Youtube için çözüm: Na-Vi-Ge

Başlatan sabian, 01 Ağustos 2009 - 00:25:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sabian

Uzun zamandır kullandığım bir yol, youtube'ye girmek istediğimde en büyük yardımcım Byterelay artık na-vi-ge oldu. Tabi olalı epey oldu ama ben yeni haber veriyorum. Forumda geçmediği için tavsiye maksatlı bir başlık açmayı uygun gördüm. Kendi sitesinden navige tanıtımı:

Alıntı YapNavige nedir?
Navige bir otomatik vekil sunucu uygulamasıdır. Bağlı bulunduğunuz ISP'den bağımsız olarak sizin İnternet'teki web sitelerine erişiminizi düzenler. Otomatik Vekil sunucu'lar tarayıcılarınızın ayarlar bölümünden tanımlanır ve istediğiniz zaman silinip yeniden yazılabilir.

Navige ücretli mi?
Kesinlikle hayır. Navige tamamen ücretsiz bir servistir.

Bilgisayarıma bir program mı kurmam gerekiyor?
Kesinlikle hayır. Navige kullanmanız için yapmanız gereken tek şey tarayıcınızın otomatik vekil sunucu ayar kısmına Navige'nin adresini yazmaktır. Ayarları görmek tıklayınız.

Neden Navige kullanmalıyım?
Eğer İnternet'te sitelere girmeniz yavaşsa, bu bağlantı hızınızdan bağımsız, sizin ya da ISP'nizin kullandığı sunucu ve DNS sunucularındaki yavaşlık ve doluluktan kaynaklanabilir. Bunu aşmak için hızlı bir sunucu servisi kullanmalısınız. Ayrıca eğer çeşitli nedenlerle çeşitli sitelerin erişiminin kapatılmış olduğu bir bilgisayarda iseniz Navige kullanarak bu engelleri aşmanız mümkündür.

Navige'nin özellikleri nedir?
Navige engelleri kaldırır! Artık acaba bu siteye erişimim var mı diye düşünmenize gerek yok. Navige kullandığınız sürece her siteye erişiminiz vardır. Navige hızlıdır. Çünkü Navige Amerika sunucu servisleri üzerinden çalışmaktadır ve yoğun Avrupa İnternet hızlarından etkilenmez.

Navige güvenli mi?
Navige %100 güvenlidir. Kullanıcı bilgileri, şifre ya da İnternet üzerinden gönderdiğiniz kredi kartı gibi kişisel bilgilerinizi gözlemez veya arşivlemez.

Navige hakkımda hiçbir bilgi toplamıyor mu?
Navige sizin hakkınızda kişisel hiçbir bilgi toplamaz. Sadece Navige kullanıcılarının ziyaret ettikleri siteler, sitelerde kalış süreleri ve site kullanma alışkanlıkları konusunda "anonim" istatistikler arşivler. Bu istatistiklerde kesinlikle hiçbir kişisel bilgi yeralmamaktadır.

Navige bu istatistikleri ne yapıyor?
İnternet kullanımı üzerine raporlar ve istatistikler çıkarmak üzere kullanır. Toplanılan bu istatistiklerde IP adresi, kişisel bilgiler ve benzeri hiçbir bilgi bulunmamaktadır.

Erişimim olmayan siteye eriştikten sonra ayarları silmeli miyim?
İsterseniz hiçbir zaman silmeyebilirsiniz. Navige sunucuları normalde erişebildiğiniz sitelere ulaşırken otomatik olarak devreden çıkar.

navige adresinden yapılacak küçük birkaç adımla artık youtube'ye sıkıntı çekmeden girebilirsiniz.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

eren

Otomatik Proxy ayarlayan bir site. Güzelmiş ama acaba ne kadar güvenli?
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

mustafa.tr

resolv.conf dosyasındaki bir değişiklikle yapılan bir şey için bence bir programa hiç gerek yok. ki eskiden hosts dosyasını da değiştirmek gerekiyordu artık ona da gerek yok.

AbkHaZiaN

%100 güvenli demiş ama kesinlikle güvenmem site ile arama kimse girmesin :)

sabian

Alıntı yapılan: mustafa.tr - 01 Ağustos 2009 - 01:37:06
resolv.conf dosyasındaki bir değişiklikle yapılan bir şey için bence bir programa hiç gerek yok. ki eskiden hosts dosyasını da değiştirmek gerekiyordu artık ona da gerek yok.

bu bir program değil, sadece otomatik proxy ayarı yapan bir uygulama. Herhangi bir program indirip kurmuyorsun, ekstra bir işlem de yok. Yalnızca tarayıcının ilgili alanına "http://go.navige.com" yazıyorsun o kadar. sonra tarayıcından direkt youtube ya da diğer yasaklanan-engellenen sitelere girebiliyorsun.

