ubuntu 11.10 Üstünde Ubuntu Klasik Görünüm

Başlatan yakusha, 25 Ağustos 2011 - 12:52:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

Alıntı Yap

• Ön tanımlı resim göstericisi berbat ötesi. LXDE ekibinin GPicView'i çok daha iyi. Ubuntu yazılım merkezinden kurulabilir.

Shotwell her daim emre amade :)

ovural43

Gnome 3 konusunda şöyle bir düşüncem var  ..

Normalde insanların Windows'tan Linux'a geçmelerini istiyoruz; zaten zorlanıyorlar ..
Bir de bu zorlanmanın üstüne farklı bir arayüz verdiğinizde daha çok zorlanmayacaklar mı?

Ben yazılımcıyım, ben bile alışamadım Unity ve Gnome 3'e. He diyeceksiniz ki alışırsınız kullandıkça, eyvallah; ama buna son kullanıcı gözü ile bakarsanız yanlış bir yol olmamış mı acep ?

decent

Alıntı yapılan: ovural43 - 14 Kasım 2011 - 10:51:08
gnome 3 konusunda söyle bir dusuncem var  ..

normalde insanların windowstan linux a gecmelerini istiyoruz zaten zorlanıyorlar ..
birde bu zorlanmanın ustune farklı bir arayuz verdiginizde daha çok zorlanmayacaklarmı ?

ben yazılımcıyım ben bile alışamadım unity ve gnome 3 e he diyeceksinizki alısırsınız kullandıkca eyvallah ama bunu son kullanıcı gözü ile bakarsanız yanlış bir yol olmamış mı acep ?

Bu konuyu düşünerek ortaya çıkan ve Windows kullanıcılarının sorunsuz ve kolayca Linux kullanmalarını amaçlayan dağıtımlarımız mevcut.
Bkz. >> http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=27408.0

Özetle GNU/Linux dünyasında her ihtiyaca cevap var.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ovural43 - 14 Kasım 2011 - 10:51:08
gnome 3 konusunda söyle bir dusuncem var  ..

normalde insanların windowstan linux a gecmelerini istiyoruz zaten zorlanıyorlar ..
birde bu zorlanmanın ustune farklı bir arayuz verdiginizde daha çok zorlanmayacaklarmı ?

ben yazılımcıyım ben bile alışamadım unity ve gnome 3 e he diyeceksinizki alısırsınız kullandıkca eyvallah ama bunu son kullanıcı gözü ile bakarsanız yanlış bir yol olmamış mı acep ?

Windows'tan geçen kullanıcı sonuç olarak her durumda zaten farklı bir arayüzle karşılaşmıyor mu? Gnome2, KDE3.x, Gnome-shell, Unity, KDE4, XFCE,.. Ne fark eder şu durumda?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ovural43

Farklı arayüz ile karşılaşıyor da

Şöyle bir örnek versem sanırım daha iyi olur .. Türkiye'den Azerbaycan'a ya da Türkmenistan'a gidip insanlarla konuşmak yerine Burkina Faso'ya gidip birileri konuşmak arasındaki fark gibi bence :)

heartsmagic

Bence değil. Sonuçta Gnome2 hiç de tanıdık oldukları bir ortam değildi kullanıcılar için. Belki MacOS tarafından gelenler için olabilir ama Windows tarafından gelenler için değil. KDE belki biraz öyleydi fakat 10dk. vakit geçiren bir Windows kullanıcısı yine apışıp kalıyordu kısa süreliğine. Bu nedenle, neye geçilirse geçilsin bir alışma süreci olacaktır. Günümüzdeki güncel masaüstleri için de aynı şey geçerli.

ovural43

Gnome Shell ile bence biraz toparlanıyor ama öncesinde.

Başlat (hadi onu geçtik ) pencere listesi ve masaüstünü göster olmaması biraz sıkıntıydı .. Gnome Shell ile biraz daha iyi olacaktır .. Tabi bu benim görüşüm

zbrkxbr

Atladığınız birşey var arkadaşlar herkes görsellikle bozmuş kafayı. Hız... Arkadaşlar farkettiniz mi bilmem ama şu eski ubuntu 10.10 jet gibi hızlıydı. Ama 11.10 ? üzerinden okadar vakit geçmesine rağmen özgür yazılım ubuntunun bizden beklediği tek şey daha fazla bilgisayar mimarisi :S. Bende Ubuntu daha da hızlanmalıydı ama daha da yavaşladı.

heartsmagic

Bende yavaşlayan bir şey yok, 10.04 ne ise şu anda da aynı şekilde çalışıyor sistemim neredeyse. Az hızlıdır, az yavaştır emin bile değilim o kadar yani. Kısacası herkeste yavaşlama olduğu algısı doğru değil.

Gelelim sistem gereksinimlerine. Ubuntu yaygın olarak kullanılmayı hedefleyen bir sistem. Bir yandan eski sistemlere destek vermeye devam ederken, öte yandan en güncellerine de destek veremez. Haliyle zamanla beraber birinden feragat etmek zorunda kalacaktır ki hangisinden edeceği malum. Bu verilen karar da son derece isabetli bir karardır. Eski sistemler için çok daha hafif dağıtımlar mevcut. Kısacası çözümsüz bir durum yok.

Mimariler ve donanımlar gelişiyor diye sistemler de jet hızına erişemezler. O zaman mimarinin gelişmesinin tek amacı olmalı demektir: Mimari gelişirken sistemler sadece hıza önem versin, başka bir şey yapmasın. Zaten gereksinimler arttığı için mimariler gelişmekte.