Çevrenizde Linux kullanan kadın var mı?

Başlatan heartsmagic, 26 Aralık 2008 - 00:12:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrenizde Linux kullanan kadın var mı?

Evet, bir tane.
124 (19.6%)
Evet, birden çok.
118 (18.6%)
Hayır yok.
392 (61.8%)

Toplam Oy Verenler: 397

ırmak

Alıntı yapılan: hamdi - 26 Nisan 2010 - 14:58:16
bayanlar daha windosta gezinmekten bile korkuyorlar linux ü anlatıyorsun tedirgin oluyorlar velhasıl linux kullnan bayana rastlamadım.

Bilgisayar bilgisini cinsiyet ayrımcılığı noktasında değerlendirmeniz talihsiz olmuş. Kapışalım mı?:)
Ek olarak,
http://www.bayandegilkadin.com/

heartsmagic

Alıntı yapılan: ırmak - 26 Nisan 2010 - 22:52:18
Ek olarak,
http://www.bayandegilkadin.com/

Sanırım hatalar yapılabilir, önemli olan hatadan dönebilmektir :)

Not: İlgili değişiklik yapıldı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

Şimdilik yok, ama 10.04 ile beraber ben haklı kavgamızda bir yoldaş daha kazandırıyorum =) Kız arkadaşıma da yükleyeceğim =)
NOT: Zaten erkek de yok ki nerdeyse... İki tane var ama birisi de Compiz nedeniyle kullanıyor, o sayılıyor mu ? =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

eribol

Etrafımda kız erkek farketmiyor linux kullanan yok.

asicok

Etrafımda bilgisayar kullanan bir tane bilgisayar öğretmeni kadın var oda windows kullanıyor onuda erişilmez sanıyor. ;D
Oyun oynayacak yaşı geçti abisi artık ubuntulu oldu.

dartt

An itibari ile iki bayan laptopuna(hani doktordan temiz satılık yazısı gibi) ubuntu kuruldu ve forumla haşır neşirler ne neymiş diye.
Benim böyle olmamın tek nedeni, doğduğum yerde dağların kıyıya paralel olması...

sem

Alıntı yapılan: sem0900 - 27 Nisan 2010 - 01:43:20
Şimdilik yok, ama 10.04 ile beraber ben haklı kavgamızda bir yoldaş daha kazandırıyorum =) Kız arkadaşıma da yükleyeceğim =)
NOT: Zaten erkek de yok ki nerdeyse... İki tane var ama birisi de Compiz nedeniyle kullanıyor, o sayılıyor mu ? =)

Görev tamamlandı...=)=)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

Conqueror

kaansef

# 28065

sem

Alıntı yapılan: kaansef - 08 Kasım 2010 - 19:41:50
Helal olsun sem0900 :D

=)=)=)

Bakalım daha nicelerine kurarız umarım =)

//Kız arkadaşların değil yani, bilgisayarların nicelerine... Okumaz umarım bu iletimi, yanlış anlaşılma olmasın sonra =) =)
Burası dünya?

kaspara

bırakın kadını etrafımda linux kullanan kimse yok
bahsettiğim insanlar "ne uğraşcam" gözüyle bakıyor.

bugün bilgisayar ödevini openoffice yaptım
hocadan bir fırça yemediğimiz kaldı.
ödevi yapmamış muamelesi yaptı.
bida ödevlerini 2003 te yap ddedi çekti gitti
bende helal olsun vayyyy dicek diye bekliodum :D

kahrolsun tek düze sistem

kaansef

Ben sana söyliyim.Hemen siler ayrılınca :D
# 28065

sem

Alıntı yapılan: kaansef - 08 Kasım 2010 - 20:04:26
Yok canım olmaz öyle şeyler=) Ayrılık falan =) Neyse konuyu dağıttım ben iyice =)

Yani yine anket konusu kadınlar olsa da bu mesajda sormak istiyorum yani;
Alıntı yapılan: kaspara - 08 Kasım 2010 - 20:03:47

Gerekçe olarak ne gösterdi? Acaba yazmanız gerken makroyu mu desteklemiyor, nedir? Neden olmamış yani hocaya göre?  Çok merak ettim doğrusu...
Burası dünya?

