Ubuntu 10.04 Çalışmıyor

Başlatan XRumer, 05 Mayıs 2010 - 11:10:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Bugüne kadar laptobumda çalıştırdığım bütün dağıtımlar sorunsuz çalışırdı. Ubuntu'nun bugüne kadar çıkmış bütün sürümleri de sorunsuz çalışıyor. Fakat Ubuntu 10.04'ü hiç çalıştıramadım.

İlk önce Ubuntu 10.04'ün 32 bit kalıbını indirdim, md5sum kontrolü yaptım ve kalıpta sorun olmadığını gördüm. Kalıbı doğru bir şekilde CD'ye çektim. CD'de sorun olmadığına eminim. Bilgisayarı CD'den başlattığımda önce yükleme ekranı çıkıyor, ardından onu geçiyor ve siyah bir ekranda kalıyor, CD de çalışmıyor bu aşamada.

Bir de bilgisayarımdaki Ubuntu 9.10'u, 10.04'e yükselteyim dedim ama yükselttikten sonra bu kez de Ubuntu 10.04, yükleme ekranında takılıp kalıyor. Anladığım kadarıyla 10.04 sürümü kernelinden dolayı bilgisayarıma uygun değilim. Bilmem katılıyor musunuz?

Bunun sebebi olarak ya CD, kernel panic diye hata veriyor ya da biosu güncellemem gerekiyor, siz ne dersiniz?

özgürubuntu

Fujitsu Siemens bilgisayarı olan bir arkadaşımda da benzer bir sorun yaşadık.. Ama çözemedik.. Umarım sen çözersin

sema

Kernel panic uyarısını ben de aldım. 9.10'dan yükseltmeden önce güncellemeleri yaptın mı?

Bir de ben ilk CD'yi taktığımda birinci etapta sadece mor bir ekran, çıkarıp yeniden başlattığımda aynı CD bu sefer Ubuntu yazısına kadar, tekrar taktığımda bir adım ötesi (dil seçimi) geliyordu, ilginçtir..

BIOS'ta sorun yoktur bence.
susema

zeitgeist

@XRumer,

Kurulum aşamasında F6 seçeneklerini kullanmışsındır herhalde değil mi? Kernel panic hatasının devamında ne diyordu, disk ile ilgili bir uyarı var mıydı?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

sema

Bende devamı şöyleydi, belki onda da aynıdır (:P)

Kernel panic attempted to kill init. Ama yok sayıp devam edince sorun kalmadı, kuruldu yani.
susema

zeitgeist

İnit meselesiyse bakınmak lazım, hani disk uyarıları olsaydı bir kaç önerim olacaktı ama bahsettiğin hata için ne yapılabilir hiç bilmiyorum.  ::)

Bu arada Wubi kurulumlarına yapılan yükseltmelerde nispeten daha fazla görülüyormuş kernel panic hatası. Haliyle müdahele etmek zor oluyor.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

XRumer

Öncelikle şunu söyleyeyim: Bendeki Ubuntu, Wubi ile değil, normal yolla kuruldu. Hatta bilgisayarımdaki tek işletim sistemi.

Yükseltme yapmadan önce bütün güncellemeleri yaptım.

F6 ile de denedim, normal yolla da denedim, aynı sorunu yaşıyorum.

Kernel panic olduğundan emin değilim, ne de olsa grafik ekranda usplash gibi bir şey var (elbette yeni sürümde usplash değil başka bir şey) onu geçtikten sonra siyah ekranda kalıyor, yükseltme ile 10.04'e geçtiğimde o grafik ekranda kalıyor. Yani benimki bir varsayım.

Varsayımı nereden çıkardığımı da açıklayayım: Bir tanıdığım bilgisayarında hangi dağıtım olursa olsun Ubuntu 9.04, Ubuntu 9.10, Mandriva 2009.1, Pardus 2009 bunlarda CD'yi çalıştırdığımda grafik ekranda donup kalıyordu. Biosu güncellediğimde de sorun düzelmemişti. Daha sonra Mandriva DVD'de Calışan CD özelliği olmadığı için ondan kurulumu başarmıştım ama bilgisayardan yine çalışmıyor yarıda kalıyordu, ama usplash ekranı olmadığı için siyah ekranda bir sürü yazı geçiyordu ve en sonunda kernel panic yazıp kalıyordu. Sorunu o zaman anlamıştım. Benimkinde 10.04 sürümünden itibaren aynısının yaşandığını düşünüyorum ama tabii bu bir varsayım.

heartsmagic

F6 ile gelinebilecek seçeneklerden splash çıkartılıp denendiğinde siyah ekran yerine bir hata kaydı görünüyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

XRumer

Bir deneyeyim.

Bir de aklıma şu geldi: Acaba şu hal kaldırma desteği denilen şeyin benim bilgisayarımda sorun çıkarıyor olması mümkün mü?