Çözünürlük ve sürücü sorunu

Başlatan Gokberk, 26 Ocak 2009 - 11:02:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gokberk

Yeni bir ubuntu kullanıcısıyım daha önceden Gelecek Linux kullanmıştım ama bayağa öncedendi. Şimdi tamamen acemi sayılırım. ubuntu mu sorunsuz bir biçimde yükledim her şey sorunsuz ama ekran kartı ayarlarını bir türlü yapamıyorum çözünürlük 800*600 da ve arttıramıyorum. birde NVIDIA-Linux-x86-180.22-pkg1.run bunu indirdim ancak nasıl kuracağımı ve doğru sürücüyü indirip indirmediğimi bilmiorum.. bu çözünürlük işini halledersem bir daha windows un yüzüne bakmam müthiş bir olay bu ubuntu  :D

ekran kartım : GeForce MX-200
ubuntu sürümüm : 8.10

ha birde envy yle ilgili acemi seviyesinde nasıl kurulacağıyla falan ilgili bilgiler verirseniz çok sevinirim :)

(sorduğum herşeyi araştırdım forum da hatta buldum ama bir türlü yapamdım bilgiler dağınık ve acemi seviyesinin üstünde biraz * ya da bn aceminin de altında birşeyim :D )

Not: "Lütfen yardım" gibi bir ibare koymanıza gerek yok mesajınızın başlığına. ;)

ihtiyar said

lspci | grep VGA

ve

glxinfo | grep render

komutlarının çıktılarını alalım öncelikle.

heartsmagic

Sistem altında Hardware Drivers yolunu takip ettiğinde sana bir tavsiye vermiyor mu?
İlk olarak indirdiğin dosyayla uğraşma o en son seçenek.
Forumdaki grafik kartları ve envy başlığına bakıp da nesini anlamadığını söylersen, sana bir acemi olarak daha fazla yardımcı oluruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Ayrıca, GeForce MX-200 biraz eski bir model. "NVIDIA-Linux-x86-180.22-pkg1.run" sürücüsü ise, tahminimce en güncel modellere hitap ediyor.