kaspara

Alıntı yapılan: sem0900 - 08 Kasım 2010 - 20:13:22
Alıntı yapılan: kaansef - 08 Kasım 2010 - 20:04:26
Yok canım olmaz öyle şeyler=) Ayrılık falan =) Neyse konuyu dağıttım ben iyice =)

Yani yine anket konusu kadınlar olsa da bu mesajda sormak istiyorum yani;
Alıntı yapılan: kaspara - 08 Kasım 2010 - 20:03:47

Gerekçe olarak ne gösterdi? Acaba yazmanız gerken makroyu mu desteklemiyor, nedir? Neden olmamış yani hocaya göre?  Çok merak ettim doğrusu...

ben haksızlığa katlanamıyorum. çok çabuk sinirlenip kontrolümü kaybediyorum. işin ucunda dersten kalmak var okadar emek, masraf boşa gidecek, ailemide düşünmek zorundayım. öyle diyince üstelemedim, konuşmadım bile ama gerçekten çok zoruma gitti.

tamam neyse ben bir şey demiyorum dedim içimden.

sem

Anladım kötü olmuş gerçekten. Ezberleri bozulacak diye çok korkuyorlar herhalde... Olsun sağlık olsun...Verirsiniz umarım dersi sıkıntı olmadan...
Burası dünya?

Megatron

Alıntı yapılan: Burak - 26 Aralık 2008 - 02:53:16
Şöyle bir durum var bence: Kadınlar kullandıkları teknolojik ürünlerle çok içli dışlı olmuyorlar ve bunları çok etkin kullanmıyorlar. Linux da; bilgisayarla pek içli dışlı olmayan bir insanın keşfedip de kullanacağı bir sistem durumunda değil maalesef. Ancak bir yakını kurduysa kullanıyorlar (bilgisayar mühendisliğinde filan okuyanları saymıyorum). Bir şekilde Linux kullanmaya başlasalar bile bizim gibi Linux'a bağlanmıyorlar. Dolayısıyla bu tip platformlarda (bu forum gibi yerlerde yani) onları pek göremiyoruz. Bir sohbet sırasında Linux'tan bahsetmiyorlar da. Ama zaten Windows muhabbeti çeviren kadın da pek yok etrafımızda. Teknolojiyle ilgili her konuda bu böyle. Mesela yeni araba almış bir tanıdığına arabanın motor hacmini soran bir kadın da görmedim ben.
Aynı fikirdeyim. Kızlar hiç umursamıyor ne kullandıklarını. Ön yüklü olarak ne verirsen onu kullanıyorlar. Sadece internete giricek bir tarayıcı ve çetleşebilecek anında mesajlaşma yazılımını hazır ver yeter.
Alıntı yapılan: atomkarinca - 26 Aralık 2008 - 17:16:31
Aslında asıl kullanamsı gerekenlerin bayanlar olması gerekmez mi? Sonuçta böyle şeylerle uğraşmayı pek sevmiyorlar, ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir sistem kurulursa uzun süre dertsiz kullanacaklardır. Sonuçta virüs, trojan gibi şeylerle de uğraşmalarına gerek kalmadığı için tam bir win-win durumu olarak görüyorum.
Ben bilgisayarıma Ubuntu kurduğum zaman ablam pek beğenmemişti farklı ve sade olduğundan. Bir iki tema yükleyip kişileştirdik. Açılış hızıda Windows' tan daha hızlı olduğundan hemen alışmıştı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Kasım 2010 - 20:50:54

Kendi isteğiyle başlamasada zoraki olarak Linux kullanan (ve sonrasında hoşuna giden) ablam var.
GNU/Linux kıtasında, kayıp penguen.

sema

Alıntı yapılan: Megatron - 08 Kasım 2010 - 20:47:24
Aynı fikirdeyim. Kızlar hiç umursamıyor ne kullandıklarını. Ön yüklü olarak ne verirsen onu kullanıyorlar. Sadece internete giricek bir tarayıcı ve çetleşebilecek anında mesajlaşma yazılımını hazır ver yeter.

