Birden çok Chromium nasıl yapılır? [Nasıl]

Başlatan illedelinux, 07 Şubat 2020 - 21:46:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Bir sistemde birbirinden etkilenmeden birden çok Chromium tarayıcı kullanmak mümkündür.
Bunun için Chromium'un yeni bir kaynak dizin oluşturma komutundan yararlanacağız.
Bende olduğu gibi sizde de böyle bir gereksinim varsa hemen anlatıma başlayalım.

Önce kendiniz belirlediğiniz yerde ve belirlediğiniz isimde bir dizin oluşturun.
Örneğin ben şöyle bir yol ve isim belirledim.
/home/illedelinux/chromium1 

Ev dizininde chromium1 adında oluşturduğum dizin sayısını chromium2, chromium3 şeklinde arttırabilirim. Kaç tane Chromium kullanacaksanız siz de o kadar sayıda ve istediğiniz isimde dizin oluşturabilirsiniz.
Şimdi bu dizinlerde farklı Chromium alt yapısını oluşturacağız.
Bunun için Ubuntu'da alttaki örnek komutun sonuna oluşturduğunuz dizin yolunu giriyorsunuz.

chromium-browser --user-data-dir=/home/kullanıcı-adın/dizin1

Debian'da alttaki gibi olmalı.
chromium --user-data-dir=/home/kullanıcı-adın/dizin1

Diğer dağıtımlarda Chromium hangi komutla çalışıyorsa "chromium" yazısını onunla değiştirin.
Genelde alttaki gibi dört komut oluyor.
chromium
chromium-browser
/usr/bin/chromium
/usr/bin/chromium-browser

Dizinleri oluşturup komutu girdiğinizde belirlediğiniz dizinde Chromium'um çalışan kaynak dosyaları oluşuyor.
Dizini açın kaynak dosyalar oluşmuşsa tek sistemde farklı ve birbirinden etkilenmeyen Chromium oluşmuş demektir.

Şimdi geldik bunları çalıştırmaya.
Çalıştırmak için yine aynı komutu kullanıyoruz.
Örneğin dizin1 isimli Chromium'u çalıştıracaksak alttaki komutu giriyoruz.
chromium-browser --user-data-dir=/home/kullanıcı-adın/dizin1 

Bu komutu girdiğinizde dizin1 adlı tarayıcı sıfırdan, yeni kurulmuş gibi açılacak, daha sonra sizin ayarladığınız gibi açılacaktır.
Ben örnek olarak chromium-browser yazdım, siz yukarıda bahsettiğim dört komuttan hangisi ise onu yazın.
Bazen kurulu (ana) tarayıcının eklentilerini ve yer imini otomatik alabiliyor. Bunu kendinize göre ayarladığınızda kurulu tarayıcıyla bağımsız çalışıyor ve ayarladığınız gibi devam ediyor.
Yani kurulu olana yaptığınız ayarlar oluşturduklarınıza ve oluşturduğunuz tarayıcıdaki ayarlar kurulu olandan ya da diğerleri birbirinden etkilenmeden, pencere boyutlarına varana kadar hepsi farklı tarayıcıymış gibi çalışıyor.

Bunun yan etkisi var mı?
Çok fazla sayıda tarayıcı yaptığınızda diskte yer kaplamaktan başka hiç bir yan tesiri yok ki, o da pek önemli sayılacak bir boyut sayılmaz, zira her tarayıcı dizini ortalama 15 MB yer kaplıyor.
Güncelleme ise ana Chromium güncellendiğinde oluşturduklarınız da otomatikman güncelleniyor.
Çünkü çalıştırma komutunu her girmenizde ana tarayıcının yaptığı kontrol ve ayarları oluşturduğunuz tarayıcılar da yapıyor.
Zaten oluşturduğunuz tarayıcı olsun ana tarayıcı olsun hepsi bir merkezden yönetiliyor, sadece ayarları özelleştirme ve birden çok farklı tarayıcı kullanma işini size bırakıyor.

Aynı sistemde birden çok sayıda Chromium nasıl kullanılır anlatımım bu kadar, umarım birilerinin işine yarar.

Başka bir günde benzer işlemi Firefox ve daha başka tarayıcılar için de anlatmaya çalışacağım.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...