linux kaldırdım hdd gözükmüyor

Başlatan xerhan1998x, 19 Kasım 2016 - 23:43:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xerhan1998x

Merhaba arkadaşlar; 1tb hdd 256gb ssd vardı Windows 10 kuruluydu.
PC'de Linux Elementary kurdum 500 gb kendine ayırdı sonra Windowstayken 1tblık hdd 500gb gözüktüğü için Linux'u silmeye karar verdim.
Disk yönetiminden diğer 500gblık kısmı biçimlendirip sildim ama bir daha geri alamadım.
Format atayım dedim oradaki disk kısmından da 500gblık kısma kullanılamaz diyor.
Şimdi o 500gbı nasıl geri getirebilirim?

umutubuntu

@xerhan1998x iletilerinizde gerekmedikçe harf büyütme, renklendirme vs. kodları kullanmayınız.

siberoloji

Bilgisayarı elementary kurulumu yaptığınız usb/cd ile live- canlı olarak açın.
Elementary içerisinde gparted - disks veya benzeri disk biçimlendirme programı vardır.
Onunla o 500 gb. windows un görmediği bölümü NTFS olarak biçimlendirin. Kapatın. Açın. Win10 a girin.
Windows 10 da cmd komut istemcisini sağ tıklayın yönetici olarak çalıştırın.
powercfg -h off
komutunu verin.
Bilgisayarı kapatın.açın.windows 10 a girin.
Sanırım artık 500 gb. diskiniz görünür.
-----------------
Diskinizin bir tarafına herhangi bir linux kurduğunuzda disk format biçimi ext4 zfs vb. olduğunda yani linux un kullandığı disk formatlarından herhangi biri olduğunda windows bunları tanımadığı için görmemesi normaldir.
-----------------
Elementary kurulurken kurulan GRUB duruyor mu?
Onu da kaldırmanız gerekir.

xerhan1998x

[mention=611056]@siberoloji[/mention] Hocam elementaryiyi tamamen sildim pcden o hdd kısmını sildim tekrar yükleyim mi yoksa usb ile çalıştırayım mı bide tekrar yüklersem bi 500 gb daha almasın

mhmtkrktr

@siberoloji nin söylediği yöntem çözüm olur. Kurmana gerek yok, Live olarak yapabilirsin.
Fakat Windows ile C:\, D:\ şeklinde görünmese de, disk yönetiminde görünüyor diye kaldı aklımda. Yanlış hatırlıyor da olabilirim. Kontrol edebilirmisin,
Dosya yönetimi ( adı her neyse :) ) sol sütundan bu bilgisayar, sağ tık menüsünden yönet, yine sol sütundan disk yönetimi. Açılan pencerede o disk bölümünü görmen ve bölümün üzerine sağ tık yaparak biçimlendirme menüsüne girebiliyor olman gerekiyor.

xerhan1998x

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 20 Kasım 2016 - 14:12:52
@siberoloji nin söylediği yöntem çözüm olur. Kurmana gerek yok, Live olarak yapabilirsin.
Fakat Windows ile C:\, D:\ şeklinde görünmese de, disk yönetiminde görünüyor diye kaldı aklımda. Yanlış hatırlıyor da olabilirim. Kontrol edebilirmisin,
Dosya yönetimi ( adı her neyse :) ) sol sütundan bu bilgisayar, sağ tık menüsünden yönet, yine sol sütundan disk yönetimi. Açılan pencerede o disk bölümünü görmen ve bölümün üzerine sağ tık yaparak biçimlendirme menüsüne girebiliyor olman gerekiyor.
Bunu yaoabiliyorum biçi,lendirdim ama yeni disk yapamıyorum veya diğerini genişletemiyorum yani görüyorum ama kullananıyorum

mhmtkrktr

Biçimlendirme işlemi tamamlandı mı? Hatasız tamamlandığına eminsen, işin Linux biçim farkından olma ihtimali kalmıyor o zaman. Kullanılamıyor dediğin o bölümün sağ tık menüsünde yeni bölüm gibi birşeyler yok mu? Konunun Linux tarafıyla çok alakası kalmamış gibi ama o ekranın resmini paylaş istersen. Belki aynı sorunu yaşayıp çözen olmuştur burada da.
@siberoloji ayrıca diskle ilgili bir yerleri kapatmaya benzer bir komut vermiş. Belki işin sırrı oradadır.
Ayrıca bu 500Gb lık bölümün ayrıldığı bölümün kalanında yedeklemen gereken bilgiler var mıydı? Diğer parçayı da silip, tek bir bölüm olarak yeniden oluşturursan olur gibi geldi bana.

xerhan1998x

[mention=611099]@mhmtkrktr[/mention] o kırmızılı disk kullanamadığım ve yeni basit birim diyincede bu hatayı veriyor

[eklenti yönetici tarafından silindi]

BayboraKaan

Windows da bölümü görebiliyorsan Linux tarafında sorun çözülmüş demektir.

Windows da yeniden diskleri birleştirmek istiyorsan o zaman Windows forumlarından yardım alabilirsin diye düşünüyorum

mhmtkrktr

İkinci resim de, Disk 0 bölümünün en başında 449,22Gb lık parçada yedek dosyaların var mı?
Yoksa eğer Disk 0 a ait tüm bölümleri tek tek sil. Orası tek bir bölüm olarak görünecektir bunu yapınca. Toplanan bu bölümü yeni bölüm oluştur seçeneği ile yeniden oluştur. Yine parçalara ayırmak istiyorsan da ister bu işlem sırasında, istersen daha sonra bölümlere ayırabilirsin sanırım.

Bunu yaparken dikkatli ol ama. Disk 1 in bölümlerine dokunma. Gerçi Windows un aklı ona müsaade etmeyecek kadar çalışıyordur ama ne olur ne olmaz diyelim :)

Daha da olmuyorsa, verdiği hataya bakınca @BayboraKaan ın da belirttiği gibi, bu tarafla bir ilgisi kalmamış olayın.