Unity nin yeni arama motoru : HUD

Başlatan furkankalkan, 24 Ocak 2012 - 17:20:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

furkankalkan

HUD (Heads Up Display) menülerde ve web geçmişinde arama yapmaya olanak sunan akıllı bir arama sistemidir.Ayrıca daha önceki arama sonuçlarınızı kaydederek sık kullandığınız özelliklere kolaylıkla ulaşma ve otomatik tamamlama sistemiyle yakın komutlara ulaşma gibi özelliklere sahiptir. HUD'un 12.04 sürümüyle gelmesi bekleniyor.
Kaynak : http://www.omgubuntu.co.uk/2012/01/hud-new-unity-feature/
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

alquirel

Gnome Shell'e karşı ciddi bir atak olmuş :P
Hatta tek tuşla açılır da sonuç göstermesi gerçek manada hızlı olursa, sırf bunun için bile Unity kullanılır bence.

bigbang

Arkadaşlar Ubuntu Facebook sayfasında gördüm yazıyı ve sizlerle paylaşmak istedim. Daha henüz Türkçe'ye çeviremedim. Eve vardığımda Türkçe çevirisini de yapacağım.Youttube bağlantısından da daha detaylı fikir edinebilirsiniz arkadaşlar.
http://www.markshuttleworth.com/archives/939
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=w_WW-DHqR3c
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

alquirel

Alıntı yapılan: bigbang - 24 Ocak 2012 - 22:43:48
Arkadaşlar Ubuntu Facebook sayfasında gördüm yazıyı ve sizlerle paylaşmak istedim. Daha henüz Türkçe'ye çeviremedim. Eve vardığımda Türkçe çevirisini de yapacağım.Youttube bağlantısından da daha detaylı fikir edinebilirsiniz arkadaşlar.
http://www.markshuttleworth.com/archives/939
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=w_WW-DHqR3c

@bigbang, bu konuyla ilgili daha önce açılmış bir başlık daha olduğu için iletini bu başlığa taşıdım.
Çeviriyi de yaparsan çok memnun oluruz ;)

heartsmagic

Artık fare, daha doğrusu imleçsürer kullanmam ben :)
Heyecan uyandıran bir gelişme olmuş, hele bir de 12.04 ile gelirse çok güzel olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

acer

travego0403

@heartsmagic
Bende videoyu izlediğimde aynı şeyi düşünmüştüm. Sadece klavye üzerinden bilgisayarıma hükmedebilirim diye. :)

Bide düşünmeden edemiyorum, eskiden fare yokken klavye kullanması zor geliyordu. Fare çıktı ve işler çok kolaylaştı. Şimdi ise Ubuntu bizi tekrar klavyeye geri döndürüyor. Fakat Ubuntunun düşüncesi Klavye+Fare kullanıp ikisi arasında gidip gelme ile zaman harcamak yerine, klavye üzerinden işleri halletmeye mi odaklı? Eğer böyle ise elimizi klavyeden fareye götürene kadar geçen süre boşa harcanmamış olur.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

heartsmagic

Bana biraz öyle geliyor ki, Ubuntu tabletlere geçiş için karışık bir ortam hazırlıyor. Daha çok dokunmatik fakat yine de klavye gerektiren bir ortam. Fakat bu HUD denilen şey daha çok klavye ihtiyacı doğurduğu için az biraz geri dönüyor gibiyiz geriye. Fakat fare denilen şeyin tabletlerde haliyle pek esamesi okunmayacak :)

alquirel

Tabletini falan bilmem de, dizüstü bilgisayar kullanımında fare bana zaten külfet geliyordu öteden beri, hatta 10.10'da da Synapse kullanıyordum. Şimdi de Shell bu işi daha öteye götürmüştü, özellikle tek tuşla açılıyor olması çok büyük bir avantaj. HUD'da bu olmazsa gözümden düşer :P

kanzakande

sudo add-apt-repository ppa:unity-team/hud

sudo apt-get update
sudo apt-get install unity

matrax_41

Alıntı yapılan: kanzakande - 09 Şubat 2012 - 18:48:06
sudo apt-get install unity

Unity zaten yüklü sistemde. install parametresi değil upgrade kullanılması lazım. Yani sudo apt-get upgrade

heartsmagic

install dense de olur, yeni sürümü çekecektir depolardan.

