MEB'in bilgisayarlara Linux dağıtımı kurmasını ister misiniz?

Başlatan BayboraKaan, 06 Şubat 2010 - 23:18:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MEB'in bilgisayarlara Pardus (veya başka bir linux dağıtımı) kurmasını ister misiniz?

Evet
457 (92.3%)
Hayır
13 (2.6%)
Olabilir
25 (5.1%)

Toplam Oy Verenler: 495

onurrsln

Konunun tamamını okumadım bir soru sormak istiyorum. Bazı internet sayfalarını açmak için internet explorerın gerektiğini iddia edenler; Mozilla Firefox'ta bununla ilgili bir eklentinin bulunduğunu biliyor mu ?

daligo5

http://piyonsatranc.blogspot.com/

satranç modern bir beyin işkencesidir.

onurrsln

IE Tab: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/ie-tab/

Not: Verdiğim link firefox 3.0 ya da 3.6 ile çalışmaktadır. Daha detaylı bilgi için firefox un eklenti sayfasından ie tab şeklinde arama yapabilirsiniz.

andirinli

Alıntı yapılan: onurrsln - 11 Nisan 2011 - 08:18:54
IE Tab: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/ie-tab/

Not: Verdiğim link firefox 3.0 ya da 3.6 ile çalışmaktadır. Daha detaylı bilgi için firefox un eklenti sayfasından ie tab şeklinde arama yapabilirsiniz.

peki güzel kardeşim bu eklentiyi çalıştırmak için yine windows platformunda bir firefoxa yüklenmesi gerektiğini biliyormusun ?
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

hasanaa

arkadaşın verdiği linkteki eklenti için geçerli senin dedğin. firefoxun sitesinde linux için eklenti mevcut https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/ie-tab-2-ff-36/
Dropbox referansım

andirinli

Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

daligo5

girmiyor arkadaşlar e okul a giremiyorum maalesef işe yaramıyor verdiğiniz eklenti maalesef
http://piyonsatranc.blogspot.com/

satranç modern bir beyin işkencesidir.

karizmaxi

ie tab'ın çalışması için ie'ye ihtiyaç var çünkü firex üzerinde ie motoru çalıştırıyor . Benim bildiğim tek bir çözüm var wine ile ie yüklemek başka vardır belki ben bilmiyorum bildiğim bu
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

Sedo79

Linux forumunda bu tür bir sorunun sorulması ne kadar tarafsız oluyor..

Bu anketin genel bir ortamda, her türlü işletim sistemi kullanan kişiler arasında yapılması gerekir.
Buradaki anket ile sadece kendimizi tatmin ederiz. :)
hobaaaaaaaaaaaa night train

furkankalkan

Alıntı yapılan: Sedo79 - 11 Nisan 2011 - 15:14:51
Linux forumunda bu tür bir sorunun sorulması ne kadar tarafsız oluyor..

Bu anketin genel bir ortamda, her türlü işletim sistemi kullanan kişiler arasında yapılması gerekir.
Buradaki anket ile sadece kendimizi tatmin ederiz. :)

Burada Linuxla başlayanlar yok ki sadece  daha önce Windows kullananlar daha doğrusu iki sistem hakkında da bilgisi olan insanlar mevcut(hatta birkaç tane mac os kullanmış arkadaş da var.).Bu anketi bi winzort forumunda yapsaydınız alttaki yorumlarda böle gülünç cevaplar alacaktınız büyük ihtimal: Linux ney yav ? ;D İşte bu yüzden bu anketin yapılmasının en uygun olduğu yer burasıdır.İsterseniz m$ çilerler le Linuxçuları karşılaştıralım ne dersiniz ?
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

GAREZ

Chip dergisinin forumunda yada ovi forumunda sacma cevap alma oranı %80 yada üzeri olur bence PARDUS ile yada ubuntu ile tanıştırıp seçimi öğrenciye yada öğretmene bırakmak daha iyi olur...

Selo

Bu soruyu burada sorunda %90 üzerinde bir oranla evet çıkması normal olsa gerek.  ;D

mehmetux

Böyle bir şey olursa çok iyi olur, gerçekleştirmek için önce altyapı sağlanmalı. Özgür yazılımın getirdiği faydaların yanı sıra bilgisayar ile ilk tanışanların bilgisayarın sadece oyun yada eğlence için kullanılmadığını yolun başındayken görmelerini sağlar, rol modellerin değişmesini de sağlayabilir sanıyorum. (knight, metin2  vb oynayanlar)
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

microanaliz

Bilgisayar öğretmenlerinden duydum ne kadar doğru bilemiyorum.Pardus yakın zaman da eml liselerinde kullanılmaya başlanacak diyorlar hatta yazısıda geldi pardus kullanımı hakkında bakalım merakla bekliyorum.Bir linux seveni olarak.
MicroAnaliz

