Google Chrome Early Access

Başlatan gio, 05 Haziran 2009 - 14:53:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: ironic - 24 Ağustos 2009 - 00:26:45
Alıntı yapılan: samurai - 23 Ağustos 2009 - 19:13:11

@ironic ben de chromium kullanıyorum ama bazı sitelerde ufak boyutta yazıları çok kötü gösteriyor. Font ayarlarından düzeltmeye çalıştım ama olmuyor. Sende de böyle bir sorun var mı? Mesela http://www.ozgurlukicin.com/ sitesine girdiğimde çok bozuk görünüyor.

Bunun nedenini anlamış değilim. Aynı sorun Opera' da da mevcut. Fontları ayarlarından büyüttüğüm zaman bu seferde diğer sitelerde çok büyük oluyor. Tam emin olmamakla beraber bu tür sitelerin firefox a göre hazırlandığını düşünüyorum.  Chrome u çok fazla kullanmıyorum. Çok kullandığım Ctrl + Enter desteklenmiyor ya da ben bulamadım. Her neyse sorun yaşadığın sitede "Ctrl + +" tuş kombinasyonunu kullan. Sadece bulunduğun site için yakınlaştırma yapar.
Opera'da böyle bir sorun yok font ayarlarından en küçük font boyutunu 11 yaparsan sorun kalmaz. Chrome'da artık kararlı sürümü çıkana kadar kenarda beklesin font sorunu var, flash'lı sitelerde çok kasıyor, reklam engelleme yok. Opera varken zaten açasım da gelmiyor :D

ironic

Ben Opera da  "+" ya da  "Ctrl + +"  kullanıyorum. Uzun yazılar falan okurken böylesi daha iyi oluyor.  :)

gio

64bit Ubuntu kullanıcıları için Chromium projesinde doğal 64 bit desteği gelmiş. Windows için de 64bit desteği daha sonra gelecekmiş.

https://launchpad.net/~chromium-daily/+archive/ppa 'de

Alıntı Yap* The amd64 package is no longer using ia32-libs. It contains *native* 64bit debs.

diye bir ifade eklenmiş zaten. Chrome olarak değil de Chromium son haliyle adres çubuğuna yazarken yaşanan çökmeler sona ermiş. İlk gözlemdiğim bu.

iKo

Alıntı yapılan: FeNDeR - 08 Haziran 2009 - 13:44:03
Chromium 'u kurdum ancak hız farkını hissetmedim. Firefox ile aynı. Aslında bence hız konusunda hepsi birbirinin aynı. Neticede net altyapısı belli.

Ben şu konuya bir açıklık getirmek istiyorum -bildiğim kadarıyla- yanlış bir değerlendirme ise lütfen uyarın. Ben 3 işletim sistemini de kullanan biri olarak yazıyorum, eğer MAC OS X, Windows ve Ubuntu kullandıysanız şuna dikkat etmenizi öneririm. Safari, IE, Firefox ya da Chrome... Evet temel aynı fakat aralarında çok büyük hız farkı var. IE'nin tamamlayamadığı bir testi Safari bir kaç saniyede bitiriyor. Bu test ise acid test olarak geçiyor, deneyin derim farkı daha rahat göreceksiniz...

http://acid3.acidtests.org/

En son test ettiğimde, en iyisi Safari idi, daha sonra Firefox ve Chrome yarıştı ama IE yanlarından bile geçemedi... Bu testi denerseniz sonuçları kendiniz daha net görürsünüz...

Teşekkürler...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ağustos 2009 - 13:33:23

Bu arada detaylı bilgi için; http://en.wikipedia.org/wiki/Acid3

ironic

Alıntı yapılan: gio - 25 Ağustos 2009 - 05:38:36
64bit Ubuntu kullanıcıları için Chromium projesinde doğal 64 bit desteği gelmiş. Windows için de 64bit desteği daha sonra gelecekmiş.

https://launchpad.net/~chromium-daily/+archive/ppa 'de

Alıntı Yap* The amd64 package is no longer using ia32-libs. It contains *native* 64bit debs.

diye bir ifade eklenmiş zaten. Chrome olarak değil de Chromium son haliyle adres çubuğuna yazarken yaşanan çökmeler sona ermiş. İlk gözlemdiğim bu.

