Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO 6. Sayı

Başlatan eren, 15 Nisan 2009 - 23:46:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: btermeli - 16 Nisan 2009 - 14:49:21
Elinize saglik ama tasarimda sanirim biraz FCM'den esinlenilmis :):)

Esinlenmek değil de profesyonelliğe adım diyelim biz buna. :)

btermeli

Emege saygisizlik etmek istemem ama bir derginin layoutunu kullanip, altina tasarim: X diye imza koymak, bence profeyonellikten uzaklasmak.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

ceylandag

Siz tasarlayan üreten kişilersiniz.Ben okuyan dergiden faydalanan son kullanıcıyım.
Bana göre 6 .sayı çok güzel olmuş esinlenme ve benzeri durumlar göze batmıyor.
Ben bu sayıda eleştirilecek bir yan bulamadım.
Elinize emeğinize sağlık.
İstediğiniz yorumu yapmak kendi tasarrufunuz ancak gereksiz polemik yıpratıcı olur.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

ihtiyar said

Alıntı yapılan: btermeli - 16 Nisan 2009 - 14:55:45
Emege saygisizlik etmek istemem ama bir derginin layoutunu kullanip, altina tasarim: X diye imza koymak, bence profeyonellikten uzaklasmak.

Tasarım yapan arkadaşın böyle bir şey yapmadığını gayet iyi biliyorum. Neredeyse 2 gün ve gece boyunca sağlık sorunlarına rağmen zamanında yetiştirmiştir. Profesyonel çalışmalar birbirine benzeyebilir, bu demek değildir ki diğer çalışmadan çalıntı yapılmış. Lütfen olayın içeriğini bilmeden yorum yapmayalım arkadaşlar, kırıcı olabiliyoruz.

rihal arkadaşımıza özgün ve özverili çalışmasından dolayı çok teşekkür ediyoruz, çalışmalarının ve başarılarının devamını diliyoruz.

ceylandag

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 16 Nisan 2009 - 15:18:17
Alıntı yapılan: btermeli - 16 Nisan 2009 - 14:55:45

Tasarım yapan arkadaşın böyle bir şey yapmadığını gayet iyi biliyorum. Neredeyse 2 gün ve gece boyunca sağlık sorunlarına rağmen zamanında yetiştirmiştir. Profesyonel çalışmalar birbirine benzeyebilir, bu demek değildir ki diğer çalışmadan çalıntı yapılmış. Lütfen olayın içeriğini bilmeden yorum yapmayalım arkadaşlar, kırıcı olabiliyoruz.

rihal arkadaşımıza özgün ve özverili çalışmasından dolayı çok teşekkür ediyoruz, çalışmalarının ve başarılarının devamını diliyoruz.

Mustafa Bey'e katılıyorum.
Bir de üzerinde durduğum konu;
Dergiyi hazırlayanlardan ziyade okuyanlar değerlendirsin.
Yine tekrarlıyorum dergi çok iyi olmuş
12 yıldır sahaflık yapıyorum
Yaklaşık 7 senedir de basın yayın piyasasının içindeyim
Dergi basılsa tatminkar tiraj yapacak durumda şu an
Kimin emeği var ise sağolsun var olsun
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

baDibere

egitimist

Dergiye bir hanım elinin değmiş, belli oldu. :) Tasarım çok hoş. Resimlerin arka planlarındaki gölgeler şık bir görüntü vermiş. Yazı sayısında biraz eksiklik var gibi. Haberler felan olsa, özgür yazılıma destek veren ama sesini duyuramayan blogların, web sitelerinin tanıtımı olsa çok daha güzel olacağını düşünüyorum.

zeitgeist

Dergi tayfasına tebrikler. Güzel bir sayı olmuş. "Linux ve Disk İşlemleri" ile "Bilgisayar kapsar insan yaşamını" bölümlerini zevkle okudum. Tasarım da gayet güzel olmuş; sayfa renginin nihayet beyaz seçilmesi ve yazı karakterlerinin sadeliği sayesinde rahatça okuyabildim. İmla ve anlatım bozuklukları yok denecek kadar az olmuş gördüğüm kadarıyla.