Alıntı yapılan: AbkHaZiaN - 01 Ağustos 2009 - 01:41:10

site ile aranda ister istemez birileri oluyor. Bunun kim olduğunun bir önemi olmasa gerek. Zira bu işi microsoft ve google dünya çapında en fazla yapanlar. Aramızda her zaman birileri oluyor. Google gmail kullanıyorsanız orda "eğilimler" bölümü var orda girdiğin site adreslerine göre google tarafından neye eğilimli olduğunu görebilirsin. Yani google hepimiz hakkında bilgiler topluyor, bilmiyorsanız söyleyeyim.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

ironic

Daha ne toplayacaklarmış merak ettim.  :)

Alıntı YapNavige hakkımda hiçbir bilgi toplamıyor mu?
Navige sizin hakkınızda kişisel hiçbir bilgi toplamaz. Sadece Navige kullanıcılarının ziyaret ettikleri siteler, sitelerde kalış süreleri ve site kullanma alışkanlıkları konusunda "anonim" istatistikler arşivler. Bu istatistiklerde kesinlikle hiçbir kişisel bilgi yeralmamaktadır.

sabian

Alıntı yapılan: ironic - 01 Ağustos 2009 - 02:28:24
Daha ne toplayacaklarmış merak ettim.  :)

Alıntı YapNavige hakkımda hiçbir bilgi toplamıyor mu?

Alıntı YapNavige bu istatistikleri ne yapıyor?
İnternet kullanımı üzerine raporlar ve istatistikler çıkarmak üzere kullanır. Toplanılan bu istatistiklerde IP adresi, kişisel bilgiler ve benzeri hiçbir bilgi bulunmamaktadır.

Bütünü kaçırırsak diyalektiği bozmuş oluruz :) yukarıda da demiştim, aynı uygulama Google tarafından da uygulanılıyor. Gmail hesabınız varsa girip bakabilirsiniz.

Debian Sosyal Sözleşme

bytan

Google tarafında, oturum açık şekilde interneti dolaşırsanız her türlü bilgiyi topluyor. Ama epostalarınız okuduktan sonra oturumu kapatırsanız, hiç bir "eğilim" bilginizi tutmuyor.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

AbkHaZiaN

Evet biliyorum adres çubuğuna adresi yazıp gişiş düğmesine bastığımızda bile googlın alt sitelerinden birisine veri aktalıyor.

cfs

Alıntı yapılan: dewrim2 - 01 Ağustos 2009 - 02:16:29
Alıntı yapılan: mustafa.tr - 01 Ağustos 2009 - 01:37:06

bu bir program değil, sadece otomatik proxy ayarı yapan bir uygulama. Herhangi bir program indirip kurmuyorsun, ekstra bir işlem de yok. Yalnızca tarayıcının ilgili alanına "http://go.navige.com" yazıyorsun o kadar. sonra tarayıcından direkt youtube ya da diğer yasaklanan-engellenen sitelere girebiliyorsun.

Alıntı yapılan: AbkHaZiaN - 01 Ağustos 2009 - 01:41:10

site ile aranda ister istemez birileri oluyor. Bunun kim olduğunun bir önemi olmasa gerek. Zira bu işi microsoft ve google dünya çapında en fazla yapanlar. Aramızda her zaman birileri oluyor. Google gmail kullanıyorsanız orda "eğilimler" bölümü var orda girdiğin site adreslerine göre google tarafından neye eğilimli olduğunu görebilirsin. Yani google hepimiz hakkında bilgiler topluyor, bilmiyorsanız söyleyeyim.

şu eğilimler hakkında biraz daha bilgi rica edebilimiyim

gmaile girdim ama göremedim nerede acaba bu nasıl bulabilirim

sabian

gmail'e girdikten sonra üstten reader'a tıkla sol tarafta Öğeleriniz kısmının hemen altında olur. Ama bytan'ın dediği gibi bu eğilimler gmail açıkken toplanan verilerden oluşuyor.

Debian Sosyal Sözleşme

Yusuff

Yooutube çözümü dedin de zaten çok uzun süredir hosts dosyasının içini adresle doldurarak kesin çözüm sağlamıştım. En son arızada da dnsleri değiştirdim şimdi çok şükür tıkır tıkır çalışıyor.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

sabian

Debian Sosyal Sözleşme

miles

go.navige.com adresi arıtk pek işe yaramamaya başladı. Sürekli proxyye ulaşamıyorum. Çok nadiren kullanabiliyorum bunu. Buna benzer başka linkler mevcutmu ? PM atarsanız sevinirm.

heartsmagic

Alıntı yapılan: miles - 05 Aralık 2009 - 16:50:19
go.navige.com adresi arıtk pek işe yaramamaya başladı. Sürekli proxyye ulaşamıyorum. Çok nadiren kullanabiliyorum bunu. Buna benzer başka linkler mevcutmu ? PM atarsanız sevinirm.

Biliyorum istediğin cevap değil ancak DNS ve/veya hosts dosyası değişimi daha verimli değil mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.