[Nasıl] Remastersys ile sistem yedeği almak

Başlatan Tutunamayan, 20 Nisan 2009 - 16:36:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stef_q

Ubuntu 11.04 ile olumlu sonuç alan olursa lütfen konu başlığı altında belirtsin.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ozgurozturk - 15 Nisan 2011 - 18:45:46
Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Eylül 2010 - 02:53:39
Sistem boyutunu sen belirleyeceksin. Örneğin bazı dizinleri bu ISO'ya dahil etmemen lazım, /media gibi. Ayrıca sistem üzerinde film, şarkı, büyük dosyalar varsa haliyle bunları da başka bir yere taşı. Aksi takdirde boyut sorununun önüne geçemezsin.

Kusura bakmayın yeni başlık açmadım, buradan devam etmek istedim. Benim sistemim wubi ile kurulu. Aklıma bir şey takıldı. "Sistem üzerinde film, şarkı, müzik varsa" derken ntfs ile bağladığımız disklerin üzerindekiler dahil değil sanırım yanılıyor muyum? Bahsettiğiniz kısım, wubi ile ayırdığımız ev dizini ve linux ile ilgili alanlar mı?

Evet öyle ancak, Remastersys /media altındaki dizinleri de alıyorsa bunları da hariç tutman gerekiyor söylediğim gibi. Wubi ile durum biraz daha değişebilir, zira normal dosya sistemi altında, yani / altında bir de hosts (ya da host) diye bir dizin vardı yanlış hatırlamıyorsam, bu da Ubuntu'nun kurulu olduğu Windows bölümüdür. Buranın da hariç tutulması gerekebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ozz10

Alıntı yapılan: Tutunamayan - 20 Nisan 2009 - 16:36:20

öncelikle selamlar

1o.1o da remastersys programını başlattım uzunbir süre sonra işlemi tamamladı ,fakat Home/Remastersys dosyası
altında iso dosyası yerine DUMMSYS - İSOTMP diye klasörler var ,,onları da açınca başka klasörler dosyalar uzuyor
gidiyor .iso dosyasını nasıl oluşturcaz yanlış yapılan ve çözüm nedir

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Mayıs 2011 - 05:17:33

Alıntı yapılan: ozz10 - 19 Mayıs 2011 - 05:07:08
Alıntı yapılan: Tutunamayan - 20 Nisan 2009 - 16:36:20

öncelikle selamlar

1o.1o da remastersys programını başlattım uzunbir süre sonra işlemi tamamladı ,fakat Home/Remastersys dosyası
altında iso dosyası yerine DUMMSYS - İSOTMP diye klasörler var ,,onları da açınca başka klasörler dosyalar uzuyor
gidiyor .iso dosyasını nasıl oluşturcaz yanlış yapılan ve çözüm nedir