GAREZ

Kursa giderken okulun bazı bilgisayarlarına PARDUS 2009 kurmustum öğretmenler beğenmişti bence öğrencilerde beğenir...

furkankalkan

Alıntı yapılan: GAREZ - 13 Mart 2010 - 01:02:32
Öğretmenler kullansa bile öğrenciler istemez onlar sadece windows kullanmasını biliyor ve sadece windows kullanacak kapasitedeler...
1. öğretmessen nasıl öğrenecek
2.önyargılı davranıp öğrencilere hakaret ediyorsun böyle birşey hoş değil
3.Benim asıl kuşkum bu konuda öğretmenler çünkü bazıları windowsu bile kullanmasını beceremiyor.Ve onlara yardım eden de bizleriz.
Alıntı yapılan: barış - 13 Mart 2010 - 08:59:13
Linux kullanmak için özel bir kapasite gerekmez. Sadece 1-2komut ezberlemek gerekir ki artık onları bile ezberlemene gerek yok. (apt-get komutları gibi) Ben de linux kullanıyorum insanüstü güçlere ya da özel bir kapasiteye sahip değilim. Komut ezberleyemezler diyorsan, CS'deki her türlü komutu ezbere bilirler ama ;)
hehe :D aynen oyun hileleri ezberleyecekleri kadar linux / unix kodu ezberleseler linux sunucuya unreal kurup sohbet bile edecekleri muhtemel :D
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

microanaliz

Alıntı yapılan: onurrsln - 11 Nisan 2011 - 07:24:52
Konunun tamamını okumadım bir soru sormak istiyorum. Bazı internet sayfalarını açmak için internet explorerın gerektiğini iddia edenler; Mozilla Firefox'ta bununla ilgili bir eklentinin bulunduğunu biliyor mu ?
Acaba sen biliyormusun MEB windows yazılımları ile çalıştığını ve tivibu sitesi windowsla çalıştığını acaba bilmeden sormadan ön yargılı olmayalım ben 2 yıldır mebbise giremedim  daha ne dicem..
MicroAnaliz

karizmaxi

Alıntı YapKonunun tamamını okumadım bir soru sormak istiyorum. Bazı internet sayfalarını açmak için internet explorerın gerektiğini iddia edenler; Mozilla Firefox'ta bununla ilgili bir eklentinin bulunduğunu biliyor mu ?
peki sen biliyor musun o dediğin eklenti ie tab ie'nin kendisi olmadan hiçbir işe yaramadığını
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

GAREZ

Opera ile bir sekilde giriliyordu ama simdiki versiyonu denemedim...

maydin95

Opera ile MEB sitelerine girilebiliyor mu? Eğer girilebilyorsa yolu ne söyler misiniz?
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

GAREZ

soru soruyordu hayır deyince site açılıyordu... ancak 11.10 ile olmuyor...

SR

Kutadgu

Tam emin olarak hatırlayamamakla birlikte Fransa da bir yerin polis birlikleri için böyle bir çalışma yapılmıştı. Kullanılan bilgisayarlar deneme amaçlı  linux sürümlerinden birine geçirilmişti. Tabi amacın mikrosoftun bilgi hırsızlığından kaçmak olduğunu sanıyorum. Bu pilot uygulamanın beğenildiğini ve kullanımın ülke çapına uygulanmak istediğini okumuştum bir yerde. Sonra ne oldu bilemiyorum belki de mikrosoft bizim ülkeye yaptığı gibi "asp kullanacaksınız gençler" dediyse iş ne olmuştur bilemiyorum.

Kadir Can

Kesinlikle kurulmalı.
Desteği kim verecek diye sorular var.Formatörlere bir haftalık Linux kursu vermek zor değil.O da olmaz kendi ellerimle hallederim. :D
Kaldı ki virüs vs. ile uğraşana kadar yapılacak çok fazla iş var.
Bir gün okula flaş bellek götürdüm.Öğretmenler odasında bir bilgisayar vardı.Flaş oradaki bilgisayara bağlandı.Eve geldim, virüs yemişim.Ondan sonra dosyalarımı okula CD ile götürmeye başladım.
Ayrıca e-okul sistemi Fİrefox, Chromium vs. ile de gayet iyi çalışıyor.ASP .Net ile yazılıyor fakat bu IE gerektirdiği anlamına gelmez.

microanaliz

galiba burada sıkıntı linuxun hızına yetişecek sistemin olamması çok hız gelişiyor ve kendini yeniliyor.Stabil kalabilen bir sistemolsa çok güzel olur sanırım .Birde linuxdaki binlerce programın okullarda kullanıldığını düşünsene o zaman her şey bir farklı olur.
MicroAnaliz