AMD Radeon™ HD 6670 Ubuntu 18.04?

Başlatan teco, 27 Eylül 2019 - 21:08:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

teco

Selam, kartım bu AMD Radeon™ HD 6670 ve bunun  için amd drriver üretmemiş en sson ubuntu 14 2015  ddriver var. Şimdi ben bu kartı ubuntu 18 de  hiç kullanamaz mıyım? bi çaresi yok mu? Dediğiniz mesa yüklü ama hep  hava mesa.
Yoksa ubuntu 18 uyumlu daha yüksek  bi kart mı alayım?
veyahut ubuntu 14 mü kulllanayım bu kart için. Ne önerirsiniz?

lnxdev

Kod: [Seç]lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2

Çıktısını paylaşır mısın?

teco

~$ lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2

Command 'lspci' not found, did you mean:

command 'lspci' from deb pciutils

Try: sudo apt install <deb name>

not found

lnxdev

Komutu kopyala yapıştır yaptıysanız sıkıntı olmuş olabilir. Elle yazarak tekrar çıktıyı atabilir misiniz ? lspci zaten yüklü gelir kesin bir çıktı almanız lazım.

teco

evet bu sefer değişti
~$ lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Turks XT [Radeon HD 6670/7670] [1002:6758]
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Turks XT [Radeon HD 6670/7670] [1043:0443]
Kernel driver in use: radeon

lnxdev

Alıntı YapKernel driver in use: radeon
Şuan zaten güncel olan açık kaynak kodlu sürücüyü kullanıyorsunuz. Oynamak istediğiniz oyun yada program düşük performans gösteriyorsa ekran kartınız yeterli gelmiyor olabilir.

teco

Radeon HD 6670/7670
neden ikisi? oysa 6670 var bende.
bi yanlışlık var bu işte.

burakerkus

Alıntı yapılan: teco - 28 Eylül 2019 - 00:29:44
Radeon HD 6670/7670
neden ikisi? oysa 6670 var bende.
bi yanlışlık var bu işte.
Sistemde herhangi bir yanlışlık yok örneğin benim önceki kullandığım eski laptobumda  sis 661/771 diye şimdi kullandığım sistemde ise   [AMD/ATI] Seymour [Radeon HD 6400M/7400M Series] Series diye geçiyor büyük ihtimal bu aynı intelde olan Sandybridge Mobile, coffee lake gibi aile durumu sistem hangi kart olduğunu algılıyor ve ona göre driver otomatik yüklüyor ubuntu 16.04 den beri. Kimi eski kartlarda sıkıntı çıkarabiliyor kimi zaman.

Eğer sistemin harici kartı nasıl kullanacağızı bilmiyorsanız bu https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=61210.msg649328#new link teki rehbere göz atabilirsiniz.
YAŞASIN VATAN YAŞASIN TÜRK MİLLETİ

teco

teşekkü ettim  @burakerkus fakat ekran kartım çift değil pci soketine 6670 takılı leptop değil üstelik normal kasa

burakerkus

Alıntı yapılan: teco - 28 Eylül 2019 - 16:09:25
teşekkü ettim  @burakerkus fakat ekran kartım çift değil pci soketine 6670 takılı leptop değil üstelik normal kasa
Bunun için laptop olması farketmez önemli olan intel veya amd cpu nun dahili olarak GPU sahip olup olmamasıdır eğer ayarlar ayrıntılar da sadece amd ekran kartı görünüyor  ise ve de  glxinfo | grep "OpenGL renderer" çıktısı amd ekran kartın ise problem yok demektir.
YAŞASIN VATAN YAŞASIN TÜRK MİLLETİ

teco

Alıntı yapılan: burakerkus - 28 Eylül 2019 - 21:56:15
Alıntı yapılan: teco - 28 Eylül 2019 - 16:09:25
Bunun için laptop olması farketmez önemli olan intel veya amd cpu nun dahili olarak GPU sahip olup olmamasıdır eğer ayarlar ayrıntılar da sadece amd ekran kartı görünüyor  ise ve de  glxinfo | grep "OpenGL renderer" çıktısı amd ekran kartın ise problem yok demektir.

evet dediğiniz gibi de
OpenGL renderer string: AMD TURKS (DRM 2.50.0 / 5.0.0-29-generic, LLVM 8.0.0)

yine sorayım bu karta yapacak   hiç bişey yok mu?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Ekim 2019 - 00:15:03

bu kodla  ekran katını öğreniyoruz ya lspci -nn | grep VGA

sonuç bu garip olan da bu neden ikisi

lspci -nn | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Turks XT [Radeon HD 6670/7670] [1002:6758]
tac@tacx:~$

speakerXXL

AMD firması artık açık kaynak sürücülere doğrudan destek veriyor. Bu sebeple, eski sürümlerdeki gibi kapalı kaynak sürücü kurmanıza gerek yok. Bununla ilgili olarak araştırdığınızda, forumda paylaşımlar bulabilirdiniz. Şu an için ek bir sürücü kurmadan ve ek bir işlem yapmadan ilgili aygıtı kullanabilirsiniz. Ayrıca sizin sisteminizde tek GPU var, güç tasarrufu için tasarlanış hibrit GPU mevcut değil.

GPU ile ilgili çıktılardaki bilgiler, aygıtların varyant olmaları ve aynı firmware dosyalarını kullanmaları sebebiyledir. Yani çıktılar ürün ailesini/sınıfını gösteriyor.

Sadece ufak bir yapılandırma ile, etkin değilse Glamor hızlandırma ve DRI3 etkinleştirilebilir. Aşağıdaki komutun çıktısını paylaşırsanız kontrol edelim. Bu özelliklerin etkin olması performansı biraz daha etkiliyor.

cat /var/log/Xorg.0.log | egrep 'DRI|AccelMethod'

teco

bu
$ cat /var/log/Xorg.0.log | egrep 'DRI|AccelMethod'
[   195.606] (II) Initializing extension DRI3
[   195.607] (II) AIGLX: Screen 0 is not DRI2 capable
[   195.670] (II) GLX: Initialized DRISWRAST GL provider for screen 0
[   195.670] (II) Initializing extension XFree86-DRI
[   195.670] (II) Initializing extension DRI2

speakerXXL

Sanırım şu an Glamor hızlandırma ve DRI3 etkin görünmüyor. Etkinleştirmek için, aşağıdaki komutları sırasıyla uçbirimde çalıştırın.

sudo mkdir -p /etc/X11/xorg.conf.d/
sudo touch /etc/X11/xorg.conf.d/20-radeon.conf
sudo -H xdg-open /etc/X11/xorg.conf.d/20-radeon.conf

Açılan metin düzenleyiciye, aşağıdaki satırları yapıştırın ve dosyayı kaydedin.

Section "Device"
Identifier  "Radeon"
Driver "radeon"
Option "AccelMethod" "glamor"
Option "DRI" "3"
Option "TearFree" "on"
Option "ColorTiling" "on"
Option "ColorTiling2D" "on"
EndSection

Ardından sistemi yeniden başlatıp, aşağıdaki komutla teyit edersiniz. Bu yapılandırma olası yırtılma sorunlarını da çözecektir.

cat /var/log/Xorg.0.log | egrep 'DRI|acceleration'

teco

Empat

Sorununuz çözüldüyse, forum düzeninin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için, konu başlığınızı [Çözüldü] olarak işaretlemenizi rica ediyoruz.

Başka bir sorunun yanıtını bulamazsanız ya da bir sorunla karşılaşırsanız, yeni bir konu açabilirsiniz.

İyi forumlar.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!