Dergi tayfasına gelecek sayılarda da başarılar. 
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

XRumer

Bu sefer daha çok teknik konular yazılmış bu sayıda. ama iyi de olmuş ubuntu'nun bilmediğimiz özelliklerini de öğrenmiş olduk. Tabii özgür yazılım felsefesi ile ilgili yazılar da ihmal edilmemiş. Oyun incelemerine tam gaz devam.

Bu arada dergi tayfasına yeni katıldım, umarım faydalı işler yapabilirim.

Yiğit Ateş

Derginin bu sayısını da çok beğendim fakat tasarım konusundaki eleştirilerde bence haklılık payı var :(

ihtiyar said

Alıntı yapılan: samurai - 18 Nisan 2009 - 01:22:45
Derginin bu sayısını da çok beğendim fakat tasarım konusundaki eleştirilerde bence haklılık payı var :(

Eleştiriler dikkate alınıyor, merak etmeyin. ;)

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 18 Nisan 2009 - 01:23:27

O zaman bize de başarılarınızın devamını dilemek düşüyor ;)

kernel

Sudo'nun ilk 5 sayısında böyle bir eleştiri olmadı. Ama 6. sayısında böyle bir eleştiri geldiğinde, acaba olabilir mi? diye bir incelemek lazım. Proje sorumlusu olan arkadaşımın eleştirisi o yüzden, öylesine ortaya atılmış bir fikir olduğunu düşünmüyorum.
Dünyada herkese yeticek kadar kaynak var. Ama açgözlüleri doyurucak kadar kaynak yok..

ihtiyar said

Alıntı yapılan: samurai - 18 Nisan 2009 - 01:24:50
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 18 Nisan 2009 - 01:23:27

O zaman bize de başarılarınızın devamını dilemek düşüyor ;)

Teşekkür ederiz, aynı dilekleri biz de size diliyoruz. Sadece başarılarınızın devamını dilemiyoruz, artmasını da diliyoruz. ;)

fortran

Emek veren arkadaşlara selam ve sevgiler.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

osifa

Biraz önce okudum dergiyi. Daha önceki arkadaşlara haksızlık olmasın ama son tasarım Sudo'nun en güzel tasarımıdır. Dergi son derece rahat okunuyor. "Linux ve disk işlemleri" konusunu çok beğendim. Bu bir çok kullanıcı için karışık bir konu ilgilenenler belge olarak saklamalı. "Bilgisayar kapsar insan yaşamını" konusunu da okurken çok keyif aldım.

Ellerinize sağlık. :)

Tilki

Yorumlar genellikle tasarımla ilgili olduğuna göre dikkat çekmiş. Ben de güzel bulduğumu belirtmek isterim. İkinci sayıdan beri süregelen çizginin dışına çıkılmış. Aslında önceki sayılara hızlıca bir baktığımızda hepsinin tasarımında belli bir mantığı görüyoruz. Şekil aynı, sayfa rengi her sayıda farklı seçilmiş. Kendi içinde tutarlı ve hoş bir yaklaşım. Tek sorun beyaz olmayan sayfa zemininin okumayı zorlaştırması...

Bu sayıda sayfa zemininin beyaz tercih edilmiş olmasını çok tuttum. Yazı başlıklarında kullanılan yazı kutusu diyebileceğimiz arka planların Ubuntu renk teması ile uyumlu seçilmesini ve yuvarlak köşelerini de çok beğendim. İçerik konusunda da yazı adedini az bulmakla birlikte, bunun bizimle de yakinen ilgisi olduğunu düşünüyorum ve bilgisini bizlerle paylaşan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hazırlayanların ellerine, gözlerine sağlık diliyorum.

canosayan

ufak bir eleştiri. belki başka kimsenin dikkat etmeyeceği...
15. sayfada bir mozilla firefox görüntüsü var. yazı ihtiyar said'in

Mozilla üzerinde bir tema var. ve forumdada debian teması seçili gözüküyor. Aynı zamanda mozillada iki sekme daha açık.

Derginin olabildiğince farklı kişiye hitap etmesi açısından bu gibi görüntülerde olabildiğince standart ayarlar kullanılması gerekmez mi?

