Radeon HD 2600 PRO - Ubuntu 12.04 LTS

Başlatan safagayret, 28 Eylül 2013 - 12:56:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

safagayret

ekran kartım,

02:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV630 PRO [Radeon HD 2600 PRO]

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=37643.0 tartışmasında önerilen

sudo add-apt-repository ppa:makson96/fglrx
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install fglrx-legacy

komutunu girdiğimde önce şöyle bir uyarıyla karşılaşıyorum

sonra "catalyst başlatılamadı" uyarısı alıyorum

günlerdir driver arıyorum. hangi yöntemi denediysem olmadı. var mı bu sorunun çözümü?

heartsmagic

@safagayret, Ubuntu sürümün nedir? Eğer 12.04 ise o öneriye ihtiyacın yok senin. Doğrudan ek sürücülerden kurabilirsin grafik kartına ait sürücüleri. Ancak böyle yapacaksan önce kurduğunu kaldırman lazım.

sudo apt-get purge fglrx-legacy

Eğer sistemin 12.10 ve üzerinde bir sürümse sorunu konuşmaya devam ederiz. Bu arada, ilk resimdeki hata grafik kartı ile ilgili değildir. Gerçi olma ihtimali var ama farklı bir şey olma ihtimali daha yüksek. Catalyst sorunu ise haliyle karta ait, ancak dediğim gibi sistemin 12.04 ise önce diğer sürücüyü kur.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

safagayret

sürümüm, Ubuntu 12.04 LTS hocam. ubuntu'da yeniyim. kurmaya çalıştığım yanlış driverları nasıl kaldırabilirim?

heartsmagic

Bir önceki iletimde verdiğim komutla kaldırabilirsin sürücüleri (driver yerine kullanabilirsin :) ).
Ardından Ek Sürücüler üzerinden kurabilirsin kartına ait sürücüleri.

safagayret

teşekkürler hocam, yanlış sürücüyü :) kaldırdım. şimdi ek sürücü arayışındayım. bu konuda da yol gösterici olursanız minnettar olurum.

heartsmagic

Ek Sürücüler dediğim bir uygulama. Üst panelin sağ  köşesinde seni uyaran bir şey yok mu? Ek Sürücüler kısmına oradan ulaşabilirsin. Eğer yoksa Unity kısayolu üzerinden Ek Sürücüler veya sistemin İngilizce ise Additional Drivers (tam emin değilim) yazarak da ulaşabilirsin aynı yere. Hatta uçbirimden şu komutla ulaşman da mümkündü yanlış hatırlamıyorsam:

sudo jockey-gtk

safagayret

komutu girince "kullanılabilir sürücüler taranıyor" kutucuğu geldi. yaklaşık 1 dakikalık tarama tamamlanınca "bu sistem için kullanılabilir sürücü bulunamadı" yazılı bir ekran geldi.

if

sudo apt-get remove --purge fglrx*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo mv /etc/X11/xorg.conf
sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:makson96/fglrx
komutları ile açık kaynak sürücüye dönün.

cat /etc/lsb-release çıktısına bakayım.

Alıntı YapThis repository provides AMD Catalyst Lagacy 13.1 (fglrx 8.97.100.7) drivers for Radeon HD 2xxx - 4xxx for Ubuntu:
12.04 Precise Pangolin
12.10 Quantal Quetzal
13.04 Raring Ringtail

If you are using Ubuntu 12.04.2 make sure you got linux-headers-generic-lts-quantal package installed.

Ubuntu 12.04.3 is not supported.

If you are using Ubuntu 13.04 the driver might not work very well with Unity.

safagayret

cat /etc/lsb-release çıktısı

DISTRIB_ID=Ubuntu
DISTRIB_RELEASE=12.04
DISTRIB_CODENAME=precise
DISTRIB_DESCRIPTION="Ubuntu 12.04.3 LTS"

if

12.04.3'e desteği yok fglrx-legacy'nin. 13.04'e yükseltebilirsiniz sistemi fglrx kullanmak için.

safagayret

o halde günlerdir boşuna uğraşmışım. yardımlarınız için teşekkürler hocam.

if

Bir şey değil. Şu an radeonhd sürücüsünü kullanıyor olmalısınız. sudo lshw -c display Başarımı (performans) kötü mü?

safagayret

tek sıkıntı yineleme hızının 60 olması hocam. yineleme hızı 75'den aşağıysa yazıları okurken gözümün yorulduğunu hissediyorum. yineleme hızını 75 veya yukarı olarak ayarlayabilsem başka sıkıntı kalmayacak.

if

fglrx-legacy ile bu sağlanacaksa 13.04'e yükseltmeyi seçebilirsiniz ya da 12.04 kurun ama 12.04.3'e yükseltmeyin. 12.04.2 kullanırsanız linux-headers-generic-lts-quantal paketini yükleyin önce.

heartsmagic

Normal şartlarda 12.04 ve ATI+X uyumsuzluğu yoktu, bu nedenle legacy sürücülere ihtiyaç olmaması lazımdı. Doğrudan depodaki sürücüler kurulabiliyor olmalı. Acaba güncellemeler 12.04'ü de mi etkiledi? .2 veya .3 ile artık 12.04 sürümü de etkileniyor şu ATI'nin desteğini kesmesinden?

ATI kullanmadığım için son durum nasıldır bilemiyorum, kullanan var mıdır acaba 12.04.3 ve ATI sürücülerini?

@safagayret sana elle fglrx kurdursak, sorun yaşarsan da nasıl kaldıracağını söylesek? Gerçi @if anlatmış yukarıdaki iletilerinden birinde:

sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf
sudo apt-get remove --purge fglrx*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core

safagayret

hocam yineleme hızı gibi problemler 13.04'te yoksa, indirmeye başlıyorum şimdi.

if

@safagayret, kesin çözüm olur diyemem. Canlı cd/usb ile bakabilirsiniz.

safagayret

anladım hocam. ilk fırsatta deneyeceğim.

Ninoslayer

ATI'nin legacy sürücüleri Xorg güncellemelerini çok yavaş takip ediyor yakın zamana kadar ubuntu 12.04.2 için bile yoktu.

heartsmagic

Bu durumda @if'in alıntıladığı kısma dikkat etmek gerekiyor.