Python 2 Dosya Acma Problemi

Başlatan SKayra, 29 Nisan 2015 - 15:38:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SKayra

Merhabalar,

Python 2.7.6 ögrenmeye basladim. Cesitli Ingilizce ve Türkce kaynaklardan kendi kendime elimden geldigince olayi cözmeye calisiyorum.

Deneme amacli gedit komut satirina gerekli komutlari verdikten sonra bunu terminal üzerinden acmaya calistim.

Terminale ilk önce;
cd Desktop
kodunu girdim. Ardindan
python deneme.py
kodu ile programimi calistirmaya calistim. ancak Bana "no such file" error ü verdi. Metin belgesini deneme.py ismiyle kaydetmistim. Sirf denemek icin dosyanin icinde ki kodlara hic dokunmadan sadece ismini degistirdim ve dosya bir anda acilir oldu.

Cok ciddi bir sikinti degil, sonuc olarak dosya adini degistirerek cözdüm olayi ancak bunun sebebini ögrenmek istiyorum. Yardim ederseniz cok sevinirim

Simdiden tesekkür ederim.

if

İsmini ne olarak değiştirdiniz? Dosya yolu doğru muydu?

SKayra

Dosyanin ismi 'deneme.py' idi. Calismayinca sadece 'd.py' olarak degistirdim.

if

"no such file" dediyse ya komutu çalıştırdığınız dizinde öyle bir dosya yoktur ya da dosya iznini yanlış vermişsinizdir. Ubuntu'yu Türkçe kullanıyorsanız "Desktop" adında bir dizin olmaz.
Tekrar deneyi fakat bu sefer uçbirim üzrinden yapın tüm işlemleri ve çıktılarını buraya geçin. Misal:

cd ~/Belgeler
nano deneme.py

içine kodu yazın, ctrl+o, ctrl+x.

python2.7 deneme.py

SKayra

Mint 17.1 Cinnamon 64bit kullaniyorum ve sistemim ingilizce. O yüzden komutlari ingilizce veriyorum.

Enteresan bir sekilde su anda bu hatayi almiyorum (ayni islemleri yapmama ragmen) dedigim gibi ciddi bir sikinti degil. Coktan cözdüm, sadece sebebini merak etmistim. Cünkü dsya masaüstünde
deneme.py ismiyle kayitliydi. masa üstüne geldikten sonra Terminalde

python deneme.py

komutu ile programi acmaya calistim hata verdi. Ondan sonra sadece dosyanin ismimi 'd.py' olarak degistirdim ve hic bir problem vermeden acti. Bu bana enteresan geldi cünkü problem isimden kaynakli olamaz.

Reverser

Anlik olarak dosya adindaki ya da uzantisindaki bir hatayi gozunuzden kacirmis olabilir misiniz ?

XFCE ROCKS !