[Çözüldü] JRE kurulum hatası

Başlatan wildog, 15 Mart 2010 - 18:21:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wildog

Merhabalar,
Sistemime ubuntu kurali cok olmadi. Onceki senelerde ardux kullanmisligim war ama ubuntuya pek yatkin degilim. Neyse fazla dagitmadan konuya gireyim. Bugun widget packager adli bir programi ubuntuma kurarken, dogal olarak jdk ve jre daha once kurulu olmadigi icin bu dosyalari da sistemime kuruyordu.

Bu sirada sisteme fazla yuklendim ve wine rogramiyla bsplayeri calistirmaya calisirken sistemim de hata olustu ve bilgisayarimi kapatmak zorunda kaldim. Java kurulumu yarim kaldi. Su anda java'yi ne silebiliyorum ne de yeniden yukleyebiliyorum. Surekli hata veriyor. Internette gezindim , tekrar nasil java kuracagima baktim ve denedim ama olmuyor. JDK olmadgindan dolayi esas kurmam gereken wgt programimi da kuramiyorum.

Terminalde Javanin dogru yuklenmedigi veya dogru silinmedigi yaziyor. Yuklemeye calistigimda, terminalde yazan kisimi assagiya koyuyorum. Yardimci olabilirseniz sevinirim.

PS: Terminalde yazan kisimi ctrl+c ile kopyalayamadigimi fark ettim..

Iyi gunler
Onur

eribol

Fareyle seçip fareyle kopyalayın, kısayolunu bende bilmiyorum :) sudo apt-get install -f komutu bozuk paketleri tekrar kurmaya çalışacaktır.

bytan

Hoş geldin @wildog.

@eribol'un yanıtına ilave olarak kopyalama için:

Ctrl+Shift+C
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

wildog

@eribol, soylemis oldugun kodu yazinca yine ayni sekilde eror veriyor. @bytan'in soyledigi sekilde terminalden kopyaladim =) Assagiya yaziyorum.
Hosbulduk bu arada  :)

onur@onur-laptop:~$ sudo apt-get install -f
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
7 not fully installed or removed.
After this operation, 0B of additional disk space will be used.
Setting up odbcinst1debian1 (2.2.11-16ubuntu1) ...
dpkg (subprocess): unable to execute installed post-installation script: Exec format error
dpkg: error processing odbcinst1debian1 (--configure):
subprocess installed post-installation script returned error exit status 2
dpkg: dependency problems prevent configuration of unixodbc:
unixodbc depends on odbcinst1debian1 (>= 2.2.11-3); however:
  Package odbcinst1debian1 is not configured yet.
dpkg: error processing unixodbc (--configure):
dependency problems - leaving unconfigured
dpkg: dependency problems prevent configuration of sun-java6-bin:
sun-java6-bin depends on unixodbc; however:
  Package unixodbc is not configured yet.
dpkg: error processing sun-java6-bin (--configure):
dpkg: dependency problems prevent configuration of sun-java6-jre:
sun-java6-jre depends on sun-java6-bin (= 6-15-1) | ia32-sun-java6-bin (= 6-15-1); however:
  Package sun-java6-bin is not configured yet.
  Package ia32-sun-java6-bin is not installed.
dpkg: error processNo apport report written because the error message indicates its a followup error from a previous failure.
                    No apport report written because the error message indicates its a followup error from a previous failure.
                     No apport report written because MaxReports is reached already
                                        ing sun-java6-jre (--configure):
dpkg: dependency problems prevent configuration of sun-java6-jdk:
sun-java6-jdk depends on sun-java6-bin (= 6-15-1); however:
dpkg: error processing sun-java6-jdk (--configure):
Setting up gsfonts-x11 (0.21) ...
dpkg (subprocess): unable to execute installed post-installation script: Exec format error
dpkg: error processing gsfonts-x11 (--configure):
subprocess installed post-installation script returned error exit status 2
                                                              dpkg: dependency problems prevent configuration of sun-java6-plugin:
sun-java6-plugin depends on sun-java6-bin (= 6-15-1); however:
dpkg: error processing sun-java6-plugin (--configure):
                                                              Errors were encountered while processing:
odbcinst1debian1
unixodbc
sun-java6-bin
sun-java6-jre
sun-java6-jdk
gsfonts-x11
sun-java6-plugin
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

