Sesli komutlar ile ubuntuyu yonetmek mumkun mu?

Başlatan xwes, 28 Eylül 2009 - 08:36:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Bilgisayarimda microfon var ve çalişiyor, bugun aklima bu fikir geldi. Acaba "degiştir", "durdur" gibi basit sesli komutlar ile bu microfon kullanilarak ornegin bir muzik player yonetilebilir mi ubuntu da? Bu konuda bir yazilim filan ile karşilaşan var mi arkadaşlar?

kuleyni

valla windowsta gvz komut anlar vardı yolunu gösterdikten sonra dediğin birçok şeyi yapabiliyordu üstelik kendi sesini tanıtmak zorunda da değilsin aynısını ubuntu için araştırmıştım ama bi sonuca ulaşamamıştım.bence böyle bi program linuxta daha işlevsel olur çünkü zaten neyin nerde olduğu açıkça belli zaten açık kaynak sisteme istenildiği gibi entegre edilebilir işi bilen biri çıkıp yazsa böyle bişey hiç fena olmaz :)

xwes

Gnome için bu varmiş ancak kde için bulamadim:sudo apt-get install gnome-voice-control
Videosu: http://www.youtube.com/watch?v=GCSgkUnlGGA

Yusuff

Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

xwes

oldu bile: http://sourceforge.net/projects/speech2text
Bu da kde için bayagi gelişmiş bir şey şu an kurcaliyorum :)

kuleyni

adam bi kelimeye bi kaç defa söylüyor program sağır galiba :)

empax

Alıntı yapılan: xwes - 28 Eylül 2009 - 16:14:13
Gnome için bu varmiş ancak kde için bulamadim:sudo apt-get install gnome-voice-control
Videosu: http://www.youtube.com/watch?v=GCSgkUnlGGA

Film izlerken ileri,geri,dur,duraklat,oynat calisiyorsa super olur  :D

Ancak prorami calistiramadim  :-\ Kisa yolu nerde bilen var mi?

---
Buldum! Panele sag tik > VoiceControl> ekle yapmak gerekiyormus.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

coni

Güzel birşeymiş. Bunu kullanmak için kendi sesimizlemi kaydediyoruz önce yapmak istediklerimizi

_HapS_

file diyorum epiphany web browser açiyor :) search diyorum firefoc açiyor anlamiyor beni :D

xwes

Burada simon adinda qt ile yazilmiş bayagi hoş bir şeye benzeyen bir program var ama bir turlu nasil çaliştigini anlamadim.
http://sourceforge.net/projects/speech2text
Kurulumu yapiyorum, bir kaç kelime ve komut ekleyerek sesimi kaydettiriyorum ama nasil aktif edecegimi çikaramadim.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: coni - 29 Eylül 2009 - 02:56:54
Güzel birşeymiş. Bunu kullanmak için kendi sesimizlemi kaydediyoruz önce yapmak istediklerimizi
Bunu nasıl yapıyorsunuz ?
Panel'de sadece başlat(oynat) durdur yada ara ver dışında bir seçeneğe denk gelmedim.
Veya Orca yardımıyla'mi gerçekleştiriyorsunuz ?

kahraman masa esat

Ben de orcayla denedim ama kafasına göre davrandı. Bu arada denerseniz sinirlenip küfretmeyin. Alınıyor program kitleniyor (:

onuragtas

sudo apt-get install gnome-voice-control shelle yazdım ama programı göremedim menüye geliyormu yada nereye geliyor bulamadım bunu ? kde xfce gnome bir kaç tane daha masaüstü var program çok. :D
System.out.println("Hadi gülüm yandan yandan.");

xwes

Alıntı yapılan: by_system - 11 Ekim 2009 - 16:56:47
sudo apt-get install gnome-voice-control shelle yazdım ama programı göremedim menüye geliyormu yada nereye geliyor bulamadım bunu ? kde xfce gnome bir kaç tane daha masaüstü var program çok. :D

Sanırım gnome'de bu indirdiğiniz panele eklenen bir eklenti. Panele sağ tıklayp eklentilerden eklemeye çalışın.

onuragtas

Alıntı yapılan: xwes - 11 Ekim 2009 - 17:31:40

Sanırım gnome'de bu indirdiğiniz panele eklenen bir eklenti. Panele sağ tıklayp eklentilerden eklemeye çalışın.

anlamadım eklentilerden mi ? panele sağ tıkladığımda panele ekle var oramı ?

heartsmagic

Alıntı yapılan: by_system - 11 Ekim 2009 - 18:32:57
Alıntı yapılan: xwes - 11 Ekim 2009 - 17:31:40

anlamadım eklentilerden mi ? panele sağ tıkladığımda panele ekle var oramı ?

Evet oradan.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

onuragtas

Peki komuta gnome-voice-control mu yazacağım ? ben öyle yaptım ama uygulama başlatılamıyor dedi ve altında bu yazdı: "gnome-voice-control" oğul süreç çalıştırılırken hata oluştu (No such file or directory)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ekim 2009 - 18:42:35

Tamamdır arkadaşlar orda varmış görmemiştim şimdi biraz nasıl kullanıldığından bahsedermisiniz rica etsem ?

kozanibo

çok zayıf bir kablosuz ağdan ubuntu olmayan bir bilgisayar ile giriyorum şu an. o programı kurulum dosyası şeklinde indirip kendi bilgisayarıma kurabilir miyim. bunun için ne yapmam gerekir?

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: by_system - 11 Ekim 2009 - 18:37:06
........ şimdi biraz nasıl kullanıldığından bahsedermisiniz rica etsem ?
Nasıl konusunu bende merak etmekteyim...  ::)

xwes

gnome-voice-control diye aratip depodan kurabilirsiniz ancak şu an pek bir işe yaradigi soylenemez. Verilen videoda gosterildigi uzere sadece gedit editorunde çalişiyor sanirim. Benim bilgisyarda run text editor dedigimde gediti açiyor ancak diger komutlari anlamiyor nedense. belki de sistem dili ile alakasi vardir. sonuç olarak kendi sesiniz ile istediginiz komutu sesli komut ile ilişkilendirmeniz şu an mumkun gorunmûyor.

Mx0Ub

Linux da daha da iyi olur diye dusunmustum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Aralık 2009 - 22:57:51

Komut meselesinde ise programın yolunu belirtip ona kendi sesimize ekledimizde olur kanımca
Not:
Hic bi sorumluluk kabul edilmez yapılan yorumlardan ve verilen kodlardan