Çözüldü Ubuntu Hdd Bağlama

Başlatan Ali Osman, 28 Eylül 2020 - 17:47:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ali Osman

Arkadaşlar forumda arattım. Ama sorunumu bulamadım. O yüzden yeni bir başlık açmak zorunda kaldım.
Daha önce ubuntu kurulumunda hdd'yi ikiye ayırmıştım.
sda1 bağlama noktası /
sda6 bağlama noktası home
Sadece sda1'e format attım. Şimdi home klasörüne girdiğimde sda1'deki home klasörünü açıyor. Tamam sda6'daki dosyalarımı da görebiliyorum ama 5-6 tıklamadan sonra. Şimdi sda1'i tekrar / ve sda6'yı home klasörüne nasıl bağlayabilirim? Teşekkürler.

mhmtkrktr

İki farklı durum var. Sda6 yı /home a bağlama veya sda6 yı home yapma. Ben bunun için kullanabileceğin 3 temel yöntemi yazayım, ihtiyacına göre değerlendirirsin.

* Diskin ext2,3,4 gibi Linux tarafından sağlanan bir dosya sistemine sahip ve henüz hiç biryere bağlanmamış olduğunu varsayalım.
* Aşağıda ki yöntemlerden sadece bir tanesi aynı anda uygulanabilir. Uyugalanmış bir yöntem değiştirilecekse, öncelikle ilk yönteme ait değerler silinir veya uygun şekilde değiştirilir.

1) diski home da bir dizine bağlama
Bu yöntem diski home yapmaz, home altında bir noktada, bağlanan diskin boyutu kadar extra genişleme sağlanmış olur.
*) bağlantı için xdg dizinlerinden birisi kullanılabileceği gibi özel yeni bir dizin de oluşturulabilir. Ben Depo adında bir dizin oluşturarak örneklendireyim.
*) Kullanıcı adının AliOsman olduğunu varsayalım.
mkdir /home/AliOsman/Depo
sudo nano /etc/fstab

açılan bölümün en altına şunu ekle
/dev/sda6 /home/AliOsman/Depo auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0
Bilgisayarı yeniden başlattığın da, sda6 Depo altına bağlanmış olur.

Bilgi: Buraya bazen forumlarda karşılaştığım şu duruma öneri geçeyim. Bazen arkadaşlar ssd alıp boyut büyütmek için hdd ilavesi yapıyor. Sistemi de ssd 'e kurup hdd 'i home yapıyor. Sistem konfigürasyonu ve cacheler home da olduğu için (hdd lerin uyku durumuna geçmesini de göz önüne alarak), bu durumda özellikle tarayıcı hareketleri ssd performansında olmaz. Eğer ssd performansının tamamından faydalanılmak isteniyorsa, genişleme için kullanılacak diskin yukarıda ki gibi bağlanmasını önerebilirim. Home yine ssd de olur, ikinci disk depo ihtiyacını karşılar.

Uyarı: aşağıda ki iki yöntem şuan kullanılan dconf, uygulama vb tüm ayarların geçersiz kalmasına sebep olacaktır. Eğer varsa bağlanan bölümde ki ayarlar geçerli olur ancak özellikle eski kullanıcı adı yenisinden farklı ise bu ayarların kullanılmasını önermem.
İsteğe bağlı olarak eski ayarları silmek istersen şu komutu kullanabilirsin (aşağıdaki işlemlerden ve bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra)
rm -rfv ~/.config ~/.local

2) Diski kullanıcıya bağlama
Öncekinden farklı olarak burada sadece bağlama noktası kullanıcıda bırakılır. Bu yöntem diski sadece bu kullanıcı için home yapar.
sudo nano /etc/fstab
açılan bölümün en altına şunu ekle
/dev/sda6 /home/AliOsman auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0
yeniden başlat

3) Diski home yapma
*) Kurulum aşamasında kullanılan varsayılan yöntem budur.
*) Yeni oluşturulan her kullanıcı bu diske (sda6) oluşur.
*) Temiz bağlama için mevcut kullanıcıyı da silerek devam edelim. Bunun için tty ekranına geçmek ve sudo su ile root oturumu açmak gerekiyor.
*) Örneklendirdiğim yöntemde kullanıcıyı ve orada ki verileride sileceğiz. Yedekleme ihtiyacı olabilir.
*) Sildiğin kullanıcı ile oluşturduğun kullanıcı aynı isimde olmak zorunda değil.

# killall -u AliOsman
# mount /dev/sda6 /home ## bu komut başarısız olursa (buna sebep olan sorunu çözmeden) kesinlikle aşağı geçme.
# userdel -r AliOsman
# useradd AliOsman -m -g users -G wheel,storage,network,power,users,video,audio -s $SHELL
# passwd AliOsman ## şifre oluşturmak için iki kez girişin görüntülenmediği sorgulama çıkacak.
# nano /etc/fstab ## açılan dosyaya şu satırı ekle
/dev/sda6 /home auto nosuid,nodev,nofail 0 0
# nano /etc/sudoers ## açılan dosyaya (diyezi açık aynısı yoksa) şu satırı ekle
%wheel ALL=(ALL) ALL
# reboot

AliOsman oturumu açıldığın da, (eğer xdg servisi varsayılan etkin gelmiyorsa) xdg dizinleri olmayacaktır (müzikler, videolar vb). Şu komutla bunu sağlayabilirsin
xdg-user-dirs-update

Ali Osman

Zaman ayırıp bu kadar detaylı anlatımın için teşekkürler mhmtkrktr. Benim özellikle istediğim 3. Yöntemdi. Ama diğer seçenekler de iyi olmuş. İhtiyaca binaen kullanılabilir. Tekrar teşekkür ederim.

mhmtkrktr

Çözüm olmasına sevindim. Geri bildirim için ben teşekkür ederim.