"usb biçimlendirdikten sonra görünmüyor"

Başlatan ilksumat, 11 Ocak 2021 - 22:07:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilksumat

Merhabalar

4GB usb bozuk dosyaları görünce silmeyi denedim silemedim, onun üzerine biçimlendireyim dedim biçimlemdirdim (clamTk ile) ama şimdi usb taktım görünmüyor ne yapmalıyım, teşekkürler peşinen..

mimiksiz

usb belleğinizi takın. gparted kurulu değilse kurun ve çalıştırın.  Sağ üstten /dev/sdx yazılı butona tıklayıp usb belleğinizi seçin. Üstten "aygıt"  menüüsünü tıklayıp bölümlendirme tablosu oluştura ve ardından msdos seçeneğine tıklayın. (Bu işlem tüm verileri silecektir) Son olarak üstten "Bölüm" ardından "yeni" seçeneğini tıklayıp dosya sistemini seçerek tamam diyebilirsiniz. gui araçlarını çok kullanmadığım için belleği takınca otomatik olarak bir konuma bağlanır mı bilmiyorum ama uçbirimde büyük ihtimalle görünecektir.

ilksumat

Alıntı yapılan: mimiksiz - 11 Ocak 2021 - 22:45:05
usb belleğinizi takın. gparted kurulu değilse kurun ve çalıştırın.  Sağ üstten /dev/sdx yazılı butona tıklayıp usb belleğinizi seçin. Üstten "aygıt"  menüüsünü tıklayıp bölümlendirme tablosu oluştura ve ardından msdos seçeneğine tıklayın. (Bu işlem tüm verileri silecektir) Son olarak üstten "Bölüm" ardından "yeni" seçeneğini tıklayıp dosya sistemini seçerek tamam diyebilirsiniz. gui araçlarını çok kullanmadığım için belleği takınca otomatik olarak bir konuma bağlanır mı bilmiyorum ama uçbirimde büyük ihtimalle görünecektir.

Teşekkürler fakat bunları komut komut yazabilirmisiniz, gparted kurulu olup olmadığını anlayacak seviyede bile değilim (ama sanırım yok?) Teşekkürler peşinen.

mimiksiz

Alıntı yapılan: ilksumat - 14 Ocak 2021 - 14:34:41
Teşekkürler fakat bunları komut komut yazabilirmisiniz, gparted kurulu olup olmadığını anlayacak seviyede bile değilim (ama sanırım yok?) Teşekkürler peşinen.
Kontrol için;

which gparted &>/dev/null && echo kurulu || echo kurulu\ değil

Kurulum için;

sudo apt-get update; sudo apt-get install gparted

Çalıştırmak için ;

sudo gparted

veya uygulamalar menüsünden sistem menüsü altında gparted simgesini tıklayabilirsiniz. Ben teşekkür ederim :)

ilksumat

Alıntı yapılan: mimiksiz - 14 Ocak 2021 - 22:46:21
Alıntı yapılan: ilksumat - 14 Ocak 2021 - 14:34:41
Kontrol için;

which gparted &>/dev/null && echo kurulu || echo kurulu\ değil

Kurulum için;

sudo apt-get update; sudo apt-get install gparted

Çalıştırmak için ;

sudo gparted

veya uygulamalar menüsünden sistem menüsü altında gparted simgesini tıklayabilirsiniz. Ben teşekkür ederim :)

Merhaba komutları uyguladım ve sorunu çözdüm sayenizde teşekkür. Usb adını nasıl verebiliyoruz veya değiştirebiliyoruz?

mimiksiz

Alıntı yapılan: ilksumat - 15 Ocak 2021 - 00:57:59
Merhaba komutları uyguladım ve sorunu çözdüm sayenizde teşekkür. Usb adını nasıl verebiliyoruz veya değiştirebiliyoruz?
Rica ederim.
İsimlendirmek istediğiniz usb bellek bölümünün yolunu bulmak için "örn:/dev/sdb1":

lsblk -lo name,hotplug,type|grep " 1.*part"|awk '{print $1}'

usb bellek takılı olduğu halde üstteki kod çıktı vermiyorsa usb bellekte bölümleme yapılması lazım.
Aşağıda ki kodlarda /dev/sdxy yerine bulduğunuz usb belleğin yolunu girmelisiniz.

sudo blkid /dev/sdxy|grep 'TYPE="ext4"\|TYPE="ext3"\|TYPE="ext2"' &>/dev/null && { which e2label &>/dev/null && sudo e2label /dev/sdxy "yeni isim buraya" || echo gparted\ kullanın; } || echo gparted\ kullanın

Komutlar gparted kullanın çıktısı verirse veya gparted üzerinden yapmak isterseniz; ad vermek istediğiniz usb bellek bölümüne sağ tıklayıp "ayır" seçeneği tıklanabilirse tıklayıp, yine sağ tık menüsünden "Dosya Sistemini Etiketle" seçeneği ile değiştirebilirsiniz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ocak 2021 - 02:28:59

ekleme:

lsblk -lo name,hotplug,type|grep " 1.*part"|awk '{print $1}'

ile bulup değiştirmek istediğiniz bölüm bağlı olmamalı

sudo umount /dev/sdxy

ilksumat

Merhaba
Dosyaya isim verdim ama galiba bir yanlış yaptım. İsim verip onayladıktan sonra şu oldu:

Error mounting /dev/sda1 at /media/scientifiqq/KORONA: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda1, missing codepage or helper program, or other error

Yani hala görünmüyor usb taktığımda. Ama yukarki mesajı veriyor?