20.04 Focal Xubuntu deneyimim

Başlatan illedelinux, 26 Nisan 2020 - 20:54:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

20.04 Focal Xubuntu dağıtımının küçük sayılabilecek deneyimimi paylaşacağım.
İlk iş olarak depo listesini güncellemek istedim, listeyi yarım güncelledi, tamamlayamadı, herhangibir uyarı da vermedi, uçbirimi kapatmak zorunda kaldım.
Sistemi yeniden başlattım yine aynı hatayı verince bu defa dosya yöneticisini root olarak açıp uçbirime o şekil update komutunu verdim, liste güncellemesini bu şekilde tamamladı.
Sistem güncellemesi yoktu, Chromium tarayıcıyı kurma komutu verdim ama hiç bir şey olmamış gibi öylece kaldı, kuramadı.
Sonra deneme maksatlı depoda olmayan harici bir paket kurayım dedim, onu kurdu yine Chromium kurmaya kalktığımda kurdu ama paket bağımlılıkları kurulacak bilgisini vermedi.
Paket bağımlılıklarını kontrol ettiğimde kurmadığını gördüm.
Bu arada lock kilit uyarısı verdi, düzelttim yine aynı uyarıyı verdi, yine düzelttim yine aynı uyarıyı verdi.
Bu defa lock dosyasını sildim, düzeldi.
Düzeldiğini görünce bazı basit ayarlar yapayım dedim ancak açılan pencerelerde bazı eksik seçenekler gördüm, bu yüzden o basit ayarları yapamadım.
Yeniden başlattım.
Bu defa boş ve siyah bir masaüstünden başka hiç bir şey gelmedi, fare imleci ve siyah bir ekranla kalakaldım.

20.04 sürümüyle ilgili bazı sorunların forumda da yaşandığını görünce Ubuntu'nun bu sürümünde benzer sorunların genel sorunlar olduğuna karar verdim.
Galiba 20.04 sürümü 20.04.01 sürümüyle kararlı olacak diye düşünüyorum.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

eronis

Ben şu an 20.04'ten yazıyorum. 16 Nisan'da sanıyorum kurmuştum Beta sürümünü. Hiçbir sorun yaşamadım. Takvim uygulamasında bir sorunum vardı. Tam @tarbetu ile bu konuyu konuşurken bir güncelleme geldi. Acaba? dedim ve güncellemeyi yaptığım gibi sorun düzeldi. Şimdi masaüstüme de kurdum aynı sürümü. Yine sorun yok. 20.04 gayet kararlı bir sürüm. Belki de internet bağlantın ile ilgilidir. Biliyorsun ki Ubuntu her açılışta güncellemeleri denetliyor. Yani arkaplanda apt update komutu her açılışta 1 kere çalışıyor. Sorunun bu olabilir. Depoları değiştirmeyi dene. Türkiye ise ana sunucuya bağla misal. Umarım fikir verebilmişimdir :)

The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

sezmen

Ubuntu 20.04 ilk çıktığı gün kurdum. O günden beri kullanıyorum. Hiçbir sorunla karşılaşmadım. Gayet akıcı çalışıyor ve hızlı. Pardusu bile bıraktım şuan. Yaşadığınız sorun donanımsal yada anlık olabilir.
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

eronis

Alıntı yapılan: sezmen - 26 Nisan 2020 - 22:23:24
Ubuntu 20.04 ilk çıktığı gün kurdum. O günden beri kullanıyorum. Hiçbir sorunla karşılaşmadım. Gayet akıcı çalışıyor ve hızlı. Pardusu bile bıraktım şuan. Yaşadığınız sorun donanımsal yada anlık olabilir.
Donanımsal olduğunu sanmıyorum. "Anlık" kısmına kısmen katılabilirim ama.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

illedelinux

Bahsettiğim durum başlıkta da belirttiğim gibi Xubuntu ortamında yaşandı.
Ubuntu ile Xubuntu arasında belki böyle bir fark olabilir.
Aslında 18.04.04'ten sonraki sürümlerde benzer sorunlar hep vardı ama hani geçici sürümler diye önemsememiştim.
Donanım derseniz bende eski ve yeni iki makine var, testleri ikisinde de yaparım.
Depo derseniz, Türkiye, Almanya ve Hollanda depolarını genelde denerim.
HWE kernelleri nedense sevmedim, HWE kerneller her zaman bende olumsuz etki bırakmıştır.
Bir iddiam yok ama bence sorun kernel olayıdır.

speakerXXL

Alıntı Yapİlk iş olarak depo listesini güncellemek istedim, listeyi yarım güncelledi, tamamlayamadı, herhangibir uyarı da vermedi, uçbirimi kapatmak zorunda kaldım.

@illedelinux, bahsettiğin husus command-not-found'un apt implemantasyonundan (bütünleşmesi) kaynaklı olarak; Ubuntu 20.04 ve Debian 10 tabanında, Türkçe gibi ASCII desteği olmayan karakterler barındıran dillerde görülen bir sorundur. Yani Ubuntu sürümünü İngilizce kullanıyorsanız bu sorunu yaşamazsınız. Sorun ile ilgili bir hata kaydı açılmış, Launchpad hesabı ile giriş yapıp aynı sorunun sizi de etkilediğini bildirirseniz, paketin bakımcısı/geliştiricisi sorunun çözümüne daha çabuk el atabilir. https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/command-not-found/+bug/1871670

Hata kaydının 7. mesajında; Linux Mint Türkiye'nin PPA deposundaki düzeltilmiş paketle sorunun çözümü mevcut. Zira bu sorun doğrudan geliştirici/bakımcı tarafından düzeltilmedikçe, tüm Ubuntu 20.04 türevleri ve Ubuntu 20.04'ü taban alan ve command-not-found paketi kurulu gelen dağıtımlarda görülecek.

