[Nasıl] Remastersys ile sistem yedeği almak

Başlatan Tutunamayan, 20 Nisan 2009 - 16:36:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tutunamayan

Arkadaşlar burayı incelerseniz: http://www.ubuntugeek.com/creating-custom-ubuntu-live-cd-with-remastersys.html bu konuda da aynı sorunla karşılaşılmış. "It's because iso9660 can't do files (i think) over 4gb. You have to use the UDF spec." gibi bir cevap getirilmiş. Google çeviriden de doğru dürüst bir sonuç elde edemedim.
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

iKo

Ben yaptım ama 1.3gb tuttu acaba kurduğum programları almadı mı ?

Neyse deneyim haber veririm...

iKo

tekrar denedim bu sefer 3.3gb tuttu ve tüm programlar dahildi... çok güzel çalıştı...

ama neden başta 1.3 aldı neden sonra 3.3 aldı bi fikrim yok...

teşekkürler

insan

Selam arkadaşlar
Bu programı resimli ve açıklamalı bir şekilde anlatacak arkadaş olursa bizim gibi ingilizce bilmeyen arkadaşlar için iyi olur.  ::)

xwes

Alıntı yapılan: iKo - 28 Nisan 2009 - 01:26:59
iso yu da remastersys ile yaptığım iso yu seçeceğim ve sonra startup disk creator da göstereceğim hepsi bu mu ?

Evet hepsi bu :)

Tutunamayan

Alıntı yapılan: insan - 28 Nisan 2009 - 17:37:02
Selam arkadaşlar
Bu programı resimli ve açıklamalı bir şekilde anlatacak arkadaş olursa bizim gibi ingilizce bilmeyen arkadaşlar için iyi olur.  ::)

Arkadaşlar programla ilgili kullanılabilir birkaç komut var zaten:

Yedek almadan önce sisteminizdeki temporary files klasörünü temizlemek için:

sudo remastersys clean

Sistemin tamamının yedeğini almak için (Canlı / Kurulum DVD'si):

sudo remastersys backup

Distributable (Canlı / Kurulum DVD'si): İngilizce Distributable kelimesinin; 1. Dağıtılabilir, 2. Paylaştırılabilir, 3. Düzenlenebilir gibi anlamları var. (Sıfat)

sudo remastersys dist

Sadece sistem dosyalarının Canlı / Kurulum DVD'si:

sudo remastersys dist cdfs

Aslında komutların ana parametresi:

sudo remastersys backup|clean|dist [cdfs|iso] [filename.iso]

şeklinde. Tabii ki alacağı yedeğin cinsine göre bu komutu uyarlayabilir. Sizin de görmüş olduğunuz gibi yukarıda yazdığım ilk 4 komut, sonuncu komutun uyarlanmış hali.

Programın oluşturacağı .iso DVD kalıbına isim vermek isterseniz her komutun sonuna dosya_adı.iso ibaresini ekleyebilirsiniz.

Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

insan

Teşekkürler Tutunamayan
Remastersys nin deb uzantılı paketini bulabilme imkanımız var mı?
Bulunduğumuz yerde internet problemimiz oluyor.
www.getdeb.net haricinde bu hizmeti veren güncel siteler varsa tavsiyeleriniz çok işimize yarayacak.

ihtiyar said

insan

Teşekkürler ihtiyar Said
Arkadaşlar,deb uzantılı farklı programlar bulabileceğimiz adresler varsa onları da paylaşırsanız evinde internet ol(a)mayanlar için çok iyi olur. :)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: insan - 29 Nisan 2009 - 16:44:07
Teşekkürler ihtiyar Said
Arkadaşlar,deb uzantılı farklı programlar bulabileceğimiz adresler varsa onları da paylaşırsanız evinde internet ol(a)mayanlar için çok iyi olur. :)

Rica ederim. :)

Forumda konuları geçti ama buraya da yazayım -konu ile ilgisiz-.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3413.0.html

http://linuxappfinder.com/

http://google.com/linux adresinde özelleşmiş arama yapabilirsiniz.

insan

Teşekkürler ihtiyar Said
Her zaman siteyi ziyaret edemediğimizden gözden kaçabiliyor

garafatma

Alıntı yapılan: btermeli - 28 Nisan 2009 - 04:07:21
Benim de sistem 7.76 gb ama devamlı:
Alıntı YapThe compressed filesystem is larger than the iso9660 specification allows for a single file. You must try to reduce the amount of data you are backing up and try again.
hatası veriyor.
İlginç gerçekten :)

