arka hoparlörlerden ses alamıyorum!!

Başlatan BFS, 20 Ocak 2009 - 01:25:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BFS

Merhaba arkadaşlar,

ubuntu 8.10 kullanıyorum.Bilgisayarımda 4.1 ses sistemi var.Bu sistem windowsta sorunsuz çalışıyor yani tüm hoparlörlerden ses geliyor lakin ubuntuda  arka hoparlörlerden(rear speakers) ses gelmiyor.

Bilgisayarda iki tane ses kartı var:
Anakart üzerinde: HDA VIA VT82xx  (windowsta bunu kullanıyorum)
Ekran kartı üzerinde: ATI R6xx HDMI

Burda bu konuyu açmadan biraz araştırdım.Ubuntuyu ilk kurduğumuzda Pulse sound server kurulu geliyor galiba ve pulse de ön tanımlı olarak 2 kanal belirtilmiş.Bundan dolayı da ses kartımız ve ses sistemimiz 2 kanaldan fazlasını desteklese bile biz 2 kanal dışında diğer kanallardan ses alamıyormuşuz.

bunu öğrendikten sonra ,burdaki linke  bakarak aşağdakileri yaptım http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=795525

cp /etc/pulse/daemon.conf /etc/pulse/default.pa -t ~/.pulse/

sonra default.pa dosyasını açıp normalde şu şekilde olan
#load-module module-alsa-sink

32. satırı aşağdaki gibi değiştirdim

load-module module-alsa-sink device_id=0 channels=5 channel_map=front-left,front-right,rear-left,rear-right,lfe

Hatta iki tane ses kartı olduğu için device_id=0 kısmını device_id=1 diye de denedim.

Bunlara ek olarak bir çok şey daha denedim ama hala arka hoparlörlerden ses alamıyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum...

zeitgeist

Burada Ubuntu 8.04 için bir çözüm önerilmiş. Çözümü kendi sistemim olan 8.10 da uyguladım ve 5+1 ses almayı başardım. Belki faydası olur.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

BFS

sağol arkadaşım verdiğin linke bakmıştım ve orda denilenleri de yapmıştım ama sonuç alamadım.

BFS

Sorunu hâla çözemedim!
Yardımlarınızı bekliyorum.