wildog

Simdi Ubuntuya program yuklemeye calisiyordum fakat farkettim ki bugun yapmis oldugum sey yuzunden artik hic bir programi yukleyemiyorum. Sistem hepsinde yukarida yazmis oldugum yerdeki hataya cok benzer hata veriyor. Ne terminalden yukleme yapabiliyorum nede Ubuntu Software Center'dan herhangi bir program yukleyebiliyorum...

JDK yuklemesi sirasinda sistem hatasi yuzunden bilgisayarin kapanmasindan, bu kadar cok hata dogucagini daha once soyleseler inanmazdim..)))

eribol

Aslında söylüyor yükseltme anında. Dosyalar indirildikten sonra kuruluma geçecek. Kurulum anından itibaren bu işlemi sonlandıramazsınız diye bağıracak ama maalesef ki türkçe bilmiyor, sadece yazabiliyor. Fakat büyük ihtimalle paketlerin bir kısmı kuruldu, bir kısmı kuruldu gibi oldu, bir kısmı yarıda kaldı. Sürümler, güncel paketler karman çorman şu an zannımca. En iyisi synaptic açın ve bozuk paketleri tek tek düzeltmeye çalışın. Sorunu çözer mi? Bilmiyorum :). Veya sudo dpkg -i /var/cache/apt/archives/* komutu, bu da olmadı aynı komutu --force parametresiyle tekrar deneyin.

heartsmagic

@eribol'un dediği olmazsa bir deneme atışı yapalım. Olursa sıradan gideriz:

sudo aptitude reinstall odbcinst1debian1
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

wildog

Dogru soyluyorsun, en basinda aslinda uyariyor ama beklemeden sunu da kurim, buna da bakim, bu nasil oluyormus, dur sunu da indirim derken ister istemez PC'yi kapatmak zorunda kaldim))

Synaptic Package Manager'dan Java kisminin tamamini silip yeniden kurmaya calistim ama sorunu gidermedi, sonrasinda ise dediginiz gibi
sudo dpkg -i /var/cache/apt/archives/*
kodu denedim. Anladigim kadariyla yuklu olan tum paketleri sil bastan kurdu. Neyseki sonrasinda sorun cozuldu.
WidgetPackager programi calisiyor, yeni program yuklemede artik sorun yok.
Ilginize tesekkur ederim @eribol ve @heartsmagic.

Anlasilan sisteme iyice alisana kadar dikkatli olmakta fayda var.

Bu arada wiki.ubuntu-tr.net sayfasini da siz hazirladiysaniz ellerinize saglik. Baya detayli aciklamalar var.

PS: Internette sorunla ilgili arama yaparken sans eseri soyle bir yaziya rastladim. Belki daha once okumusunuzdur ama, ilginc ve guzel bir yazi olmus. Paylasmak istedim;
http://contentconsumer.wordpress.com/2008/04/27/is-ubuntu-useable-enough-for-my-girlfriend/

heartsmagic

@wildog, geçmiş olsun. Konuyu etiketleyerek kapatıyorum. Çözülen başlıklarını kendin de etiketleyebilirsin, ilk iletini düzenleyerek başına [Çözüldü] eklemen yeterli olur. Ardından bizler konuyu kapatırız.

ubuntu-tr.net alan adı altındaki tüm projeler bu platforma ait. Beğendiğine sevindik.

Not: Konuyu da Programlama bölümünden Yazılım Yükleme Kaldırma bölümüne alıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.