Birkaç denemeden sonra bende de aynı ahatyı veriyor. @tutunamayan'ın verdiği komutları deneyip ondan sonra tekrar deneme yapıp sonuçları bildiririm.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Tutunamayan

9.04'te sorun yaşayan arkadaşlarımız için ilk mesaja ekleme yaptım...

garafatma

Teşekkür ederiz. Şimdi tekrar deniyorum

ciwans

Teşekkürler. Ben 8.10'da ve 9.04'te denedim ve bir türlü sonuca fakıf olamadım şöyleki; Yedeğini almak istediğim ubuntu yaklaşık olarak 7 GB boyutlarında oluyor. Ve ''sudo remastersys backup'' dedikten sonra backup alırken donuyor ve o şekilde kalıyor 7 GB lık bir alan için 2 saat beklediğimi biliyorum. Ve sonunda imlecin bile hareket etmemesinden dolayı elle müdahale ederek bilgirayarı kapatıyorum. Kurulum için tek yaptığım farklı uygulama ''Sudo aptitude remastersys'' diyerek kurmak. Zira synaptic'te depo'yu eklemiş olmama rağmen remastersys bulunmamakta.
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

Tutunamayan

Alıntı yapılan: ciwans - 07 Mayıs 2009 - 00:25:54
Teşekkürler. Ben 8.10'da ve 9.04'te denedim ve bir türlü sonuca fakıf olamadım şöyleki; Yedeğini almak istediğim ubuntu yaklaşık olarak 7 GB boyutlarında oluyor. Ve ''sudo reamstersys backup'' dedikten sonra backup alırken donuyor ve o şekilde kalıyor 7 GB lık bir alan için 2 saat beklediğimi biliyorum. Ve sonunda imlecin bile hareket etmemesinden dolayı elle müdahale ederek bilgirayarı kapatıyorum. Kurulum için tek yaptığım farklı uygulama ''Sudo aptitude reamstersys'' diyerek kurmak. Zira synaptic'te depo'yu eklemiş olmama rağmen reamstersys bulunmamakta.

Böyle bir sorunu hiç yaşamadım. Ubuntu 8.04 kullanıcısıyım. Gözlemlediğim kadar ile ne yazık ki, Reamstersys ile sorun yaşayan arkadaşlarımızın hemen hepsi 9.04 kullanıcısı. Bir de siz hem 8.10, hem de 9.04'te denediğinizi ama sorun yaşadığınızı yazmışsınız...

Açıkçası elimden ne gelir, nasıl yardımcı olabilirim bilmiyorum. Daha da kötüsü Reamstersys sanki önceki Ubuntu sürümlerinde sağlıklı çalışıp, güncel sürümlerde sorun çıkardığından bu anlatımı yaptığıma bile pişman oldum. Zira insanlar bu anlatıma bakarak sistem yedeklerini almak için çaba gösteriyorlar, ancak olmuyor. Bu da beni üzüyor. :(

garafatma

@tutanamayan, üzülecek bir durum yok bence. Gayet yararlı bir bilgi verdin ki, @İhtiyar said'in bir APTonCD anlatımı vardı, buda yanında gayet ziyafetli bir sofra oldu forum bu iki konuyla, çünkü ihtiyaç vardı. Yaşanan sıkıntılar senin yüzünden olmadı sonuçta, sistemlerle alakalı olabilir, herşey olabilir.

Emeklerin için teşekkür ederiz :)

Tutunamayan

@keiser_soze; esas ben teşekkür ederim. Bir de herkeste ve her Ubuntu sürümünde sorunsuz çalışsaydı. O kadar memnun olacaktım ki. Sizler daha iyi bilirsiniz. Ustalarımızsınız. Bir konu açıp, acemi halinizle bir şeyler anlatıyorsunuz. Sonra orada sorunlar yazılmaya başlanıyor ama bir şey yapamıyorsunuz. Bu çok kötü bir duygu...

localhost

Alıntı yapılan: Tutunamayan - 07 Mayıs 2009 - 00:57:23
Alıntı yapılan: ciwans - 07 Mayıs 2009 - 00:25:54
Teşekkürler. Ben 8.10'da ve 9.04'te denedim ve bir türlü sonuca fakıf olamadım şöyleki; Yedeğini almak istediğim ubuntu yaklaşık olarak 7 GB boyutlarında oluyor. Ve ''sudo reamstersys backup'' dedikten sonra backup alırken donuyor ve o şekilde kalıyor 7 GB lık bir alan için 2 saat beklediğimi biliyorum. Ve sonunda imlecin bile hareket etmemesinden dolayı elle müdahale ederek bilgirayarı kapatıyorum. Kurulum için tek yaptığım farklı uygulama ''Sudo aptitude reamstersys'' diyerek kurmak. Zira synaptic'te depo'yu eklemiş olmama rağmen reamstersys bulunmamakta.

