Intel X3100 grafik kartı - masaüstünde gariplik

Başlatan portnoi, 23 Ekim 2008 - 13:30:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

portnoi

ubuntu'yu evimdeki masaüstü bilgisayarımda problemli de olsa problemleri çöze çöze kullanıyorum. notebook'uma ubuntu kurdum az önce, güncellemeleri yapmasına rağmen masaüstümde şu görüntüden kurtulamıyorum:

Screenshot

notebook: packard bell bg45
2ghz core2duo işlemci
2gb ram
intel x3100 ekran kartı
ekran boyu 12.1"
vs.

izleyeceğim yollar neler olmalı?

erginemr

İlk kez böyle bir ekran görüyorum, ilginç...  ::) Ama sizin soruna yakın bir başlık buldum:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=516504

Burada da X3100 ekran kartı söz konusu; muhtemelen aynı problem. Bahsedilen çözüm önerisi ise şu:

1. X ayar dosyanızı yedekleyin. Konsoldan (Alt+F2 >> gnome-terminal):
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.yedek

2. Bu dosyayı Gnome Editor ile düzenlemek üzere açın:
gksu gedit /etc/X11/xorg.conf

3. Dosyanın en sonuna aşağıdaki yeni bölümü ekleyin:
Section "Monitor"
    Identifier "TVOutput"
    Option "Disable" "true"
EndSection

4. Sonra Section "Device" bölümünü bulun ve bu bölümün içinde (Section - EndSection arasında)  bir yere aşağıdaki satırı ekleyin:
Option "monitor-TV" "TVOutput"

5.
Dosyayı kaydedip kapatın ve Ctrl+Alt+BackSpace tuşu ile X sunucusunu yeniden başlatın.

portnoi

erginemr;

ilgin için çok teşekkür ederim, yarın ilk iş tavsiyeni denemek olacak.

sonuçları buraya yazarım.

portnoi

selam. bugün denedim bahsedilen yolu, garip bir şekilde xorg.conf dosyası boş geliyordu gedit'te.

çözünürlük ayarlarına baktığımda üstüste binmiş iki tane monitör gördüm. biri kendi notebook ekranı, diğeri de ikincil bi ekran şeklinde.

kapalı duruma getirince problem çözüldü gibi duruyor ama hala stabil değil. mesela giriş ekranı 800*600 açılıyor, ayrıca yeni bir pencere açıldığında sanki ekran 800*600 çözünürlükteymiş gibi ekranın sol tarafı baskın duruyor. ama en azından panel problemi kalktı.

araştırmalarım sürüyor bununla ilgili, eğer dişe dokunur bişeyler gelirse önüme buraya yazarım.

bahsettiğiniz yolu da uygulamaya çalışacağım yine boş vaktimde.