MEB'in bilgisayarlara Linux dağıtımı kurmasını ister misiniz?

Başlatan BayboraKaan, 06 Şubat 2010 - 23:18:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MEB'in bilgisayarlara Pardus (veya başka bir linux dağıtımı) kurmasını ister misiniz?

Evet
457 (92.3%)
Hayır
13 (2.6%)
Olabilir
25 (5.1%)

Toplam Oy Verenler: 495

heartsmagic

@Tuxie, forumlarda mimikleri görmeden hareket ettiğimiz doğru. Bizler de ara ara mustarip oluyoruz bu durumdan. Fakat sen bunu ilk iletine yaptığım eleştiriden sonra anlatsaydın mesele buraya kadar bile gelmezdi. Konu tatlıya bağlandığına göre ben de noktalayayım fikir teatisini burada.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Tuxie

Olsun fenamı oldu  bir yerde internet münazarası gibi bişey oldu ama sonuçta beni ikna ettiğinize göre bence de sorun kalmadı ;)

stef_q

Yorumları okumadım. Direk olarak kendi yorumumu yazacağım. Bence MEB bilgisayarlara linux kurabilir. MEB zaten böyle bir karar alırsa ilk zamanalar sıkıntı yaşanır fakat daha sonra bun sorunlar düzelir. Örneğin ie standartları var doğru. ama meb böyle bir adım atarsa devlet daireleri doğal olarak firefoxa destek vermek zorunda kalacak ki bu zor birşey değil. fakat ilk zamanlar tabiki sorun yaşanacak. Donanım sorunlaır ilk zamanlr olacak fakat ms ye verilen lisans paraları ile rahatlıkla linux ile çalışan donanımlar satın alınabilecek hatta üstüne para artacak. tabi ilk zamanlar donanım sorunları olacak. başka bir konu ofis standartları tüm devlet dairelerinde opendocument olacak. meb böle bir adım atarsa herkes ayrı hareket edemez. etselerde kendileri de bunun zararını görecek. eğer linux kurulursa her pc e o zman linux için destek alınacaktır. biraz para ile (yine ms lisanlarına verilen para ile) linuxçu desteği getirilebilir (gerekse tübitak gibi yerlerden destek alınır). Bence her türlü bu iş yapılır. Hem şimdiki sistemler vindovs var da ne oluyor ? yavaş,hepsi çöküyor, ek programlara para ödeniyor, virüs giriyor, destek var acaba lisansı var diye ms ye ne kadar tel açıp soru sorup ta cevap alan var ? programların sürümleri eski, sistem eski...(artık saymayacağım) hani herşey tam olsa belki linux kurulmasın dicem ama hiçbir şey tam değil. üstelik böyle bir adımda meb haricinde devlet daireleri de ileri vadede onları örnek alabilir. dediğim gibi işin kısası ilk zmanalr sorunlar olacak ama bunlar muhakkak atlatılacak.

kaansef

# 28065

GAREZ

öyle zaten en iyi kullanan dağıtımlardan 1. Pardus dersem 2. Mandriva olur... sıralama kişiden kişiye değişir ayrıca KDE4 sıfırdan yazıldığından hatalar var ondan göçüp duruyordu ama artık düzelmiştir... hem niye eleştiriyorsunuzki? sonuçta 100-200$ para veripte almadığınız bir işletim sistemi arada bir pencere yöneticisi göçmesi yüzünden kötülenmez... KDE4 için zamanında format attıran pencere yöneticisi demişler... Gnome KDE gibi olamaz ( göçerek kullanıcıyı sakinleştirici hap aratmaz (!) )... :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Eylül 2010 - 16:25:59

Alıntı yapılan: kaansef - 01 Eylül 2010 - 16:23:49
Pardus değilde ubuntu kullanılabilir bence.

Pardus ile Ubuntu yanyana olmuyor grubları çalışmıyor... seçim yapmanız gerekecek...

canosayan

Alıntı yapılan: GAREZ - 01 Eylül 2010 - 16:24:25

Pardus ile Ubuntu yanyana olmuyor grubları çalışmıyor... seçim yapmanız gerekecek...

Oluyor. Tek grub ile ikisinide çalıştırmak mümkün.
Okullardaki 5 yıllık, onboard ekran kartlı bilgisayarları düşününce pardus yerine ubuntu daha iyi bir seçenek.
Chmod bizim işimiz.

GAREZ

Alıntı yapılan: canosayan - 01 Eylül 2010 - 16:32:58
Alıntı yapılan: GAREZ - 01 Eylül 2010 - 16:24:25

Oluyor. Tek grub ile ikisinide çalıştırmak mümkün.
Okullardaki 5 yıllık, onboard ekran kartlı bilgisayarları düşününce pardus yerine ubuntu daha iyi bir seçenek.
Kardeşim her türlü denedi yapamadı? demekki bu onun beceriksizliği... ubuntu için XP kurdu kaldırmıştı tekrar kurdu... :D

rick

Monarch

işletim sistemi olarak Pardus, office programı olarak openoffice kullanılmaya başlanmış. özgür yazılımların yayılmaya başlaması sevindirici.

