user menu simgesinin değiştirilmesi

Başlatan hesin, 12 Şubat 2012 - 13:58:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hesin

Gnome-shell yardımıyla gnome klasik masaüstü ortamı kullanıyorum 11.10 kurdum kuralı.Genel anlamda herhangi can sıkıcı veya yapacak işlerimi engelleyen bir sorunum yok.Sadece göz zevkimi çok rahatsız eden ve üst panelin de boyutunun değişmesine engel olan "user menu"nün iconunu değiştiremiyorum.Gerekli aramaları web'de yapmama rağmen pek birşey de bulamadım.
Ekranın sağ üst köşesinde yer alan bu simge normalde şu şekilde geliyor

Ama benim görmek istediğim şekil de şu

Biliyorum belki biraz gereksiz geleblir ama ilk günden beri sevmedim bu simgeyi, belki alışrım dedim ve alışamadım ve sizlerden yardım almaya karar verdim.Şimdiden teşekkürler...

alquirel

Alıntı yapılan: hesin - 12 Şubat 2012 - 13:58:18
Biliyorum belki biraz gereksiz geleblir ama ilk günden beri sevmedim bu simgeyi, belki alışrım dedim ve alışamadım ve sizlerden yardım almaya karar verdim.Şimdiden teşekkürler...

Gereksiz gelmez, çünkü Gnome Classic çok sık kullanılmakta olan bir sistem değil henüz.
O yüzden benim şimdiki cevabım da net bir cevap şeklinde değil fikir yürütme şeklinde olacak.

Simge temalarını değiştirdiğinde durum nasıl değişiyor?

hesin

Temayı değiştirdiğimde maalsef herhangi bir değişiklik olmuyor.Ben, daha çok bu simgeyi panel ekleden eklenildiği için sistem dosyasında, kaynak dosyasına veya o simgenin kendisine de ulaşamadım.

Normalde o baloncuk yerine kapat düğmesini ekleyebilmek yeterli gelecektir.Zaten arattığında çeşitçeşit kapat iconları var.

alquirel

"user" kelimesiyle arama yapın bir de.

hesin

User yazınca pek çok simge çıktı.Bir kısmı için:

alquirel

Sadece yol göstermek için söylemiştim.
Kullandığınız temaya göre değişiklik gösterecek bir husus burası.

Deneme yanılmayla sonuca ulaşabilirsiniz umarım. ;)

hesin

@alquirel gerekli değişikleri yapabileceğim gedit dosyasını nasıl bulacağımı da bilmiyorum.Biraz kurcalıyayım dedim olmadı, çok fazla var benzer isimde gedit dosyası.Benim merak ettiğim bu simgenin komutunun verildiği gedit dosyası onu nasıl bulabilirim.
Neyse bence o kadar üzerinde kafa yormamıza değecek bir konu değil.Kalsın bu konu fikri olanlar çıkabilir belki:)Ayrıca @alquirel'e ilginizden dolayı teşekkürler.

alquirel

Simgenin çağırıldığı ayar dosyasını (gedit dosyası demek yanlış olabilir) aramak yerine doğrudan simgenin kendisini değiştirseniz?
Yani değiştireceğiniz simgenin isminin sonuna ".yedek" gibi bir ifade ekleyin ve yeni simge dosyanızı o orijinal isimle tema dizinine taşıyın.
O dosyayı arayıp bulmak zor olabilir.

ekremsenturk

İkinci resimde görünen (senin istediğin) simgeler tek bir simge değil. Panel'i sağ tıkla ve Panele ekle seç. İstediğini ekle. Bu şekilde olmuyormu?

hesin

Alıntı Yapİkinci resimde görünen (senin istediğin) simgeler tek bir simge değil. Panel'i sağ tıkla ve Panele ekle seç. İstediğini ekle. Bu şekilde olmuyormu?
Dediğiniz durum gnome-shell-klassik için olmuyor.Bahsettiğiniz durum gnome 2 oluyor.Ben dolaylı olarak gnome 3 kullanıyorum.

if

@hesin, o simgeler simge setiyle değişmiyorsa pixmaps gibi bir adla /usr/share dizini altında tutuluyor olabilir. Oradaysa eğer, pixmaps dizini altındaki simgeyi istediğinizle değiştirebilirsiniz. Aslını kaybetmeyin yalnız.