Böyle bir sorunu hiç yaşamadım. Ubuntu 8.04 kullanıcısıyım. Gözlemlediğim kadar ile ne yazık ki, Reamstersys ile sorun yaşayan arkadaşlarımızın hemen hepsi 9.04 kullanıcısı. Bir de siz hem 8.10, hem de 9.04'te denediğinizi ama sorun yaşadığınızı yazmışsınız...

Açıkçası elimden ne gelir, nasıl yardımcı olabilirim bilmiyorum. Daha da kötüsü Reamstersys sanki önceki Ubuntu sürümlerinde sağlıklı çalışıp, güncel sürümlerde sorun çıkardığından bu anlatımı yaptığıma bile pişman oldum. Zira insanlar bu anlatıma bakarak sistem yedeklerini almak için çaba gösteriyorlar, ancak olmuyor. Bu da beni üzüyor. :(
1 Yanlis düsünüyorsun. 2 Dogru aciklama yapiyorsun. Var olan hata seninle ilgili degil Ubuntu 9.04 sürümü ile calismayan Reamstersys de.

Alıntı yapılan: Tutunamayan - 07 Mayıs 2009 - 01:10:31
@keiser_soze; esas ben teşekkür ederim. Bir de herkeste ve her Ubuntu sürümünde sorunsuz çalışsaydı. O kadar memnun olacaktım ki. Sizler daha iyi bilirsiniz. Ustalarımızsınız. Bir konu açıp, acemi halinizle bir şeyler anlatıyorsunuz. Sonra orada sorunlar yazılmaya başlanıyor ama bir şey yapamıyorsunuz. Bu çok kötü bir duygu...
Burda kötü bir duyguya kapilacak hic bir sebep göremiyorum. Mecbur degilsin ki sorunlari cözmeye veya hep dogru yönlendirmeye olursa olur olmazsa senin sucun degil. Allah ne verdiyse....
Linux LPIC1 - MCSA

ciwans

@tutunamayan gerçekten ilgin ve samimiyetin için çok teşekkür ederim. Elden pek  bir şey gelmiyor bu tarz problemlerde.
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

ciwans

Sonunda bacup alma işleminin donmadan bittiğini görebildim. Fakat bu kezde .iso kalıbı olarak almamıştı. ''sudo remastersys backup'' diyerek backup aldım. Home-remastersys-remastersys... ve içerisinde pek çok dizin. .iso oluşturması için bir komut eklemem mi lazım?.
Remastersys'in wubi desteği varmı?

xwes

ordaki en buyuk dosya sizin iso'nuzdur zaten. Ellemedi iseniz tek parça halinde custopbackup şeklinde kocaman bir dosya olmali. Isminin sonuna .iso eklediniz mi işte size yedekleme iso'nuz :) nedense kendisi sonuna iso'yu eklemiyor.

kaansef

# 28065

mete13

iyi günler arkadaşlar bende denedim ama beceremedim galiba sistem-yönetim-remastersys back up üzerinden yaptım ve karşıma çıkan pecereden backup seçeneğini seçerek iki kere tıkladım.home dizini içerisine oluşturduğu 9.1gb lik klasör içerisinde .iso uzantılı bir dosya yok. Bende oluşan klasörü silip tekrar denemek istiyorum ama silmeme müsade etmedi.Nasıl silebilirim olşuturduğu bu backup dosyasını?

(oluşturduğu klasörler =dummysys,isotmp,remastersys.log )

not: arkadaşlar sorunu çözdüm kusura bakmayım boşyere yer işgal ettim sorumlu arkadaşlardan bu yazdığımı silebilirseniz sevinirim.
şimdiden özür dilerim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Prş 11 Haz 2009 16:02:19 GMT-2

kusura bakmayın arkadaşlar ben bu remestersys klasörünü sildim ama silmeme rağmen hala silinen yer kadar 9.1gb'lik boş alan geri gelmedi. Nasıl halledebilirim?

326041

Remastersys ile oluşturduğumuz isoyu çıkartıp, dosyaları düzenledikten sonra tekrar nasıl isolayabilirim?