Selam veresim geldi. Merhaba :) Sohbeti bozmayayım ben, devam edin siz..
susema

sem

Merhabalar =)=)... Çevre deyince ben direk yüz yüze tanışma olarak şey ettim... Yoksa Ayfer ve Alev var tabi =)

Ek: benden de iyi kullanan diye de ekleyeyim  de... =)
Burası dünya?

kaspara

Alıntı yapılan: sem0900 - 08 Kasım 2010 - 20:31:50
Anladım kötü olmuş gerçekten. Ezberleri bozulacak diye çok korkuyorlar herhalde... Olsun sağlık olsun...Verirsiniz umarım dersi sıkıntı olmadan...
hocanın açık kaynak kod yazılımdan haberi olmaması gibi bir ihtimal yok.
neden türkiye microsft ürünleri kullanmak zorunda.. tamam bunu geçtim politik sebepler olabilir ama neden okullarında bile microsoft ürünleri ders olarak işletilmeli? sorular ve cevapları basit...

açık kaynak kod mevzusuna çok uzağım sıradan bir kullanıcıyım yanılmıyorsam pardus tübitak destekli. en azından üniverstelerde okul / bölüm gözetmeden tübitak neden okul müfredatına pardusu sokmak için girişimde bulunmuyor, bulunuyor mu? kohrolsun edebiyat

cagliari

@kaspara, yazdıkalrınızı okuyup hocanızın tutumunu duyunca çok üzüldüm. Umarım hocanız bir gün bu yaptığını hatırlar da utanır.

Üniversiteler, bilimsel araştırmalar yaparlar, eğitim verirler. Aslında GPL tam da bu işler için en uygun yazılım lisansı ama Türkiye'deki hocalar bunun bilincinde değil. Öğrencilerden ödev istediklerinde onları neye zorladıklarının farkında değiller. Öğrencilerin çoğu düzenli geliri olmayan kimseler ve bizim üniversitelerde kullanılan (kullanılmaya zorlanan) yazılımların lisansını alabilecek güce sahip değiller. Bizim okulda da ödevler MS Office'de istenirdi. Yazılım derslerinden bazıalrında Visual C++ (VS.NET in lisansı oldukça pahalıdır) gibi programlama dilleri öğretilirdi. İstatistik bölümünde SPSS öğretildiğini biliyorum. Eğer biz, gerçekten lisanslı ürün kullanmak istiyorsak Lab. haricinde bir seçeneğimiz kalmıyordu. Hocalarımız belki bunun farkında ama kesinlikle umurlarında değil. Saygımız sonsuz ama bu konuda bilinçsiz oldukları da apaçık ortada.

TÜBİTAK'ın girişimlerine gerek yok aslında. Üniversitelerin kendisi özgür yazılımlara yönelmeli. Hem kendi hem de eğitim alan öğrencilerinin yararına. Faakt başka bazı kesimlerin girişimleri olmuş belki de çoktan. Ülkemizle ilgili sayısız üzücü durumdan bir tanesi işte. Ne desek boş.

Ekleme: Bir de öneride bulunacaktım unutmuşum. Hocanıza buyurun hocam, ödevi istediğiniz formata çevirdim. Fakat lisansını ödeyemeyeceğim için lisansız bir Office kullandım kusura bakmayın anlamında bir şeyler söyleyebilrisiniz. Kibarca, aslında sizden ne istediğini yüzüne vurabilirsiniz.

kaspara

Alıntı yapılan: cagliari - 08 Kasım 2010 - 21:59:49
@kaspara, yazdıkalrınızı okuyup hocanızın tutumunu duyunca çok üzüldüm. Umarım hocanız bir gün bu yaptığını hatırlar da utanır.

Üniversiteler, bilimsel araştırmalar yaparlar, eğitim verirler. Aslında GPL tam da bu işler için en uygun yazılım lisansı ama Türkiye'deki hocalar bunun bilincinde değil. Öğrencilerden ödev istediklerinde onları neye zorladıklarının farkında değiller. Öğrencilerin çoğu düzenli geliri olmayan kimseler ve bizim üniversitelerde kullanılan (kullanılmaya zorlanan) yazılımların lisansını alabilecek güce sahip değiller. Bizim okulda da ödevler MS Office'de istenirdi. Yazılım derslerinden bazıalrında Visual C++ (VS.NET in lisansı oldukça pahalıdır) gibi programlama dilleri öğretilirdi. İstatistik bölümünde SPSS öğretildiğini biliyorum. Eğer biz, gerçekten lisanslı ürün kullanmak istiyorsak Lab. haricinde bir seçeneğimiz kalmıyordu. Hocalarımız belki bunun farkında ama kesinlikle umurlarında değil. Saygımız sonsuz ama bu konuda bilinçsiz oldukları da apaçık ortada.

