AMD/ATI Radeon HD 4300 Sürücüsünü Nasıl Yükleyebilirim?

Başlatan Musa Bağrıyanık, 05 Haziran 2020 - 14:04:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Musa Bağrıyanık

Lubuntu 20.04 kullanıyorum, AMD'nin sitesinden dosyayı indirdim dosya adı amd-driver-installer-13.1-86_64.run, bunun kurulum işlemini nasıl yapabilirim?

haiko

Edit:>>>>(Kodlarda düzenleme ve değişiklik yaptım)
64bit kullanıyorsan, şu iki kodu da çalıştır. 32 bitsen gerekmez
sudo apt-get install ia32-libs lib32gcc1 libc6-i386
cd /usr; sudo ln -svT lib /usr /lib64

================================================
Bu kod hata verirse, "catalyst" den sonraki 13.1 leri 12.4 olarak değiştir. (Ben güncel installer var mıdır diye kontrol amaçlı girdim)
===============================================
cd ~/; mkdir catalyst13.1; cd catalyst13.1/
wget http://www2.ati.com/drivers/linux/amd-driver-installer-13-1-x86.x86_64.run
chmod +x amd-driver-installer-13-1-x86.x86_64.run

sudo su
unzip amd-catalyst-13.1-linux-x86.x86_64.zip
chmod +x amd-catalyst-13.1-linux-x86.x86_64.run
sudo sh ./amd-catalyst-13.1-linux-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/precise
sudo dpkg -i fglrx*.deb
sudo aticonfig --initial -f
sudo aticonfig --px-dgpu
Deyip bilgisayarını yeniden başlat.

Koşuyorum dikenlerin üstünde...

Musa Bağrıyanık

[mention=653533]@haiko[/mention] Merhaba, aşağıdaki hatayı alıyorum. Konuda dosya ismini tam hatırlamadığım için yanlış yazmışım terminale doğru ismi girdim ama böyle bir hata ile karşılaştım, dosyanın konumu önemli mi? Masaüstünden doğru açmaya çalışmıştım. /amd kısmının başına /desktop ekleyerek denedim yani dosya yolunu desktop gösterdim yine bu hata ile karşılaştım.

musa@musa-m61pmes2p:~$ sudo su
[sudo] password for musa:
root@musa-m61pmes2p:/home/musa# sh /amd-driver-installer-catalyst-13.1-legacy-linux-x86.x86_64.run
sh: 0: Can't open /amd-driver-installer-catalyst-13.1-legacy-linux-x86.x86_64.run

Düzenleme
@haiko
Alıntı yapılan: haiko - 05 Haziran 2020 - 17:04:20
Uçbirime
sudo su
sudo sh ./amd-driver-installer-13.1-86_64.run --buildpkg Ubuntu/precise
sudo dpkg -i fglrx*.deb
sudo dpkg -i fglrx*.deb
sudo aticonfig --initial -f
sudo aticonfig --px-dgpu
Bu yöntem ile de 2. komutta sh: 0: can't open hatası devam ediyor.

gecegezen

yükleyemezsiniz fglrx sürücülerine artık destek kesildi bunlar amd eski sahipli sürücüleri amd'de bu sürücülere desteği kesiti eğer çok eski bir linux sürümü ve xorg sürümü ile kullanabilirsiniz sadece ki ozaman başka sorunlar çıkar.bence mesa sürücüleri fglrx'den daha iyi is çıkartıyor şu anda zaten :)

Düzeltme: mesa dediğim sürücüler açık kaynaklı amd sürücüleri linux içinde geliryorlar zaten bir şey yapmamıza gerek yok yani
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

haiko

[mention=653539]@gecegezen[/mention] Hiç ihtiyacım yokken az önce kendim denedim ve başarı ile yükledim.
Sonuç: Olumlu
Önemli not: Yapmaya çalışanlar kendi sürücü dosya etiketlerini girmeliler.

1-)Masaüstüne boş dizin ekleyin ve adını "ekran" olarak değiştirin. Daha önceden indirdiğiniz zipli inmiş driver klasörünüzü "ekran" dizinine koyun.

2-)"Ekran" dizini içerisinde iken uçbirimi açın ve şu kodu girin; zipli dosyanız açılsın.
unzip amd-driver-installer-catalyst-13.1-legacy-linux-x86.x86_64
2-) Dizindeki her dosyaya erişmek için kök ayrıcalıklarına sahip olmanız gerekir. Bu nedenle, geçerli izinlerden bağımsız olarak dosyaya yürütme izinleri uygulayan aşağıdaki komutu girin.
chmod +x amd-driver-installer-catalyst-13.1-legacy-linux-x86.x86_64.run
3-) .deb dosyaları oluşturun ve aşağıdaki komutları kullanarak yükleyin:
sudo sh ./amd-driver-installer-catalyst-13.1-legacy-linux-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/precise
[code]sudo dpkg -i fglrx*.deb

4-)Çalıştırın.
./amd-driver-installer-catalyst-13.1-legacy-linux-x86.x86_64.run

lnxdev

@haiko, Arkadaşın sahip olduğu ekran kartı nedeniyle bu yükleme işlemi imkansız olacaktır. @gecegezen dediği gibi Xorg'un 1.19 sürümünden sonra amd fglrx sürücülerine destek vermeyeceğini söyledi. Eğer legacy bir kurulum gerçekleştirmek isteniyorsa sanırım Ubuntu 14.04.3 sürümü tercih edilmeli. Daha fazla bilgi için şu tabloyu inceleye bilirsiniz.

Kaynak

haiko

[mention=653545]@lnxdev[/mention] Bu hususta baya bir uzakta kalmışım. Konu açıklığa kavuşmuştur. Teşekkürler.