LXDE Panel Tasarımı Hakkında

Başlatan recklessdaddy, 25 Mayıs 2020 - 18:18:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

recklessdaddy

Merhabalar,

Geçtiğimiz günlerde sizlerin de desteği ile Linux dünyasını Lubuntu ile tanımaya başlamıştım. Lubuntu'ya zorunlu olarak elementary OS'tan geçiş yaptığım için estetik olarak beni çok cezbetmemişti. Fakat daha sonra sizlerden gelen önerilerle Lubuntu'nun LXDE tasarımı üzerinde yapılacak olan düzenlemelerle hayalimdeki masaüstüne kavuşabileceğimi öğrendim.

1-2 gündür kendi elementary OS'umu yapmaya uğraşıyorum ve beklediğimden de güzel gidiyor açıkçası. İlk olarak reddit'te bulunan bir kullanıcının tasarımı ile ufkum genişledi ve onun da kullandığı "MacOS -theme b00merang" isimli temayı uyguladım. Ardından da "La-capitaine" logo temasını... Arkaya da yüksek çözünürlükte bir macOS wallpaper'ı koydum ve Lubuntu baya bir değişti doğrusu. Fakat mükemmel sonuca ulaşmak için son noktayı koyamadım, panellerde sıkıntılar var.

Tema'nın kendi panel ve dock'unu beğenmediğim ve sürekli hatalar vermesi sebebiyle Lubuntu'nun kendi panelleri üzerinde bunları yapabileceğimi düşündüm. Fakat,

-Gördüğünüz gibi üst paneldeki saati ortaya almak istiyorum, solda da yine görünmesini istediğim pencereler var. Ben her pencere açışımda ortadaki saat sağa doğru kayıyor doğal olarak. Bir sürü spacer ve seperator kombinasyonu denedim, saatin başına koydum sonuna koydum, spacer'ın boyutuyla oynadım fakat düzeltemedim.

Örnek 1

Örnek 2

-İkinci bir sorun ise altta yaptığım "dock". Panel ayarlarından "opacity" ve boyutlandırmayla çok güzel bir dock elde ettim. Application Launcer ile de uygulamaları çok güzel bir şekilde yerleştirdim. Fakat bundaki sıkıntı ise, chrome gibi genelde full ekran kullandığımız uygulamalarda dock'un uygulamanın arkasına geçmemesi. "Kullanılmadığı zaman paneli gizle" seçeneği ile kaybedebiliyorum fakat bu sefer masaüstünde de gözükmüyor. Ben masaüstünde sürekli olarak gözükmesini fakat uygulamaların altında kalmasını istiyorum. Hatta mümkünse üstteki paneli de aynı şekilde yapabilirim.

Örnek 3

Bu sorunları nasıl aşabilirim?

Şimdiden çok teşekkürler.

erenseymen

Sorun1: LXDE'de istediğin kadar panel oluşturulabiliyor mu emin değilim. Eğer oluşturulabiliyorsa çözüm şu. Üste yanyana 2 tane lxde panel'i koyup bitişik yapabilirsiniz, böylece tek bir panel gibi gözükür. Soldaki panele, açık pencereleri gösteren applet'i koyarsınız. Sağdaki panelin ilk applet'i saat olur ve saat tam ortada olacak şekilde yerleştirirsiniz.

Sorun2: LXDE panel'inin istediğiniz gibi akıllı gizlenme özelliği yok sanırım. Dock olarak "Plank" deneyebilirsiniz. Plank'te akıllı gizlenme özelliği sanırım var.

illedelinux

Senin bu istekleri Lxpanel tam olarak karşılamaz, Xfce panel ile hepsini yapabilirsin.

Alttaki komut ile xfce paneli kurun.
sudo apt install xfce4-panel

Lxde başlangıç yöneticisinde bulunan Lxpanel seçeneğini iptal edin, ve xfce4-panel yazısını ekleyin, böylece yeniden başlattığında Lxpanel yerine Xfce panel çalışır, sonra istediğin gibi ayarlarsın.

Ek not: Xfce panelde şeffaflık istersen Compton  yazılımı gerekir.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

recklessdaddy

Alıntı yapılan: erenseymen - 25 Mayıs 2020 - 18:36:03
Sorun1: LXDE'de istediğin kadar panel oluşturulabiliyor mu emin değilim. Eğer oluşturulabiliyorsa çözüm şu. Üste yanyana 2 tane lxde panel'i koyup bitişik yapabilirsiniz, böylece tek bir panel gibi gözükür. Soldaki panele, açık pencereleri gösteren applet'i koyarsınız. Sağdaki panelin ilk applet'i saat olur ve saat tam ortada olacak şekilde yerleştirirsiniz.

Sorun2: LXDE panel'inin istediğiniz gibi akıllı gizlenme özelliği yok sanırım. Dock olarak "Plank" deneyebilirsiniz. Plank'te akıllı gizlenme özelliği sanırım var.

Cevabınız için çok teşekkürler hocam.

Maalesef üst üste panel 2 LXDE paneli oluşturulamıyor. Sorunu nispeten şu şekilde çözdüm; pencere bar'ını saatin sağ tarafına aldım, araya da spacer koyup stretch'ledim, saatin solunda zaten ortalamak için spacer koymuştum. Artık pencere logoları sağdan açılıyor ve haliyle sola gelmiyor.  ;D

Dock'u ise "kullanmadığım zaman gizle" seçeneği ile kullanmaya başladım. Gözüm buna alıştı şimdi diğerleri gözüme batıyor.  ;D

Alıntı yapılan: illedelinux - 25 Mayıs 2020 - 19:22:22
Senin bu istekleri Lxpanel tam olarak karşılamaz, Xfce panel ile hepsini yapabilirsin.

Alttaki komut ile xfce paneli kurun.
sudo apt install xfce4-panel

Lxde başlangıç yöneticisinde bulunan Lxpanel seçeneğini iptal edin, ve xfce4-panel yazısını ekleyin, böylece yeniden başlattığında Lxpanel yerine Xfce panel çalışır, sonra istediğin gibi ayarlarsın.

Ek not: Xfce panelde şeffaflık istersen Compton  yazılımı gerekir.

Cevabınız için çok teşekkürler hocam.

Tema'yı tam olarak kullanabilmek için aslında dediğiniz gibi xfce-panel gerekiyordu. İlk olarak yüklemiştim ancak sürekli çökmesi ve özelleştirmesini beceremediğim için LXDE panele dönmüştüm. Dün gece baya bir xfce üzerinde uğraşmıştım artık fenalık gelmişti ve kapayıp silmiştim.  ;D

Masaüstü'nün son hali:

Her şey için teşekkürler.

illedelinux

İyi de senin istediğini sadece Xfce panel yapar, diğerlerinde akıllı gizle seçeneği yok.
Örneğin ben de Lxde içinde Xfce panel kullanıyorum.

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...