Alternatif çözüm; command-not-found paketini silmek.

illedelinux

Alıntı yapılan: speakerXXL - 27 Nisan 2020 - 01:21:16
Alıntı Yapİlk iş olarak depo listesini güncellemek istedim, listeyi yarım güncelledi, tamamlayamadı, herhangibir uyarı da vermedi, uçbirimi kapatmak zorunda kaldım.

@illedelinux, bahsettiğin husus command-not-found'un apt implemantasyonundan (bütünleşmesi) kaynaklı olarak; Ubuntu 20.04 ve Debian 10 tabanında, Türkçe gibi ASCII desteği olmayan karakterler barındıran dillerde görülen bir sorundur. Yani Ubuntu sürümünü İngilizce kullanıyorsanız bu sorunu yaşamazsınız. Sorun ile ilgili bir hata kaydı açılmış, Launchpad hesabı ile giriş yapıp aynı sorunun sizi de etkilediğini bildirirseniz, paketin bakımcısı/geliştiricisi sorunun çözümüne daha çabuk el atabilir. https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/command-not-found/+bug/1871670

Hata kaydının 7. mesajında; Linux Mint Türkiye'nin PPA deposundaki düzeltilmiş paketle sorunun çözümü mevcut. Zira bu sorun doğrudan geliştirici/bakımcı tarafından düzeltilmedikçe, tüm Ubuntu 20.04 türevleri ve Ubuntu 20.04'ü taban alan ve command-not-found paketi kurulu gelen dağıtımlarda görülecek.

Alternatif çözüm; command-not-found paketini silmek.

Sayın üstadım, verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim.
Benzer sorunu daha başka Debian tabanlı dağıtımlarda da görmüştüm, demek sorunun kaynağı buymuş.
Hatta bir dağıtımın geliştiricisine aynı sorun için mesaj yollamıştım, "Kurulumu İngilizce yapın, sonra dilinize çevirin" demişti, çözüm olmuştu ama sizin gibi böyle sorunun asıl kaynağını belirtmemişti.
Tekrar teşekkürler :)

speakerXXL

İngilizce olarak kurup, sonra Türkçe'ye çevirmek geçici bir çözüm. İngilizce olarak "apt update" komutuyla paket bilgisi önbelleğini ve command-not-found verilerini günceleyebilirsiniz. Ama Türkçe'ye çevirdikten sonra, paket bilgisi önbelleğini yeniden güncellemek gerektiğinde aynı sorunu yaşarsınız. Alternatif olarak aşağıdaki geçici çözümler de uygulanabilir.

1. Command-not-found paketini kaldırmadan apt bütünleşme dosyasını silmek.

sudo rm -f /etc/apt/apt.conf.d/*command-not-found*

2. Komutu LC_ALL=C değişkeni ile çalıştırmak. apt için alias oluşturulabilir. Bunu Debian 10 tabannda denemiştim, ama sonucunda ne olduğunu tam olarak hatırlamıyorum.

sudo LC_ALL=C apt update

Düzeltme: Debian 10 tabanında "sudo LANGUAGE=en apt update" komutu kullanılabilir, bu şekilde Türkçe kullanımda apt önbelleği sorunsuz güncelleniyor.

Debian 10 tabanı için de Linux Mint Türkiye'de hazırlanmış bir paket var. Bu kurulduğunda hem sorun düzeliyor hem de eklenen dil dosyası ile command-not-found bütünleşmesini Türkçe kullanabiliyorsunuz.

illedelinux

Alıntı yapılan: speakerXXL - 27 Nisan 2020 - 14:47:50
İngilizce olarak kurup, sonra Türkçe'ye çevirmek geçici bir çözüm. İngilizce olarak "apt update" komutuyla paket bilgisi önbelleğini ve command-not-found verilerini günceleyebilirsiniz. Ama Türkçe'ye çevirdikten sonra, paket bilgisi önbelleğini yeniden güncellemek gerektiğinde aynı sorunu yaşarsınız. Alternatif olarak aşağıdaki geçici çözümler de uygulanabilir.

1. Command-not-found paketini kaldırmadan apt bütünleşme dosyasını silmek.

sudo rm -f /etc/apt/apt.conf.d/*command-not-found*

2. Komutu LC_ALL=C değişkeni ile çalıştırmak. apt için alias oluşturulabilir. Bunu Debian 10 tabannda denemiştim, ama sonucunda ne olduğunu tam olarak hatırlamıyorum.

sudo LC_ALL=C apt update

Düzeltme: Debian 10 tabanında "sudo LANGUAGE=en apt update" komutu kullanılabilir, bu şekilde Türkçe kullanımda apt önbelleği sorunsuz güncelleniyor.

Debian 10 tabanı için de Linux Mint Türkiye'de hazırlanmış bir paket var. Bu kurulduğunda hem sorun düzeliyor hem de eklenen dil dosyası ile command-not-found bütünleşmesini Türkçe kullanabiliyorsunuz.

Teşekkürler ustam, bu sorunu çözüyor :)