Yazıcıya wirelesss çıktı gönderemiyorum.

Başlatan maLea, 01 Ekim 2020 - 11:11:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maLea

Okulumuzda Pantum m6550 marka yazıcımız var. android ve windowstan direk sorunsuz olarak çıktı gönderip alabilirken. lubuntu kurulu olan bilgisayardani yazıcının wireless'ine bağlanıyorum lakin herhangi bir çıktı gönderemiyorum. Acaba konuyu açmadan bir çözüm bulabilir miyim dedim herhangi bir şey bulamadım. aciliyetli olarak yardımcı olabilir misiniz?

mhmtkrktr

Gnome, Plazma gibi ortamların ayarların da bunun için kolaylık sağlayan araçlar var. Ancak lubuntu da olacağını sanmıyorum. Bu yüzden cups arayüzünden bağlantı kurmaya çalışabilirsin. Yazıcının Unix-Linux desteği var görünüyor.
sudo apt-get install cups -y
sudo systemctl start cups
sudo systemctl enable cups
sudo systemctl start cups-browsed

Wep tarayıcının arama satırına localhost:631 yazdığında cups arayüzü gelecektir.
CUPS for Administrators başlığı altında Using Network Printers veya duruma göre Adding Printers and Classes üzerinden ilerleyebilirsin.

Ek olarak;
*) bu yazıcı şuan hot-spot modunda mı bağlantı kuruyor yoksa kablosuz ağ erişim noktasına mı bağlı. (modem, ap vs)
*) cihazın bağlandığı ip adresini öğrenmen gerekebilir.
*) Sürücü sağlanamıyorsa, üretici tarafından sağlanan bir ppd var mı? diye araştırma yapmak gerekebilir veya öncelikle foomatic veritabanın da ilgili sürücü aranabilir.

Başta söylediğimi tekrar edeyim, sürüme bağlı olmakla birlikte, cups tarafında bu yazıcı için sorun görünmüyor.

maLea

cups'i kudrum akabinde dhcp'nin kurulumunu yaptım fakat dhcp dosyasında değişiklik yapmam isteniyor ama sistem onay vermiyor. Yazılacak dosya açılamıyor hatası alıyorum. haliyle ilerleyemedim. yardımcı olabilir misiniz?

mhmtkrktr

İlerlemeye çalıştığın yolu ve karşılştığın sorunu, ne ve nerede olduğunu bilmeden cevap yazmak zor. Dilini bilmiyorsan bile, şurada ki dünya vatandaşının yaptıklarına bakmak, nasıl yapılacağı konusunda fikir verebilir. https://www.youtube.com/watch?v=r0zUoU4kptg
Tabii aynı platformda cups konusunda farklı birçok video bulunuyor. Buraya göre bir sorun var ise, "şu videonun şu saniyesinde ki pencere bende çıkmıyor" vb. bir geri dönüşte olabilir.

maLea

haklılık payınızı yadsımıyorum ama hangi evrede hangi sorunu aldığımı hangi dosyayı değiştirirken sorunu aldığımı gayet açık yazdığımı düşünmekteyim. yine tekrar edeyim. kablosuz yazıcı bağlantısı yapıp çıktı almak istiyorum bunun için cup ayarlarına girmem gerektiği söylendi. yazılımda cups yüklü olmadığı için cups ekranına ulaşabilmek için önce cups'u yükledim sonrasında dhcp ekranında değişiklik yapmak durumu hasıl oldu ve yine yazılımda olmadığı için dhcp yüklemesini yaptım. ardından süreci devam ettirebilmem için bana rehberlik eden kılavuzda dhcp klasörünün içindeki dhcp.conf dosyasında değişiklik yapmam gerektiği yazılıyordu bende bu dosyada değişiklik yaparken aldığım "yazılacak dosya açılamıyor" hatasını yazdım ve bu hatayı almamak için ne yapabileceğimi yazdım. çünkü ilerleyemiyorum ve aldığım hatayla ilgili araştırma yapınca diğer platformlarda ki benzer hataların çözümleri bana yardımcı olmadı..

yani ben sorunumu aslında gayet iyi açıkladım aslında.. yinede videonuzu izleyeceğim teşekkür ediyorum. sonucunda oluşan durumla ilgili bilgilendirmeyi yine yaparım.

mhmtkrktr

Alıntı Yaphaklılık payınızı yadsımıyorum ama hangi evrede hangi sorunu aldığımı hangi dosyayı değiştirirken sorunu aldığımı gayet açık yazdığımı düşünmekteyim.
Seni anladım anlamasına da, sen sorunu kendin yaratmış oluyorsun.  :)
Dhcp nedir? neden yapılandırılır? (Ubuntu dan zerre kadar anlamasam da, bu işin mantığı özellikle bazı noktalarda aynıdır) https://wiki.archlinux.org/index.php/Network_configuration#DHCP
Bunun için diyor ki;
Alıntı YapInstead of directly using a standalone DHCP client you can also use a network manager, some of which have a built-in DHCP client.
Yani diyor ki, Dhcp yapılandırmayla uğraşmak yerine, bu yapılandırmayı senin için yapan bir ağ yöneticisi kullanabilirsin.
O da şu oluyor. https://wiki.archlinux.org/index.php/Network_configuration#Network_managers

Şurada söylediğine göre, senin bilgisayarında zaten bunlardan birisi çalışıyor
Alıntı Yaplubuntu kurulu olan bilgisayardani yazıcının wireless'ine bağlanıyorum lakin herhangi bir çıktı gönderemiyorum
Alıntı Yapcups'i kudrum akabinde dhcp'nin kurulumunu yaptım fakat dhcp dosyasında değişiklik yapmam isteniyor

Cups için izlediğin yönerge her ne ise, dhcp.conf yapılandırmasını, dhcpcd.service kullanan\kullanmak isteyenler için elle yapılandırma işlemini tarif ediyordur.
Yani işin özeti, senin buna ihtiyacın yok. "Ama yok, ben yinede bunu istiyorum" dersen, o dosyayı sudo ile açman yeterli olur.
## leafpad = kullandığın metin editörü
sudo -H leafpad /etc/dhcp/dhcpd.conf
## veya terminal editörü ile açıp düzenleyebilirsin
sudo nano /etc/dhcp/dhcpd.conf

Anlamadığımı düşündüğün başka bir konu varsa yine söyleyebilirsin  ;)
Tamam şimdi ben anladım dersen de, Lubuntu'nun ayar yönetiminde de belki bir şeyler bulabilirsin. (Sonuçta son kullanıcı odaklı bir dağıtım)
https://www.youtube.com/watch?v=vGz1RUqCzkI

Alıntı Yap*) bu yazıcı şuan hot-spot modunda mı bağlantı kuruyor yoksa kablosuz ağ erişim noktasına mı bağlı. (modem, ap vs)
??

Birde eğer ağ erişim noktasına bağlı ise, ileriye dönük olarak, şunları paylaşır mısın? (yazıcı ile aynı ağa bağlıyken)
lpinfo --include-schemes dnssd -v
lpinfo -m

tefoski

BirDost