bütün işlemlerin çıktısı şu şekilde

System Backup Mode Selected
Paket listeleri okunuyor...
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor....
Durum bilgisi okunuyor...
popularity-contest paketi kurulu değil, dolayısıyla kaldırılmadı
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 317.
ubiquity-frontend-gtk zaten en yeni sürümde.
ubiquity-frontend-kde paketi kurulu değil, dolayısıyla kaldırılmadı
metacity zaten en yeni sürümde.
Checking if the /home/remastersys/remastersys folder has been created
Copying /var and /etc to temp area and excluding extra files
Creating filesystem.manifest and filesystem.manifest-desktop
Setting up casper and ubiquity options for backup mode
Copying your kernel and initrd for the livecd
Creating filesystem.squashfs   ... this will take a while so be patient
Adding stage 1 files/folders that the livecd requires.
Parallel mksquashfs: Using 2 processors
Creating 4.0 filesystem on /home/remastersys/remastersys/ISOTMP/casper/filesystem.squashfs, block size 1048576.
[==========================================================================================================/] 9002/9002 100%
Exportable Squashfs 4.0 filesystem, data block size 1048576
   compressed data, compressed metadata, compressed fragments
   duplicates are not removed
Filesystem size 105298.29 Kbytes (102.83 Mbytes)
   46.00% of uncompressed filesystem size (228884.46 Kbytes)
Inode table size 118499 bytes (115.72 Kbytes)
   33.67% of uncompressed inode table size (351978 bytes)
Directory table size 109009 bytes (106.45 Kbytes)
   40.54% of uncompressed directory table size (268883 bytes)
No duplicate files removed
Number of inodes 10328
Number of files 8978
Number of fragments 58
Number of symbolic links  673
Number of device nodes 0
Number of fifo nodes 0
Number of socket nodes 7
Number of directories 670
Number of ids (unique uids + gids) 31
Number of uids 14
   root (0)
   daemon (1)
   clamav (114)
   couchdb (105)
   gdm (113)
   lp (7)
   avahi (104)
   ozz (1000)
   man (6)
   avahi-autoipd (103)
   libuuid (100)
   syslog (101)
   speech-dispatcher (107)
   messagebus (102)
Number of gids 26
   root (0)
   daemon (1)
   dip (30)
   adm (4)
   messagebus (105)
   couchdb (113)
   lp (7)
   fuse (104)
   shadow (42)
   ozz (1000)
   ssl-cert (112)
   admin (119)
   games (60)
   jupiter (1001)
   avahi-autoipd (108)
   clamav (124)
   gdm (120)
   libuuid (101)
   mlocate (106)
   staff (50)
   utmp (43)
   mail (8)
   avahi (109)
   lpadmin (111)
   crontab (102)
   winbindd_priv (123)
Adding stage 2 files/folders that the livecd requires.
Found a valid exportable SQUASHFS superblock on /home/remastersys/remastersys/ISOTMP/casper/filesystem.squashfs.
   Inodes are compressed
   Data is compressed
   Fragments are compressed
   Fragments are present in the filesystem
   Always_use_fragments option is specified
   Duplicates are not removed
   Filesystem size 105298.29 Kbytes (102.83 Mbytes)
   Block size 1048576
   Number of fragments 58
   Number of inodes 10328
   Number of ids 31

Parallel mksquashfs: Using 2 processors
Scanning existing filesystem...
Read existing filesystem, 10327 inodes scanned
Appending to existing 4.0 filesystem on /home/remastersys/remastersys/ISOTMP/casper/filesystem.squashfs, block size 1048576
All -b, -noI, -noD, -noF, no-duplicates, no-fragments, -always-use-fragments and -exportable options ignored

If appending is not wanted, please re-run with -noappend specified!

No recovery data option specified.
Skipping saving recovery file.

[======================================================================================================-] 141942/141942 100%
Exportable Squashfs 4.0 filesystem, data block size 1048576
   compressed data, compressed metadata, compressed fragments
   duplicates are not removed
Filesystem size 5226340.78 Kbytes (5103.85 Mbytes)
   66.44% of uncompressed filesystem size (7865847.57 Kbytes)
Inode table size 2137450 bytes (2087.35 Kbytes)
   27.10% of uncompressed inode table size (7885883 bytes)
Directory table size 2125085 bytes (2075.28 Kbytes)
   41.57% of uncompressed directory table size (5111981 bytes)
No duplicate files removed
Number of inodes 212633
Number of files 155124
Number of fragments 2678
Number of symbolic links  33776
Number of device nodes 3
Number of fifo nodes 0
Number of socket nodes 25
Number of directories 23705
Number of ids (unique uids + gids) 34
Number of uids 14
   root (0)
   daemon (1)
   clamav (114)
   couchdb (105)
   gdm (113)
   lp (7)
   avahi (104)
   ozz (1000)
   man (6)
   avahi-autoipd (103)
   libuuid (100)
   syslog (101)
   speech-dispatcher (107)
   messagebus (102)
Number of gids 30
   root (0)
   daemon (1)
   dip (30)
   adm (4)
   messagebus (105)
   couchdb (113)
   lp (7)
   fuse (104)
   shadow (42)
   ozz (1000)
   ssl-cert (112)
   admin (119)
   games (60)
   jupiter (1001)
   avahi-autoipd (108)
   clamav (124)
   gdm (120)
   libuuid (101)
   mlocate (106)
   staff (50)
   utmp (43)
   ssh (107)
   mail (8)
   avahi (109)
   lpadmin (111)
   crontab (102)
   winbindd_priv (123)
   tty (5)
   utempter (116)
   src (40)
The compressed filesystem is larger than the iso9660 specification allows for a single file. You must try to reduce the amount of data you are backing up and try again.