TÜBİTAK'ın girişimlerine gerek yok aslında. Üniversitelerin kendisi özgür yazılımlara yönelmeli. Hem kendi hem de eğitim alan öğrencilerinin yararına. Faakt başka bazı kesimlerin girişimleri olmuş belki de çoktan. Ülkemizle ilgili sayısız üzücü durumdan bir tanesi işte. Ne desek boş.

Ekleme: Bir de öneride bulunacaktım unutmuşum. Hocanıza buyurun hocam, ödevi istediğiniz formata çevirdim. Fakat lisansını ödeyemeyeceğim için lisansız bir Office kullandım kusura bakmayın anlamında bir şeyler söyleyebilrisiniz. Kibarca, aslında sizden ne istediğini yüzüne vurabilirsiniz.

destekleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar..

@cagliari
dediğiniz gibi haklısınız ne desek boş ama tavsiyenizi de hocaya söylesem anlayacağından şüpheliyim. size şu kadar söyleyeyim en luzumsuz ödevi bile okuldaki kırtasiyeden çıktısını isteyen bir hoca...çıktısını anlamnın mantığını anlamıyorum.. anlamıyorum.. anlamıyorum.. yine dediğiniz gibi umrunda olmayacak...sosyal yaşamda tamamen iradesini kaybetmiş biz insanların, büyüklerimize laf söyleme hakkı olmaz. önerinizde çok haklısınız.bir şeylerin değişceğine inansam sölerim fakat sırf o anlık rahatlama için bunu yapamam. içinden "pis ukala herif" diyecektir olay budur onlar için.

neyse konu çok saptı kusura bakılmasın şöyle toparlıyayım aslında okullarda açık kaynak yazılıma teşvik edilse böyle bir başlığa gerek kalmazdı :)

Yiğit Ateş

Hocaya suç bulmamak lazım, eğitim sistemine öyle bir yerleştirilmiş ki özgür yazılım falan deyince insana uzaydan geliyormuş gibi bakıyorlar. Onlara göre Microsoft ürünleri ekmek, su gibi bir şey. Onların yerine başka bir ürün kullanmak delilik. Acı ama durum bu. Tek tek kişileri suçlamak yerine nedenlerini daha derinlerde aramalıyız bence.

kaspara

@Yiğit Ateş
söylediğinizi anlıyorum.
yanlış ifda ettim galiba. kimseyi suçlamak yada zan altında bırakmayı sevmem, yazdıklarımdan öyle anlaşılıyor evet fakat ilk mesajlarımda sizin dediğiniz açıdan bakmaya çalıştım.

Alıntı yapılan: kaspara - 08 Kasım 2010 - 21:28:45
hocanın açık kaynak kod yazılımdan haberi olmaması gibi bir ihtimal yok.
neden türkiye microsft ürünleri kullanmak zorunda.. tamam bunu geçtim politik sebepler olabilir ama neden okullarında bile microsoft ürünleri ders olarak işletilmeli? sorular ve cevapları basit...

@cagliari
söyledikleri üzerine kişiler üzerinden gitmek durumda kaldım ki silahı üreten mi suçludur tetiği çeken mi?

Yiğit Ateş

@kaspara, doğrudan sana söylemedim. Genel olarak konuşmuştum, zaten söylediğinde de yanlış bir şey yok. Hocanın suçlu olduğu apaçık ortada, yalnızca hocaya kızamıyorum işte :) Beyni yıkanmış desem ağır bir laf olacak da neyse.

badhero

Artık var, ablamın dizüstü bilgisayarına kurdum 10.10 ilk çıktığında. Teknik bilgisi hiç olmamasına rağmen bilgisayarının her geçen gün yavaşlaması ve sık sık donmalar yaşaması onun bu kararı almasına yetti. Kendisi gelip bana "Bilgisayarıma Ubuntu kur." dedi. :)