[Çözüldü] 9.04 Jaunty Jackalope ve Intel 82945G/GZ Grafik Kartı

Başlatan Tutunamayan, 08 Mayıs 2009 - 16:47:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tutunamayan

Merhabalar arkadaşlar...

9.04'e geçebilmek için sürücüsü sorunlu ATI X1550 grafik kartını çıkartıp, on-board ekran kartına geçtim. Intel 82945G/GZ grafik kartını 9.04 tanıdı mı, yoksa yine bir sorun var mı...? Çözünürlüğü 1280 x 1024'e alıp, öyle kullanabiliyorum. Aşağıda bildiğim kadarı ile uyguladığım birkaç komutla birlikte çıktısı ve xorg.conf dosyasının içeriği var. Bir göz atıp fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim. Herkese teşekkürler...

lspci | grep VGA

tutunamayan@tutunamayan-desktop:~$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82945G/GZ Integrated Graphics Controller (rev 02)

. . .

glxinfo | grep render

tutunamayan@tutunamayan-desktop:~$ glxinfo | grep render
get fences failed: -1
param: 6, val: 0
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) 945G GEM 20090326 2009Q1 RC2 x86/MMX/SSE2

ve xorg.conf dosyası içeriği:

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# Note that some configuration settings that could be done previously
# in this file, now are automatically configured by the server and settings
# here are ignored.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
EndSection

Section "ServerFlags"
Option "DontZap" "False"
EndSection

Not: xorg.conf dosyası içeriğinde en alttaki:

Section "ServerFlags"
Option "DontZap" "False"
EndSection

kısmı, 9.04'te kendiliğinden etkin olmayan CTRL + ALT + Backspace tuş kombinasyonu ile X'i yeniden başlatmak özelliğinin etkin olması için yüklenen Dontzap uygulamasının xorg.conf'a işlediği bilgidir...
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

bytan

Şu an kartın tanınmış ve uygun sürücüleri yüklenmiş gibi. Gibi  diyorum çünkü failed: -1 dikkatimi çekti. Aşağıdakinin çıktısı nedir?

cat /var/log/Xorg.0.log | grep drivers
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Tutunamayan

@bytan; ilgilendiğin için teşekkürler. Paranoya yapıyorum sanırım biraz... :)

tutunamayan@tutunamayan-desktop:~$ cat /var/log/Xorg.0.log | grep drivers
(II) Scanning /usr/share/xserver-xorg/pci directory for additional PCI ID's supported by the drivers
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers//intel_drv.so
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

localhost

Performans SIKINTILari yasiyormusun yada grafiklerde yavaslama?
Birde asagidaki ciktiya bakalim. Hatalar varmi ?

cat /var/log/Xorg.0.log | grep EE
Linux LPIC1 - MCSA

Tutunamayan

@ Kirmizi; Performans sıkıntıları ve grafiklerde yavaşlama derken, tabii ki var, ancak güçlü bir kart olmasa da ATI X1550 ile on-board ekran kartı arasında farklar olacağı kesin. Bunları az çok göze aldım sayılır. :) Bir de 9.04'ün bazı sitelerde flash uygulamalarında vs. arada küçük sorunlar verdiğini de forumda okumuştum zaten. Onları da göze aldım sayılır. bir kere heves ettik işte... :)

tutunamayan@tutunamayan-desktop:~$ cat /var/log/Xorg.0.log | grep EE
(WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
(II) Loading extension MIT-SCREEN-SAVER
(EE) intel(0): Failed to set tiling on front buffer: rejected by kernel
(EE) intel(0): Failed to set tiling on back buffer: rejected by kernel
(EE) intel(0): Failed to set tiling on depth buffer: rejected by kernel

İlgilendiğiniz için çok teşekkürler...

bytan

Kernel, sürücünün bazı özelliklerini sevmemiş gibi. Bu sıkıntıların çok rahatsız edici seviyelerde mi? Yoksa on board kart için normal sayılabilecek seviyelerde mi?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Şu an her şey yolunda gibi. Gerçi @bytan'ın dediği gibi failed biraz işkillendiriyor beni de ancak altından bir şey çıkacağını sanmıyorum. @Kirmizi'nin istediği çıktıyla biraz daha iyi yorum yapabiliriz.

Not: Son çıktı da bence pek zararlı şeyler içermiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

@Tutunamayan: Söyle bir BUG var ama sorunu düzeltmisler güncelleme filan olmus. https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xserver-xorg-video-intel/+bug/329266

Bu sayfada bir kac linke baktim Kernele Patch filan yapmislar. En son dün Jaunty de güncelleme olmasi lazim. Intel kart icin.
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/349314
Linux LPIC1 - MCSA

Tutunamayan

@bytan, normal sayılabilecek seviyelerde aslında. Benim korkum bir gece PC'yi kapatıp, tekrar açamamak ve bu sorunun on-board ekran kartı yüzünden kaynaklanma olasılığı. Malum kişisel ayarlar, yüklenen programlar vs. belli bir zaman harcıyoruz ilk ham kurulumdan, belli bir gün sonrasına kadar. Bir anda hepsinin geri alınamaz şekilde on-board ekran kartı yüzünden zarar görmemesi tek endişem...

Aslında laf aramızda dün gece zaten kendim ettim, kendim buldum bir durum oldu. Kart nispeten yavaş çalıştığı için "fglrx" yükledim. Halbuki fglrx sadece ATI kartlar içinmiş. Ben onu java gibi, flash gibi bir uygulama zannediyordum. Yüklerken araştırmadım da :) velhasıl bu yüzden bir format daha attım... :)

Ek: @bytan, @Kirmizi ve @heartsmagic ilginiz için çok teşekkür ederim...
@Kirmizi, verdiğiniz linklere baktım. Ancak malum fazla kurcalamamam gerek bu acemi halimle, kerneli falan. :) Güncellemeleri düzenli takip etmek en iyi yol olacak benim için... Tekrar hepinize çok teşekkür ederim...

Konuya [Çözüldü] ibaresi ekliyorum...

localhost

aslinda bir islem yapmadan islem yapilacak dosyalar yedek alinirsa sistemde yapilacak hatalari en aza indirmis olurdun. Örnek xorg.conf dosyani yedek almis olsaydin. FGLRX kurdugunda sistem acilmadiysa yedek aldigin xorg.conf dosyani yeniden eski haline getirip sistemi acardin,
Linux LPIC1 - MCSA

Tutunamayan

Alıntı yapılan: Kirmizi - 08 Mayıs 2009 - 23:23:09
aslinda bir islem yapmadan islem yapilacak dosyalar yedek alinirsa sistemde yapilacak hatalari en aza indirmis olurdun. Örnek xorg.conf dosyani yedek almis olsaydin. FGLRX kurdugunda sistem acilmadiysa yedek aldigin xorg.conf dosyani yeniden eski haline getirip sistemi acardin,

Evet @Kirmizi akıllandım zaten bu olaydan sonra ve sistemin önemli dosyalarının yedeklerini alıp, bunların recovery mod'da nasıl geri yükleneceğini kağıtlara da not aldım... :)

localhost

Senin hesabin;  1 musibet 1000 nasihattan iyidir sözüne tam oturmus :)
Linux LPIC1 - MCSA

Tutunamayan

Alıntı yapılan: Kirmizi - 08 Mayıs 2009 - 23:26:34
Senin hesabin;  1 musibet 1000 nasihattan iyidir sözüne tam oturmus :)

Bir önceki mesajı yazarken, zaten o sözü tekrarlıyordum içimden... :)