AMA ORTALIKTA İSO DOSYASI YOK DAHA ÇOK KLASÖRLERE YEDEKLEMİŞ GİBİ  BENİM FLASH TAN KURULUM YAPABİLMEM İÇİN İSO DOSYASINA İHTİYACIM VAR

heartsmagic

@ozz10, alıntı yaparken karışmış ortalık hangisi sana aittir bilemiyorum ancak RemasterSYS dizini altında en azından kocaman bir dosya olmalı, sende bu da mı yok?

ozz10

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Mayıs 2011 - 14:25:45
@ozz10, alıntı yaparken karışmış ortalık hangisi sana aittir bilemiyorum ancak RemasterSYS dizini altında en azından kocaman bir dosya olmalı, sende bu da mı yok?

remaster klasörünün altındakiler resimdeki gibi

http://imageshack.us/photo/my-images/827/ekrangrntshe.png/

sol üst remasterın içi sağdaki isotmp nin sol alt dummysys nin içi

şunuda eklemek isterim home klasörünün içindeki remaster ın altında bir remaster daha var buna girince resimdeki dosyalara ulaşıyorum

heartsmagic

Ev dizininde gizli bir Remastersys dizini var mı?
ctrl+h ile görebilirsin gizli dizinleri.

ozz10

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Mayıs 2011 - 15:35:19
Ev dizininde gizli bir Remastersys dizini var mı?
ctrl+h ile görebilirsin gizli dizinleri.

gizli dosyalarda pek farklılık yok  fakat çok dosya var  ... .iso dosyası yok içlerinde

remastersys altında direk iso olarak tek dosya kaydetmiyormu... nasıl düzeltebiliriz

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Mayıs 2011 - 16:31:30

Alıntı yapılan: ozz10 - 19 Mayıs 2011 - 15:28:48
Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Mayıs 2011 - 14:25:45

remaster klasörünün altındakiler resimdeki gibi

http://imageshack.us/photo/my-images/827/ekrangrntshe.png/

sol üst remasterın içi sağdaki isotmp nin sol alt dummysys nin içi

şunuda eklemek isterim home klasörünün içindeki remaster ın altında bir remaster daha var buna girince resimdeki dosyalara ulaşıyorum

Bu Konuda Yardımcı Olacak  Kişi Yokmu Acaba Remastersys Altında .iso Dosyası Oluşturabilmiş Değilim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Mayıs 2011 - 16:45:19

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Mayıs 2011 - 15:35:19

programı arayüzle çalıştırırken , burda seçeneklerde var  iso oluşturmak için burda bişey yapmak gerekir mi

[url=http://img696.imageshack.us/i/ekrangrnts1e.png/]http://img696.imageshack.us/i/ekrangrnts1e.png/

heartsmagic

Evet, normalde tek dosya olarak kayıt etmesi gerekiyor. Taze taze kullanmadığım için tüm ayarları hatırlayamıyorum, fakat senin ayarların tüm sistemi kapsamışsa ve sistemde yer kalmamışsa ISO oluşmamış olabilir.

ozz10

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Mayıs 2011 - 23:23:51
Evet, normalde tek dosya olarak kayıt etmesi gerekiyor. Taze taze kullanmadığım için tüm ayarları hatırlayamıyorum, fakat senin ayarların tüm sistemi kapsamışsa ve sistemde yer kalmamışsa ISO oluşmamış olabilir.

biraz daha açabilirmisiniz ubuntu için nekadar ayırdığımı tam bilmiyorum ama kuvvetle muhtemel yer vardır ubuntuya ayırdığım bölümde birkaç gb yer açmam gerekiyor ozamn.. başka bi ayardan falan olamazmı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Mayıs 2011 - 23:49:50

birşey daha ekleme gerekliliğini hissettim ben yüklemeyi ubuntu wiki anlatımından biraz farklı yaptım aldığım hatalardan dolayı ama şuan yüklü ve sorunsuz açılıyor işlemi bitiriyor tek sorun iso yapmaması dosyaları komple kopyalayıp iso yapsam çalışır mı olursada hangi dosyaları iso yapmam gerekir

heartsmagic

Yer ayırman gerkmez sistemde. Fakat ISO için bazı dizinleri hariç tutmadıysan ISO çok şişmiş, sistemde yer kalmamış olabilir. Gerçi böyle olunca oturum da açılmazdı.
Ne şekilde yapılması gerektiğini açıkçası hatırlamıyorum şu an, bir iki yerde anlatımı geçiyor diye hatırlıyorum.

ozz10

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Mayıs 2011 - 23:54:27
Yer ayırman gerkmez sistemde. Fakat ISO için bazı dizinleri hariç tutmadıysan ISO çok şişmiş, sistemde yer kalmamış olabilir. Gerçi böyle olunca oturum da açılmazdı.
Ne şekilde yapılması gerektiğini açıkçası hatırlamıyorum şu an, bir iki yerde anlatımı geçiyor diye hatırlıyorum.