Chmod bizim işimiz.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: canosayan - 18 Nisan 2009 - 15:36:25

Mozilla üzerinde bir tema var. ve forumdada debian teması seçili gözüküyor. Aynı zamanda mozillada iki sekme daha açık.

Derginin olabildiğince farklı kişiye hitap etmesi açısından bu gibi görüntülerde olabildiğince standart ayarlar kullanılması gerekmez mi?

Bu eleştiriyi tam olarak anlayamadım, biraz daha açarsanız daha dikkat ederiz.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ALpAsya - 18 Nisan 2009 - 16:35:12
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 18 Nisan 2009 - 16:12:10

Kendi adıma konuşuyorum;
Ben biraz sabit fikirli bir insanın. Biz Ubuntu ailesiyiz, Forumumuzda diğer dağıtımlara da destek verilmektedir. Ama yinede dergiye konan resmin temasının Ubuntu * ya da türevlerinin teması olması daha bir güzel olurdu.

Eğer sorun buysa, buna karşı şahsî fikrim olarak karşı çıkarım. Biz burada açık kaynak gönüllüleri olarak bulunuyoruz, Ubuntu fanatikleri olarak değil. Ubuntu kullanıyorum, seviyorum ve destekliyorum ama bu demek değildir ki diğer dağıtımları desteklemem. SUDO, Ubuntu-Tr'nin dergisi olarak çıkmıştır, Ubuntu-Tr'nin yapısında da genele destek vardır. Kullanılan yalnızca bir forum temasıdır, sistemi Debian'da açıp çekilen bir görüntü değildir en nihayetinde. SUDO, öncelik olarak Ubuntu kullanıcılarına hitap ederken ikinci olarak açık kaynak gönüllülerine hitap eder. Böyle sınırlamalar bizi ileriye değil geriye götürür.

Gimp Uzmanı

Haklısınız @ALpAsya  Ubnutu Sudo sayı 1, 2. 3, 4, te Gimp ile ilgili yazılarımda standart  olarak Ubuntu  temasını kullandım.

ceylandag

Temalardan çok içerik önemli.Dergi içeriği yeteri kadar bilgilendirici.
İçerik sağlam olsun tema windows teması olsa da olur.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

canosayan

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 18 Nisan 2009 - 16:12:10

açıklayayım.

ben ankaradan istanbula giderken önce konyadan sonra antepten geçerim.
ama biri bana ankaradan istanbula nasıl gidersin diye sorarsa doğru yolu gösteririm. kişisel tercihimi değil.

Bu yüzden bir çok insana açıklama yaparken, bir makaleyi yazarken olabildiğince ortak nopktalardan gidilmeli diye düşünüyorum. örneğin benim babam o yazıyı okusa sonra girip foruma bakıp deneyecek olsa bende öyle gözükmüyor diye bana telefon eder.

herkesin bilgisi aynı derecede değil. standartlar kullanılmalı.

Daha geniş bir örnek vermem gerekirse
wikideki komutlarda gedit kullanılıyor. çünkü ubuntu ile gelen gnome arayüzü. wikide ubuntu wikisi. şimdi ben kde kullanıyorum diye kate kullanan komutlar yazarsam ubuntuyu yeni deneyen biri uzun süre uğraşacaktır. hatta ulan ben bu ubuntunu8n deyip windowsa dönecektir.

tabi bunlar benim kendi fikrimdir. yazı sizin yazınızdır.

kolay gelsin.
Chmod bizim işimiz.

ironic

@canosayan bu konuda haklısınız. Benim şu an kullandığım ff özünden çok uzak. Başta Ubuntu teması farklı, ff teması farklı ve üzerine bir sürü özelleştirme yapılmış durumda . Bu konuda benzer anlatımların olduğu siteleri incelerseniz standart ayarlar ve görünüm üzerinden haber yayını yaparlar. Çünkü her kullanıcı aynı seviyede değildir. Yabancı karşılayabilir. Ör.: Xp luna arayüzü , azul mavisi pencere kenarı ve özelleştirme yapılmamış ff.

Bu bir eleştiri olmakla beraber dergi ekibinin kararına da saygı duyarım.

turabi

Icerikten cok tasarimi cok begendim tesekkurler.