raspacı

Xubuntu ile devam ediyordum yola bir süredir. Unity sevmeyenler klübündendim ama uzaktan da olsa heyecanlandırmaya başladı beni :)
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

kanzakande

Güncelleme ile beraber HUD 12.04 Unity'de yüklü artık. Unity sevmeyenlere 12.04 ile muhakka tavsiye ederim, çok geliştirdiler. Masaüstü yönetimi çok keyifli artık.

janparey

Bu iyi oldu alışırsak çok daha iyi olacaktır.Ubuntu yaratıcı fikirler ile gelmeye ve diğer dağıtımlardan farkını belli etmeye başladı.Precise pangolinde birkaç belirgin yenilik daha var.Benim ise en büyük beklentim compiz bugları yüzünden Oneiricte yaşadığım rezillikleri yaşamamak.

canosayan

shell rules. istediğim eklentiyi açıp javascript css'ini tekrar yazıyorum. sonra shell restart tamamdır.
Chmod bizim işimiz.

kanzakande

Alıntı yapılan: alquirel - 24 Ocak 2012 - 17:52:11
Gnome Shell'e karşı ciddi bir atak olmuş :P
Hatta tek tuşla açılır da sonuç göstermesi gerçek manada hızlı olursa, sırf bunun için bile Unity kullanılır bence.
Ben tek tuşa çift tıklayarak açıyorum. Ayrıca, malum compiz, tuşu sen seçebiliyorsun ve oldukça hızlı.

alquirel

Alıntı yapılan: kanzakande - 18 Şubat 2012 - 21:49:48
Ben tek tuşa çift tıklayarak açıyorum. Ayrıca, malum compiz, tuşu sen seçebiliyorsun ve oldukça hızlı.

Compiz de olsa ben şimdiye kadar tek tuş olayını ilk defa Gnome Shell'de gördüm.
Çift tıklamak dediğin aynı tuşa iki kere basmak ise bu konforun yerini tutmaz :)

muradisdan

Ubuntu unity ile çok daha güzel oluyor bence eskiden pek kullanışlı bulmazdım ama. Unity kullanırken ek panel bile kullanmıyorum. Her işimi görüyor.  Benmi alıştım yoksa unity mi çok gelişti anlamadım  :)

kanzakande

Alıntı yapılan: alquirel - 19 Şubat 2012 - 21:38:00
Compiz de olsa ben şimdiye kadar tek tuş olayını ilk defa Gnome Shell'de gördüm.
Çift tıklamak dediğin aynı tuşa iki kere basmak ise bu konforun yerini tutmaz :)
:-) insan rahata alışıyor hemen

alquirel

Alıntı yapılan: kanzakande - 19 Şubat 2012 - 23:57:25
:-) insan rahata alışıyor hemen

Aynen öyle ;)

Bu arada bir düzeltme geçeyim hemen.

Alıntı yapılan: ben

Unity'nin hızlı menüsü de tek tuşla açılıyor. Yanlış anlaşılmayayım.
Ben ilk defa Shell'de gördüm çünkü öncesinde Unity kullanmamıştım.

aurora

12.04 Beta 1'de HUD var mı? Varsa nasıl kullanıyoruz? Yoksa nasıl yükleyip kullanıyoruz? :)

decent

Alıntı yapılan: aurora - 06 Mart 2012 - 01:48:18
12.04 Beta 1'de HUD var mı? Varsa nasıl kullanıyoruz? Yoksa nasıl yükleyip kullanıyoruz? :)

Bu konuda taze haberler gelmeye devam ediyor:
http://iloveubuntu.net/unity-2d-56-landed-precise-pangolin-hud

lnx

:) Nasıl kullanıyoruz. Ben henüz kullanabilmiş değilim.
Alıntı yapılan: kanzakande - 18 Şubat 2012 - 11:32:20
Güncelleme ile beraber HUD 12.04 Unity'de yüklü artık. Unity sevmeyenlere 12.04 ile muhakka tavsiye ederim, çok geliştirdiler. Masaüstü yönetimi çok keyifli artık.

heartsmagic