Tilki

Alıntı yapılan: Gnoll - 30 Ağustos 2010 - 16:03:42Ah keşke :/ - ilk öğretimde (5-6-7-8) Linux'un temelleri atılsa, ben eminim ilerde QT ve Mono gibi şeylere ilgili olacak bir çok öğrenci olur. Belki bendeki bi hayal ama ben eminim Linux Türkiyenin tabanına yayılsa Linux'un gelişimi hızlanır. Sadece geliştirmek olarak değil, benim gibi İngilizceye meraklı insanlar burada çevirilere yardım eder, 1 satır bile çeviri yapsalar ne kadar hoş olur :)
2 ay sonra oğlum dünyaya gelecek. Şanslı bir çocuk olacak. Tüm alternatifleri bilerek büyüyecek. Düşünsel ve tercihsel yönden tamamen özgür olacak. Ama gözünün önünde Linux üzerine internet günlüğü yayınlayan, uygulamalar için yerelleştirme yapan, msn yerine Jabber kullanan bir babası olacak. İnşallah onun için iyi ve tutarlı bir örnek olmayı başarabilirim.

Okullardaki bilgisayarlara Linux kurulmasına gelince...Cevap net ve kesindir. Tabi bu cevap şu anda bir temenniden öteye gidemeyecek ama istediğimiz kadar hızlı görünmese de yapılan çalışmalar bu dileğimizin orta vadede vücut bulabileceğini gösteriyor.

Elbette bu geçiş belli bir çalışma planı doğrultusunda yapılacak. "Öğrenciler kime soru soracak?", "Teknik destek ihtiyaçları nasıl giderilecek?" türünden çekinceleri olan arkadaşlarıma http://www.pardus.org.tr/cozum-ortaklari/ adresinde hazır kurumların bulunduğunu belirtmek isterim. MEB gibi büyük bir pazarın oyuna girmesinden sonra da bu kurumların hem nitelik hem de nicelik yönünden büyük bir gelişme göstereceğini ise sanırım hepimiz tahmin edebiliriz. Bu kurumlar sayesinde göç ve sonrasındaki destek hizmetleri halihazırda rahatlıkla sağlanabiliyor.

Örneğin; işim gereği Ankara'da ziyaret ettiğim bir otomotiv firmasında, genel müdüründen satış danışmanına, herkesin Pardus kullandığını gözlerimle gördüm. Yalnızca kendi otomasyon uygulamalarını (araç stoğu vb firmaya özel işlemlerin yapıldığı) sanal makine üzerinden çalıştırıyorlardı. Onun dışında çatır çatır Pardus kullanıyorlardı. Tarayıcı için Firefox, e-posta için Thunderbird. Mağazada genel müzik yayını bulunduğundan olsa gerek Amarok'la müzik dinleyen görmedim :D. Yani isteyince oluyor ve sorunlara hazırlıklı olunca da leziz oluyor.

Okullarda ise hiç sorun yok. Linux rahatlıkla kurulabilir. "Hangi Linux?" sorusu ise kanımca gereksiz. Zira ilk Linux deneyimiyle çorap artık sökülmüştür ve gerisi mutlaka gelecektir 8).

microanaliz

MicroAnaliz

furkankalkan

Ben uygulamadan önce temel bilgi verilmesinden yanayım çünkü geçen sene pc laboratuvarına kurduğum Pardusla çocuk bilgisayarı diye dalga geçen çocuklar vardı. İlk önce çok kötü tepkiler veren sınıf arkadaşlarım ise kullanmasını öğrettiğim zaman sevdiler. BURADA ÖNEMLİ OLAN OKULLARA LİNUX KURMAK  DEĞİL, OKULDAKİLERE LİNUX KULLANMAYI ÖĞRETMEKTİR.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

BadJoke

@dewilman;

Kesinlikle Sana Katılıyorum. Linux'u Kullanmayı Öğretmeden Okulda veya Dışarıda Windows İşletim Sistemine Alışmış Birisi Asla Linux'u Kullanamayacaktır. Çünkü İlk Bakışta Gerçekten Zor Bir İşletim Sistemi. Alıştığında Kolay Gelsede Başlangıç Olarak Zorlanacak Herkes. Peki, Herkes Bunu İster Mi? Ben Söyleyeyim İstemez... Alıştığından Vazgeçmek Zordur... Bende Şimdi Windows 7'yi Kullanmakya Zorlanıyorum. Windows 7 de Program Sorunlarını Bile Çözmekte Sorun Yaşıyorum Çünkü Onu Kullanmadım veya Az Kullandım O Sebepten Alışamadım... Sevmiyorum Bu Sebepten...

Ayrıca, İlk Önce Çözülmesi Gereken Başka Sorun Var.

Türkiye'de Tek Elci Olarak Tüm Satışı Yapılan Bilgisayarlara Windows 7 Satışı Yapıldığı Sürece Linux Sistemleri Kullanılmaz!..