bazı klasörler nasıl hariç tutulur hiçbir fikrim yok. program kullanımıyla ilgili anlatımlar var fakat bununla ilgili bir açıklama bulamadım şuan. açıklayıcı bir link verirseniz veya açıklayabilirseniz güzel olur.

birde müzik film dosyalarını ubuntu sistemi içinde tutmuyorum sadece yüklediğim programlar var

böyle soru sormak beni  biraz rahatsız ediyor armut piş azıma düş gibi oluyor ama bilgim yok böyle forumlarda araştırıp talımatları uyguluyorum bulamayıncada takılıyorum .iso dosyasının oluşmaması sebebiyle birkaç programı ani kapatma müdahalem oldu ve sistem çöktü 2-3 kez aynı siyah ekranı aldım neyseki bişey olmamış gözüküyor ama sanki sistem şuan daha yavaş çalışıyor

heartsmagic

Sorun yer kalmama meselesi olmayabilir, fakat bazı dizinlerin nasıl hariç tutulacağını da sanırım bu başlıkta bir yerlerde anlatmaya çalışmıştım. Fakat deneyerek yaptığım bir şey değildi, Remastersys çok sık kullandığım bir uygulama değil.

ISO oluşmamasının başka nedenleri de olabilir dediğim gibi.

ozz10

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Mayıs 2011 - 00:05:10
Sorun yer kalmama meselesi olmayabilir, fakat bazı dizinlerin nasıl hariç tutulacağını da sanırım bu başlıkta bir yerlerde anlatmaya çalışmıştım. Fakat deneyerek yaptığım bir şey değildi, Remastersys çok sık kullandığım bir uygulama değil.

ISO oluşmamasının başka nedenleri de olabilir dediğim gibi.

nedenini söylediklerinizden anladım sanırım sistemi 2-3 ay önce kurmuştum kaç gb ayırdığımı ezbere hatırlamıyorum fakat dosya sistemi 51.9 gb gözüküyor ve 2.9 gb boş yer kalmış görünce şok oldum ubuntu üzerine film müzik dahi yüklemedim sadece vine ile office2007 , sözlük ve ubuntu üzerinde parmakla sayılır programlar var  bukadar yer kalması mümkün değil bir yanlışlık olmalı 5-değil 10 değil 10 bile fazla yani. yanlış yere mi bakıyorum.Yedek işini geçtim bu çok canımı sıktı sistemde uyarı vermeye başladı yer kalmadı aga silinsinmi bişeyler diyor

grayloop

Sistem yedekleme ile ilgili ben de programı doğru kullanamadığımdan benzer bir problemle karşılaşmıştım. Sistem alanı sürekli azalıyordu. Tekrar başlattığımda da devam etti. Sistem izleyiciden programı bulup durdurmak istedim ama neyi durduracağımı da kestiremedim. Gemileri yakıp Ubundu CD sini taktım ve tekrar yükledim. Linux'un dizin ve çalışma yapısını bilmediğimizden oluyor bunlar sanırım. Şimdi Home sistemi için ayrı bir disk alanı ayırıyorum (yüklemeler için biraz da fazla) ve bir problem olduğunda kullanıcı dosyalarım yerinde duruyor. Home diskini ayrı kurup sistem CD si ile tekrar yüklediğimde 11.04 e yükselt seçeneğini işaretleyerek de pek çok kurulu programımın yanında temel ayarlarım da kurtarılmış oldu.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

ozz10

Alıntı yapılan: gridongu - 23 Mayıs 2011 - 23:16:18

ilerde bişey olursa yedek alalım dedik alamadan bu program zorunda bıraktı galiba.internetim okadar yavaş ki programları tekrar kurmam haftalarımı alır cepnet paketiyle.isoyu gectim artık yer kalmamış bi şekilde kopyalama şansımız yok mu ziplesek biyerede yükleyince tekrar açsak  Birde bidaha başıma gelmemesi için dediğiniz gibi home nasıl ayrı yapılır araştırcam bulamaz yada anlamazsam yardımınızı bekliyorum--

