Arjantin ve Venezuela özgür yazılım projelerinde işbirliğine gidiyor

Başlatan sipazilla, 22 Şubat 2014 - 01:32:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sipazilla

Arjantin ve Venezuela, ülkelerinin bilişim ihtiyacını karşılamak üzere, özgür yazılım tabanlı işletim sistemleri ve diğer yazılımların geliştirilmesi projelerinde işbirliğine gidiyor.

Venezuela'nın Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Arjantin ile birlikte özgür yazılım geliştirmek için işbirliğine gideceklerini duyurdu. Arjantin'in Linux dağıtımı olan Huayra ile Venezuela'nin Canaima GNU/Linux dağıtımlarını geliştiren ekipler bir araya geldiler. Ekipler, sistemlerinin geliştirilmesi için bilgilerini ve tecrübelerini birleştirmeye devam edecekler. Böylelikle özgür yazılım felsefesinin dayandığı 'paylaşma' ve 'dayanışma' bu yeni çerçevede de devam edecek.

Venezuela'nın, 2007 yılında 'Teknolojide Bağımsızlık' sloganıyla başlattığı Canaima GNU/Linux işletim sistemi halihazırda hükümet bilgisayarlarının %51'inde aktif durumda. Sistem, ayrıca hükümetin okul çağı çocukları için başlattığı Canaima Eğitim Programı çerçevesinde de kullanılıyor. Bu program kapsamında okullara Ocak 2011'den beri 2.8 milyon işletim sistemi kopyası yüklendi.

Huayra GNU/Linux ise, Arjantin hükümeti tarafından 2013 Mart'ında başlatılmış bir Linux tabanlı ulusal işletim sistemi projesi. Huayra, Eşitliği Birleştir (Conectar Igualdad) dijital programı çerçevesinde okullarda öğrencilere hükümet tarafından sağlanan bilgisayarlarda işletim sistemi olarak kullanılıyor. Bu sistemin ikinci sürümüne de 2014 Mart'ında geçilmesi planlanıyor.

Kaynak http://bilimsol.org/bilimsol/bilisim/venezuela-ve-arjantin-den-ozgur-yazilimda-isbirligi