Türkiye'de Kendin Toplattırmadığın Sürece Satın Aldığın Her Bilgisayarda Mecburi Windows İşletim Sistemi Satılmaktadır. Zaten Kullanıcılar Windows'a Alışkın, Üstünde Hazır Windows İşletim Sistemi Var, Yani Parasını Verip Almışsın. Eee, Niye Linux İle Uğraşayım... Veya Devlet Niye Uğraşsın? Yani, Okula Alınan Her Bilgisayarın Üstünde Windows Lisansı Zaten Var. Gerekli Parayı Ödemiş, Birde Linux İçin Masraf Mı Yapsın?

Ben Çok Çalışma Yaptım, Birçok Şirketle İletişime Geçtim 1,5 Yıldır Uğraşıyorum Ancak Hiçbir Şirket Kabul Etmedi. Türkiye'ye Gelen Her PC Windows İle İhrac Edilmekte. Tekelcilikten Kurtulunmadan Bu İşler Yürümez...

Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim...

hasanaa

hatta f klavyeyi de zorunlu alıştırmaları lazım öğrencilere
Dropbox referansım

kamboccia

Evet isterim sadece Linuxta değil tüm sistemlerin öğretilmesi lazım.Windows Android ve Linux laboratuarları olsun çocukları Windows'a yöneltmesinle Linux'a da yöneltmesinler çocuklar istediklerine yönelsinler sonuçta özgürlüğü desteklemiyor muyuz?

furkankalkan

Alıntı yapılan: hasanaa - 09 Nisan 2011 - 21:40:21
Zaten böyle birşey var. Okulların çoğunda F klavye kullanılıyor. Hatta F klavyele MS-DOS kullanmaya çalıştığımı hatırlıyorum Q klavye bulamamıştım.
Alıntı yapılan: kamboccia - 09 Nisan 2011 - 21:53:53
Evet isterim sadece Linuxta değil tüm sistemlerin öğretilmesi lazım.Windows Android ve Linux laboratuarları olsun çocukları Windows'a yöneltmesinle Linux'a da yöneltmesinler çocuklar istediklerine yönelsinler sonuçta özgürlüğü desteklemiyor muyuz?
Aynen arkadaşım sonuçta bir bilgisayara 2 işletim sistemi kurulabiliyor.3 derste bir  Windows kullanmayı öğretseler bence daha iyi olur. Android bu arada cep telefonu yazılımı değilmiydi ? 
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

barış

Dünyanın her yerinde Q klavye varken neden F klavye diye direttiklerini anlayamıyorum...

raspacı

http://www.google.com/search?client=ubuntu&channel=fs&q=neden+F+klavye+&ie=utf-8&oe=utf-8
kısaca: "Uzmanlar, Türkçe hızlı yazmaya en uygun klavye olan ancak kullanım oranı yüzde 10'lara gerileyen F klavyenin yaygınlaşmasının önemine işaret etti"
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

bytan

Alıntı yapılan: barış - 10 Nisan 2011 - 11:15:07
Dünyanın her yerinde Q klavye varken neden F klavye diye direttiklerini anlayamıyorum...

Bilimsellik ile başlayan uzun paragraflar bu soruya yanıt olabilir. Dünyanın her yerinde q kullanılıyor demek biraz eksik ve yanlış olur. Örneğin Fransa gibi ülkeler kendi dillerine uygun klavyeyi geliştirip kullanıyorlar. Bu ve buna benzer akıllara gelebilecek sorulara açıklık getiren bir makale SUDO'nun 20. sayısında mevcut.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

MURATSPLAT

Basit bir önerk "i" harfi için (ve bu "için" yazmak için ) klavyenin sağ köşesinde debeleniyorsunuz :)

Bence bu devlet politikası olmalı. Çünkü sonuçları komuyu ilgilendiriyor. Latin harflerini nasıl kabul ettiğsek f kalavye'i de kabul edebiliriz.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

microanaliz

Ne den arkadaş ben çok rahatım f klavye oldumu tuş arıyorum ve alışkanlıklar kolay kolay değiştirilmez.
MicroAnaliz

kamboccia

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: kamboccia - 10 Nisan 2011 - 22:54:05
Android'in pc sürümüde var diye duymuştum  :o

Evet var hatta piyasada satılıyor. Dell Netbook görmüştüm mağzada ve Adroid yüklüydü.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

hasanaa

Alıntı yapılan: microanaliz - 10 Nisan 2011 - 14:08:32
Ne den arkadaş ben çok rahatım f klavye oldumu tuş arıyorum ve alışkanlıklar kolay kolay değiştirilmez.

alışkanlıkların değişmesi değil bence mesele isteyen neye alıştıysa onu kullanır. ben de q ye alıştığım için f kllanamıyorum. mesela fakültedeki bilgisayarlarda da f klavye var ama ayarlardan q ye göre ayarlayıp tuşlara ezbere basarak kullanıyorum.

burda önemli olan çocuklara en baştan f klavye alıştırmaları lazım. işin bilimsellik ve istatistiki yönüne hiç girmiyorum. isteyenler için ayrıntılar wiki(http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/F_Klavye)'de mevcut.
Dropbox referansım