:Dbirde ubuntu harici diskte. ubuntu yüklemek için netbook u açıp harici diski direk bağlamıştım win de grub olusturmaması için en sonunda patlıcak elimde  :D:D

grayloop

Hangi klasörlerin kopyalanacağını bilmiyorum, bilenler yazarlar sanırım. Hom bölümünü kurarken yapacaksınız. Kurulum yaparken bölümleri kendinizin belirleyeceği seçenği işaretleyip örneğin HD 200 GB ise, 80 GB sistem için ayırıp bağlama noktasını "/" olarak göstereceksiniz, 4 Gb gibi bir yeri de swap alanı olarak ayırabilirsiniz, kalan kısmı da Home olarak işaretleyin. Forumda 10.10 için var. Aynısı.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=23978.0
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

ozz10

@gridöngü  programları yedek alma konusunu sanırım buldum kopyalayıp yeni sistemin içine açmak yeterli olur sanırım

heart master bir yazı hazırlamış http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,716.0.html yardımcı olur sanırım

fakat harici diske kurulum yaparken tekrar pc nin  içini açmak istemiyorum ..usb üzerinden yükleyincede pc üzerinde bağlı olan win7 nin bulundugu diske grub u atıyor diski takmadan pc açılmıyor harici disk te başka pc de açılmıyor böyle olunca buna çözüm nedir kod işinden anlamıyorum pratik çözümü varmıdır

heartsmagic

@ozz10, söylediğim şey oluş işte. ISO için bazı dizinleri hariç tutmayınca /media gibi dizinleri de almaya çalışmıştır muhtemelen. Yer kalmamıştır, ISO oluşmamıştır, sistem de sorun yapıyordur. Eğer yeniden kuruluma gitmediysen Remastersys dizinini sildirebiliriz sana, yer açılır.

ozz10

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Mayıs 2011 - 10:39:57
@ozz10, söylediğim şey oluş işte. ISO için bazı dizinleri hariç tutmayınca /media gibi dizinleri de almaya çalışmıştır muhtemelen. Yer kalmamıştır, ISO oluşmamıştır, sistem de sorun yapıyordur. Eğer yeniden kuruluma gitmediysen Remastersys dizinini sildirebiliriz sana, yer açılır.

yukarıda yanlışlıkla heartmaster yazmışım sizin açtığınız bir konuydu sanırım

jeton şimdi düştü media deyince film müzik dosyası falan anlamıştım diğer diskleride yedeklemeye çalışıyor sapıtıyor diyorsunuz çok saolun walla farkedince gülmekten garip oldum...

önceki iletimde yazmıştım ubuntu harici harddiskte.. usb üzerinden kurunca, grub u pc üzerine kuruyor sonra harddiski takmadan pc de açılmıyor.grup bi harddiskte sistem başka harddiskte.. daha önce böyle olmuştu bende netbook un içini açıp harici harddiski direk bağlayarak kurdum bunun başka pratik yolu yok mudur.ubuntuya biraz daha yer açmak istiyorum tekrar yükliycem

heartsmagic

USB disklere kurulum konusunda tecrübem yok ancak Grub diskin kendisine kurulabiliyordu diye hatırlıyorum.

cemale

benim usb de sürekli kullandığım ubuntum var ve birçok bilgisayara takarak kullanıyorum.hiç grub sorunu yaşamadım.
siz ubuntuyu usb ye liv cd ile mi yoksa ubuntudan başlangıç diski oluşturla kurdunuz..

sonradan gördüm..kurulum ekranının son aşamasında grub un nereye kurulacağını siz seçebiliyorsunuz..
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

voztemur

Bu yazıdan windows un bu programla klonlayamayacagımızı anlayabilirmiyiz.

heartsmagic

Alıntı yapılan: voztemur - 26 Mayıs 2011 - 09:41:58
Bu yazıdan windows un bu programla klonlayamayacagımızı anlayabilirmiyiz.

Uygulama ISO oluşturmak için ve Linux dağıtımları için çalışıyor. Diğer başlığındaki isteği gördüm ancak Clonzilla kullanmadığım için cevaplayamadım, umarım diğer tarafta bir arkadaş bilgi verir sana.

leica

archlinux'te sistem yedeği nasıl alıyoruz acaba?

heartsmagic

Alıntı yapılan: leica - 27 Mayıs 2011 - 18:35:55
archlinux'te sistem yedeği nasıl alıyoruz acaba?

Clonzilla ile tüm disk bölüm yedeğini alabilirsin. Bunun haricinde standart yedekleme yöntemleri Arch için de geçerlidir. Mesela:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2618.0