Ubuntu Mate 20.04 Ekran Yırtılması Sorunu

Başlatan kiragazerock, 01 Mayıs 2020 - 22:48:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kiragazerock

Merhabalar, biraz uzun olacak, kusura bakmayın şimdiden.
Geçtiğimiz ay Manjaro KDE'yi deneyimlemek amaçlı Manjaro kullanıyordum. Fakat Zoom Meetings'i günlük kullanmaya başladım ve ekran yırtılmaları oldu. Şu şekilde bir yırtılma söz konusu:yaptığım yayında ekran görüntüsü paylaşımı yaparken kendi bilgisayarımda herhangi bir sorun yoktu, fakat karşı taraf benim sunumlarımı izlerken kendi ekranlarında gidip gelmeler olmaya başlıyordu. KDE kaynaklı problem olabileceğini düşündüm ve hazır iso dosyası varken MX 19'a geçtim. MX 19'da hiç bir sorun olmadan uygulamayı kullanmaya başladım. Fakat günlük kullanımda MX ihtiyaçlarıma karşılık vermemeye başladı. Örneğin depolarında bulunan kullandığım bir uygulama eski sürüm, yükseltmem için ya MX'i beklemem lazım ya da 3. parti (deb, sudo gibi) olarak kurmam gerekiyor ve buna MX destek vermiyor. Hazır Ubuntu 20.04 çıkmışken hafif masaüstü olarak Mate versiyonunu kurdum. Zoom dışında günlük kullanımımı fazlasıyla karşıladığını gördüm. Zoom'da yayın yaparken ve ekran görüntüsü paylaşırken ekranım bazen gece modu gibi kararıyor bazen de tamamen siyahlaşıyor, kısacası Mate'de kontrolü sağlayamıyorum. Araştırdım pencere yöneticisinde değişikliğe gittim, yine sonuç değişmedi. Mint Mate, Xubuntu denemelerimde Ubuntu Mate sorunlarını verdi. Manjaro Xfce deneyeyim dedim, Manjaro KDE'de yaşadığım sıkıntı ortaya çıktı. Şuan MX dışında Zoom çözümünü bulamadım. MX 19'da sahip olduğum kernel 4.19.0-6-amd64 x86_64, denediğim diğer dağıtımlarda ise 5.6. En son kernelden kaynaklı bir sıkıntı olabileceğini düşündüm. Yeni sürüm dağıtım oldukları için kernel downgrade yapmaya çekindim.
Ubuntu Mate'de yaşadığım bu ekran sıkıntısını giderebileceğim bir yöntem var mıdır? Eğer varsa Mate'yi bu hafta sonu için kurabilirim. Yoksa mecbur kısıtlı kullanımla MX'e devam edeceğim.
Teşekkürler.

Fitilli Daniyal

Foruma yabancıyım fakat şöyle bir çözüm önerebilirim. MX 19 bildiğim kadarıyla Debian Buster (stable) tabanlı. Bu taban oldukça kararlı ve hızlı olmakla birlikte dediğiniz gibi biraz eski paketlerden oluşuyor. Debian bunun için backports deposunu kullanıyor. Uygulamaların daha güncel sürümlerini bu depo aracılığıyla kurabilirsiniz.

mels

Merhabalar. Sorununuzun çözümü olmayacak ama; Benim bilgisayarım Dell İnspiron i5 ve mate 18.04 yüklü. Zoom'u da sorunsuz kullanıyorum. Henüz yükseltme gelmediği için 20.04'e geçmedim. Yani 18.04 yükleyip kullanabilirsiniz geçici olarak.
In a world without fences, who needs windows and gates?

kiragazerock

[mention=652614]@Fitilli Daniyal[/mention] teşekkürler ilginiz için. Ubuntu Mate için bir yöntem buldum sanki.
[mention=652615]@mels[/mention] işlemcim intel celeron olduğundan tarayıcı, müzik dinleme ve video izlemeden öteye gitmiyordum zaten. hatta gnome veya kde'nin yüksek cpu kullanımını dert etmiyordum.Fakat sonradan zoom zorunluluğum olunca kullanım düzenimi bozdu. Mint Mate'de de sorun yaşadığım için yeni sürümde bir çok yenilikle birlikte önceki olası hataların giderildiğini düşünecerek Ubuntu Mate 18.04 yerine 20.04 kurdum.

Şöyle bir yöntem buldum: Mate'nin kendi forumundaki güncel konuda ve ask ubuntudaki Xubuntu 13.10 hakkındaki çözümler birbiriyle uyuşuyordu.

TearFree varsayılan olarak devre dışıymış. Bunu etkinleştirmek için uçbirimde aşağıdaki komutu verdim:

sudo mkdir /etc/X11/xorg.conf.d/

daha sonra oluşturulan dizine giderek içerisinde "20-intel.conf" belgesi oluşturdum ve belgeyi metin düzenleyicisi ile açarak aşağıdaki komutları yapıştırdım:

Section "Device"
   Identifier  "Intel Graphics"
   Driver      "intel"
   Option      "AccelMethod" "sna"
   Option      "TearFree" "true"
EndSection

Oturum kapatıp açtıktan sonra Mate Tweak üzerinden pencere yöneticisinden "Marco (Uyarlamalı kurgulama eklentisi)"ni seçtim. Bunu yukarıdaki işlemi yapmadan önce "kurgulama eklentisi yok" şeklinde seçim yapmıştım. Zoom şuan sorunsuz çalışıyor, sistemin ilk kurulumundakine göre çok hafif. Sadece açılışta (GRUB'tan masaüstüne geçişte) 1-1 buçuk dakika sürdü. Zoom'da performans katılımcı sayısına göre değişip değişmediğini bilmiyorum, tek katılımcı üzerinden deneme yaptım. Hafta başında daha fazla katılımcıda da sorunsuz performans verirse eğer çözüldü olarak konuyu işaretleyeceğim.

Empat

Sorununuz çözüldüyse, forum düzeninin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için, konu başlığınızı [Çözüldü] olarak işaretlemenizi rica ediyoruz.

Başka bir sorunun yanıtını bulamazsanız ya da bir sorunla karşılaşırsanız, yeni bir konu açabilirsiniz.

İyi forumlar.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!