linuxta çalışan oyun motorları ve unity3D hakkında yardım ?

Başlatan parazit2zler, 16 Ağustos 2013 - 00:03:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

parazit2zler

Merhaba özgür linux alemi
Şu an daha oyun geliştirdiğim filan yok ama hevesliyim en kısa zamanda başlıcam kafamda soru işaretleri var forumda aradım ama bazı ayrıntıları bulamadım ve yazılma tarihleri eskiydi
GNU/Linux ta da çalışan en güzel ünlü ve en çok oyun geliştirilen 2D ve 3D oyun motorları hangisi/hangileri dir ?
Unity3D çok ünlü bir oyun motoru olmasına rağmen linux versiyonunu falan bulamadım Linuxta açmanın bir yolu var mı ? veya bu konu hakkında yeni bir haber vb varmı ?
Yardım eden arkadaşlara çok teşekkürler..

tugyan

Daha önceki araştırmalarıma dayanarak şunu söyleyebilirim ki (henüz ortaya koyduğum bir ürün yok ama) 3 boyutlu hoş görünümlü bir oyun için pythonla yazmayı düşünüyorsan eskimiş de olsa en gelişmiş seçenek Panda3d olarak görünüyor. Alternatif olarak ki ben de bunun üzerinde çalışıyorum her ne kadar tam teşekküllü bi oyun motoru olmasa da en azından güncel ve modelleme açısından gelişmiş özellikler barındıran Blender 3D'nin oyun motorunu tavsiye ederim.
Diğer diller hakkında pek bilgim olmasa da irrlicth'i çok duydum diyebilirim.
Unity3D'nin Linux versiyonu yok diye biliyorum.

parazit2zler

teşekkür ederim ilgilendiğiniz için
benim istediğim aslında "android veya web" için şu tarz grafiklere sahip olan küçük aksiyon sahneli bir oyun yapmak "world at arms"
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gameloft.android.ANMP.GloftMTHM
1 dk lık videosu vaz izlerseniz sevinirim
bunun için yeterli diyebileceğiniz oyun motorları hangileri diye sorumu düzeltebilir miyim ( java ile programlamak istiyorum)

heartsmagic

@parazit2zler, mevcut bir konun varken lütfen ikinci bir başlık açma. Diğer başlığı kapatalım.
Unity için forumda eski bir konu var ve o konu muhtemelen güncelliğini koruyordur: http://answers.unity3d.com/questions/462912/unity-game-engine-version-for-linux.html
Görülebileceği gibi Unity3D için resmi bir plan yok.

Ek olarak soru sormadan önce arama yapmana rağmen şu konuyu kaçırmışsın:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=39743.0
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

parazit2zler

1. konumu farklı bölüme açmıştım yardım gelmeyince de yanlış yere açtım zannettim afedersiniz
unity3d ile ilgili olanı görmemişim evet saolun ama diğer konuyu okumuştum benim sorunum isimlerini bilsem bile yukarıda verdiğim
oyun gibi birşeyi hangi motorla yazabiliceğimi bilmemem yani 2d yeterli mi 3d mi olması lazım veya hangi oyun motorunun kullanımı daha kolay ve daha çok özellikli hangisi daha bilindik falan
onları söylerseniz başlamışken doğrusundan başlamak istiyorum

heartsmagic

Forumda yanlış bölüm dahi olsa birileri gelip cevap yazacaktır eğer biliyorsa. Başlık taşıma işi kolay, takılacak bir durum yok yani yanlış bölüm için.
Konu hakkında ne yazık ki benim tecrübem yok. Kodlama alanında tecrübeli arkadaşların bu konuda fikirleri varsa ve konuyu görürlerse yorum yapacaklardır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

exclipit

Linux ile ilgili farklı oyun motorlarına yönelmek istersin, ama bu konuda ben de merak ettim şimdi...
Çalışan iki el, dua eden binlerce elden daha çok iş yapar. – Gene Roddenberry