasının gelişimi Microsoft un istekleriyle şekilleniyor. Özgür bir yapı olsa emin olun oyun dünyası çok daha ilerdeydi. Ayrıca Sudo 4. sayıda aradaki farklar (OpenGL - DirectX) ile ilgili bir yazı vardı. Okumanızı tavsiye ederim.

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 23 Kasım 2009 - 15:26:01
@Ğnome böyle bir durumda övündüğümüz her şey boşa gider ve Winzorttan farkımız kalmaz. O zaman Antivirüs şirketlerinin kurbanı oluruz, nerede kalır bizim özgürlüğümüz?

Clam-av vardı.  :) Zaten korsan işlerle uğraşan kesimlerde Microsoft nefreti var. Bu dünyada yapacaklarını sanmıyorum. Yapsa yapsa virüs şirketleri el atar.

erginemr

Alıntı yapılan: bsod1 - 23 Kasım 2009 - 14:07:24

@ironic lafı ağzımdan almış. MS'in DirectX zorlamasından önce, 3D oyunlar için Linux dahil farklı platformlarda çalışan OpenGL vardı. DirectX sonradan yaygınlaştı. OpenGL oyunların Linux'a taşınması (port) sanırım daha kolay olacaktı.

Alıntı yapılan: bethiro - 23 Kasım 2009 - 14:37:33

@bethiro, başka bir başlıkta iyi oyun olmadığı için Linux'tan Windows'a dönüş yapabileceğinizi okumuştum:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13780.msg171867#msg171867

Bence siz de (ben dahil çoğu Linux kullanıcısı gibi) çift işletim sistemi kullanmalısınız. Böylece oyun oynamak istediğiniz zaman Windows kullanır, diğer işlerinizde de Ubuntu ile çalışmaya devam edebilirsiniz.

badhero

Daha önce zaten Vista kullanıyordum ama Ubuntu'ya geçerken bir daha Windows kullanmama konusunda kendi kendime söz vermiştim. Şimdi bilgisayara tekrar Windows kurarsam benim gözümde bilgisayarın bekareti gitmiş olur. Keşke Ubuntu'da rahatça oyun oynayabilsek.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: bethiro - 23 Kasım 2009 - 20:51:51
Keşke Ubuntu'da rahatça oyun oynayabilsek.
Vvindows farklarımızdan biri.  ;)