[Çözüldü] Wireless kontrol programı lazım

Başlatan Şakir, 09 Temmuz 2009 - 18:29:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şakir

Arkadaşlar formda, wiki de ve nette arama yaptım ama sorumuma çözüm bulamadım. Eğer sorulduysa özür dilerim. Yaklaşık 2 saat önce rapidden dosya indirmem gerekti. İndirmek için linke tıkladığımda şu anda zaten dosya indiriyorsunuz mesajını verdi. Oysa ben bu gün boyunca rapide hiç girmedim bile. Modemim wireless ama ben kablo ile bağlanıyorum. Wireless şifreli ama nasıl oluyor da bağlanabiliyor başkaları ? Modemimi kontrol edebileceğim bir wireless programı var mı ? Şifresini değiştirebileceğim, kimlerin o anda bağlı olduğumu görebileceğim veya mac yasaklayıp sadece kendimin bağlanmamı sağlayabilecek bir program lazım. Öyle bir program var mı ? Ya da Ubuntuda öyle bir özellik var mı? Modem üzerinden baktığımda şu anda bağlı olan bir pc göremiyorum. Hangi saatte ve kim bağlandı bilmek istiyorum. Kota sınırlı ve daha ayın başındayken geçmek de istemiyorum. :(
Web Developer (PHP + (HTML + CSS + JQUERY))

http://www.sakirmehmetoglu.com.tr/hakkimda

garafatma

Modemin standart gelen admin şifresini değiştirmediyseniz eğer, ağınıza girip interneti kullanmaları çok kolay. Böyle bir program bilmiyorum ancak, verebileceğim tavsiye, modeminin arayüzüne girmek için kullandığın kullanıcnın şifresini değiştirmen. Daha sonra wireless şifreni değiştirmen.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Şakir

Değiştirebileceğim tüm şifreleri değiştirdim ama nasıl hala girebiliyorlar onu anlayamadım ben ama yine de cevabınız için teşekkürler.

garafatma

Hmmm.

Aslında bazı modemlerde hangi IP'nin bağlı olduğunu gösteriyor ancak modeline göre değişiyor. Airtieslarda var bildiğim kadarıyla.

MAC authentication kullanmayı denedinmi? Yani MAC adres tanımlı, onun dışında kimsenin bağlanamayacağı yolu?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Şakir

Modem ttnetin standart olarak dağıttığı airties kablosuz modem. Dediğiniz yöntemi biliyorum ama daha yapmadım. Sadece kendi MAC adresime izin vererek yapabilirim dediğiniz gibi ama ben şu anda kimin bağlandığını görmek istiyorum. 2 aydır net var evde ve iki ay da geçmişim ben de nasıl geçtim kotayı diye düşünürken bu gün denk geldi. Keşke program olsa da görsem kimlerin bağlandığını. Netten sürekli arıyorum ama bişeyler çıkmıyor bi de ingilizce yetersizliği var o da biraz engel oluyor. :( Ama sorunu çözene kadar vazgeçmeyecem.

kuleyni

İşinize yarar mı bilmiyorum ama wireshark diye bi program var paket yöneticisinden aratırsanız yükleyebilirsiniz.Ağınıza gelen bütün paketleri ve hangi ip üzerinden istendiklerini görebilirsiniz.(root olarak başlatmayı unutmayın.)

Şakir

Kardeşim süpersin bu program bir harika tam istediğim gibi bir program. Allah razı olsun. Kesin çözüm oldu benim için :)

kuleyni

haritsu

WPA2-PSK kullanabilirsiniz.

MAC - IP Binding ( Eşleştirme ) yapabilirsiniz.

ESSID(Wi-fi Station Name) bilginizi saklayabilirsiniz.

Eğer bunlardan sonra hala hattınıza birileri giriyorsa ufak bir hotspot alabilir, yüksek güvenlik sağlayabilirsiniz.

En son işlem de işinizi görmezse o civardan kaçıverin, adres değiştirin. :)

Şakir

Ama bayaaaa bi karışıkmış yani :) (Detaylı) İçinde kayboldum bir an :D En iyisi bir çözültü etiketi atalım da diğer arkadaşlara da lazımsa bakmadan geçmesinler :)

Alıntı yapılan: haritsu - 09 Temmuz 2009 - 23:22:12
WPA2-PSK kullanabilirsiniz.

MAC - IP Binding ( Eşleştirme ) yapabilirsiniz.

ESSID(Wi-fi Station Name) bilginizi saklayabilirsiniz.

Eğer bunlardan sonra hala hattınıza birileri giriyorsa ufak bir hotspot alabilir, yüksek güvenlik sağlayabilirsiniz.

