Slackware hata

Başlatan acemiyim91, 15 Aralık 2008 - 14:26:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

acemiyim91

xorg.conf radeon yaptığımda ubuntu  da ki gibi çalışıyor ama sadece 840 480 ve 640 çözünürlüğü var tekrar format atıcam inşallah olcak.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: acemiyim91 - 18 Ocak 2009 - 20:55:08
xorg.conf radeon yaptığımda ubuntu  da ki gibi çalışıyor ama sadece 840 480 ve 640 çözünürlüğü var tekrar format atıcam inşallah olcak.

Format atmak çözüm olmayabilir. xorg dosyanızı düzenleyebilirsiniz. HasanŞahin'de çözüm üretmek adına zaman istemiş. Bence biraz bekleyin.

hasansahin

9200pro serisi kartlar için 8.28.8 sürümü driver indirmenize izin veriyor.(resmi ATI sitesinden)
http://ati.amd.com/support/drivers/linux/linux-radeon-prer200.html
Burada da dikkat edersen,
Alıntı YapAutomated installer and Display Drivers for XFree86 4.3 and X.Org 6.7, 6.8, 6.9, 7.0, 7.1
şeklinde bir ibare var. Maalesef senin sürücülerin Xorg 7.2 ve üzeri Xorg sürümleri ile uyumlu değil. (Slackware 12.2'de "Xorg 1.4.2 X server" kullanılıyor. Maalesef 12.1'de durum buna benzer.)
Sonuç olarak bu kartı slackware 12.2 veya 12.1'de fglrx sürücülerini yükleyerek kullanamazsın. xorg.conf dosyasında driver kısmında "radeon" yaparak generic ati desteği verebilirsin.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

acemiyim91

@HasanŞahin bey ilginiz için teşekkür ederim.Ubuntu ve Pardus da kurduğum zaman otomatik tanıyor.O da sanırım generic destek ve gayet güzel çalışıyor. Sadece compiz de yağmur efektini çalıştıramadım.Xorg conf dosyamızı düzenlersek Ubuntu ve Pardus da ki gibi çalışmasını sağlarsak yeterli.
Yada sizce Slackware 10 indirmeli miyim yada hangisin de ekran kartını kurabilirim?

hasansahin

Slackware 11 kullanabilirsin. Xorg 6.9 kullanılıyor. Fakat 11 no.lu sürümde default kernel 2.4.33 olduğu için teknolojinin oldukça gerisinde kalabilirsin. Tavsiye etmiyorum.
Bence xorg.conf dosyanda "radeon" opsiyonunu kullanarak generic destek sağlayabilirsin ve 12.2 kullanmaya devam edebilirsin.
Ubuntu'daki veya pardus'taki kullandığın xorg.conf dosyanı buraya yapıştırabilirsen pek sanmıyorum ama belki bize başka fikirlerde verebilir. Elbetteki hangi pardus/ubuntu sürümünü ve hangi xorg sürümünü kullandığını da söylemen gerekiyor.
Albert Einstein.

acemiyim91

Aha kendiliğinden düzelmiş.Nasıl olduysa benim pc de amma kıl ha :D terminal da düzeldi. İlginiz içön teşekkürler.
Açılışta otomatik nasıl 1024x768 yaparım?Açılış direk olarak  1152x768
Kotalar sıfırlansın slackware 11 kurucam. Kerneli kendim güncelleyemez miyim?Yada 12.2 den xorg u silip eski sürümünü kuramaz mıyım?

hasansahin

Açılış derken lilo'danmı bahsediyorsun? evet ise /etc/lilo.conf dosyasının içindeki vga satırının değişkeni ile oynaman lazım. google'da arama yap doğru değerleri bulursun.
lilo'dan bahsetmiyorsan,X'den bahsediyorsan xorg.conf dosyasında 1152x768 değerinin önüne "1024x768" yaz.
Kerneli güncellemek ne demek? derlemekten mi bahsediyorsun?

12.2'de eski model bir xorg kullanmak?bilemiyorum bütün risk ve sorunlar sana ait :)
Albert Einstein.