En son işlem de işinizi görmezse o civardan kaçıverin, adres değiştirin. :)

Son dediğiniz taşınma işi daha çok kafama yattı. 2-3 hafta içinde taşınıyoruz Allahın izniyle. Ama sizin dediğinizi de deneyecem. Bilgi bilgidir bir denesem bişey kaybetmem belki yarın başka birine lazım olur ben yardım ederim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Şakir - 09 Temmuz 2009 - 23:12:18
Kardeşim süpersin bu program bir harika tam istediğim gibi bir program. Allah razı olsun. Kesin çözüm oldu benim için :)

Bu nasıl çözüm oldu zira programın ismi yanlış verilmiş :)
Kaldı ki o program da son kullanıcı için aslında kur-kullan tarzı bir program değildir.

Rapid ara ara böyle şeyler yapabiliyor, bu illa ki ağına birisinin girdiği anlamına gelmez. Kullandığın modemin web arayüzüne bağlanırsan orada kayıtlar tutulur. Kim ne zaman bağlanmış, hangi IP adresini almış gibi. Fakat sana söylendiği üzere WPA2+MAc sınırlama kullanırsan kolay kolay kimse ağına sızamaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

haritsu

Wireshark sadece herhangi bir kaynaktan gelen paketleri dinlemenize yardımcı olur. Muhtemelen internetten bişiler indirirken farklı IP'ler yada port aralıkları gördüğünüz için telaşlanmış olabilirsiniz.

Mesela; Anlık İletişim Yazılımları 100'e yakın portu aktif bir şekilde kullanabiliyor :)

Şakir

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Temmuz 2009 - 01:42:33
Alıntı yapılan: Şakir - 09 Temmuz 2009 - 23:12:18

Bu nasıl çözüm oldu zira programın ismi yanlış verilmiş :)
Kaldı ki o program da son kullanıcı için aslında kur-kullan tarzı bir program değildir.

Rapid ara ara böyle şeyler yapabiliyor, bu illa ki ağına birisinin girdiği anlamına gelmez. Kullandığın modemin web arayüzüne bağlanırsan orada kayıtlar tutulur. Kim ne zaman bağlanmış, hangi IP adresini almış gibi. Fakat sana söylendiği üzere WPA2+MAc sınırlama kullanırsan kolay kolay kimse ağına sızamaz.

Programın adını doğruca kopyaladım ama bir sonuç çıkmadı paket yöneticisinde. Ben de yavaş yavaş backspace ile harfleri silmeye başladım."Wire" sözcüğüne gelince ilk sıralarda gözüme çarptı ve açıklamasını okudum. Muhtemelen bu programdır diye kurdum. Ve tutturdum :) Şimdi dediğiniz gibi hem WPA2 şifreledim hem de MAC adresimi ekleyerek sınırladım. MAC engelleme 2 bölüm altında vardı ikisini de yaptım :) Hem Kablosuz hem de Firewall menüsü altında vardı ikisini de yaptım.

Alıntı yapılan: haritsu - 10 Temmuz 2009 - 01:51:49
Wireshark sadece herhangi bir kaynaktan gelen paketleri dinlemenize yardımcı olur. Muhtemelen internetten bişiler indirirken farklı IP'ler yada port aralıkları gördüğünüz için telaşlanmış olabilirsiniz.

Mesela; Anlık İletişim Yazılımları 100'e yakın portu aktif bir şekilde kullanabiliyor :)

Aslında doğru biraz telaşlandım. Yeni açılmış bir netin ilk iki ayı da kotayı geçti ve ben daha indirdim biye bir kelime kullanamam. çünkü hiçbir şey indirmiyor hatat çok çok dikkat ediyorum.

Şu anda güzel gidiyo her şey. Şu wireshark'ı tam anlamıyla bir çözeyim o zaman başka yöntemler de deneyecem. İlginiz için teşekkürler.

canosayan

bir nokta dikkatimi çekti. modemim wireless ama ben kablo ile bağlanıyorum demişsiniz.
o zaman wirelessi kapatsanız çok ama çok daha faydalı bir çözüm olmaz mı?
Chmod bizim işimiz.

Şakir

Doğru diyorsunuz ama sık sık kuzenlerim laptopla bağlanıyorlar bize gelince. Onlara engel olmak istemiyorum. Dikkatli bir şekilde bişey indirmeden kullanıyorlar. Benim amacım sadece yabancıları engellemekti ve oldu. Benim bilgisayarın laptopların MAC adreslerini izin verilenler listesine ekledim. Şu anda sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.

heartsmagic

Bu durumda konuyu kapatıyorum. Açıklamalar için teşekkürler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.