Bilgilendirme için teşekkürler @gio. Artık çıksın şu kararlı sürüm. Bu gidişle, gelecek sene haziranları bulacak gibime geliyor.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: bytan - 17 Temmuz 2009 - 21:58:52
Aşağıdakiler gerekli desteği sağlayacak deniyor. 

sudo apt-get install adobe-flashplugin
sudo cp /usr/lib/firefox/plugins/flashplugin-alternative.so /usr/lib/chromium-browser/plugins/flashplugin.so

http://www.howtoforge.com/how-to-enable-adobes-flash-player-in-google-chrome-ubuntu-9.04-p2 Ayrıca burada da mevcut resimli anlatım. Ben buradan denedim ve oldu, sizin yukarıda verdiğiniz kodlarla aynı zaten, ancak bencileyin acemi arkadaşlar için böylesi görsel anlatımlar daha etkili :P

ironic

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 26 Ağustos 2009 - 01:12:25
Alıntı yapılan: bytan - 17 Temmuz 2009 - 21:58:52
Aşağıdakiler gerekli desteği sağlayacak deniyor. 

sudo apt-get install adobe-flashplugin
sudo cp /usr/lib/firefox/plugins/flashplugin-alternative.so /usr/lib/chromium-browser/plugins/flashplugin.so

http://www.howtoforge.com/how-to-enable-adobes-flash-player-in-google-chrome-ubuntu-9.04-p2 Ayrıca burada da mevcut resimli anlatım. Ben buradan denedim ve oldu, sizin yukarıda verdiğiniz kodlarla aynı zaten, ancak bencileyin acemi arkadaşlar için böylesi görsel anlatımlar daha etkili :P

Bilgilendirme için teşekkürler @özgürubuntu fakat daha önce bu başlıkta paylaşılmıştı.  :)

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=9791.msg135458#msg135458

gio

http://www.google.com/toolbar/ie8/intl/tr/

Google niye böyle birşey yapmış halen daha anlamış değilim. Tamam optimize moptimize vs.. anladık ta yakışı kalmamış bence. İyi olmuş diyenler de belki çıkacaktır ama garip geldi :(

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

gio

google etliye sütlüye karışmadan her kesimi memnun edecem derken bazen göz, kaş çıkartıyor artık. elbette stratejik olarak bildikleri vardır ve gelecek için dönüşü fazla olacaktır ama oldu mu şimdi bu. tollbar koymak ve varsayılan arama motoru google olacak diye rakibinin ürününü resmi olarak kendi sayfandan indirtiyorsun optimize ayaklarına. demek ki para çok olunca daha az geliyor.

aklıma şey geldi.. opera'nın yönetiminden biri sürekli "opera neden açık kaynaklı değil" diye bastırınca operanın kendi blogundan bir cevap verdiydi. safari donanım üreticisinin ürünü, chrome reklam şirketinin, firefox bir vakfın, (explorer için ne denildiğini hatırlamıyorum -bulursam eklerim. her dala atlayan anlamlı birşeydi galiba. emin değilim unutttum) fakat biz sadece web browser yapan şirketiz. bizim işimiz bu.." vs vs.. gibi daha uzun mantıklı bir açıklama vardı. her ne kadar operanın da açık kaynaklı olmasından daha memnun olacaksam da opera'nın microsoft'un haksız rekabetine karşı en büyük savaşı vermesini destekliyorum. farkındaysanız google hiç bu tür şeylerle meşgul olmaz ve sözlü, yazılı herhangi bir şekilde duruşunu sergilemez. ama açık kaynak, açık kaynak diyerek kaymağı da fazlasıyla yer. chromium duracak -gelişmeleri takip etmek adına ama yatmadan önce sudo apt-get remove chrome-browser yapmazsam rahat uyayamam.

eren

Google açık kaynak üzerinden ekmek yiyor ama açık kaynağa en çok finansman sağlayan firmalardan bir tanesi, belki en büyüğü. Kazanan her iki taraf olduktan sonra bence sorun yok.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ironic

Sonuçta ürünlerini son kullanıcıya sunmak zorunda. Ayrıca bing ile ms her yerden saldırmaya başlıyor. Meseleye bu yönden bakalım. Bence rekabet adına doğru bir adım. Ayrıca google desteği kernelde, firefox da  bile var.

canosayan

Google için optimize edilmiştir" ne anlama gelir?

* Kişiselleştirebileceğiniz bir Google ana sayfası
    * Önceden yüklenmiş Google Araç Çubuğu
    * Varsayılan arama motorunuzun Google'a ayarlanması
    * Gmail, Blogger ve diğer sitelere kolay bir şekilde erişebilmeniz için hızlandırıcılar

google çok özel bir şey yapmamış bence. evde yapılamayacak bir şey değil gibi duruyor
Chmod bizim işimiz.

Yiğit Ateş

Şu anda Chromium'u kaldırıp Chrome kurdum ve gerçekten şaşırtıcı derecede mükemmel. Chromium sürümündeki sorunların hiçbiri yok (font sorunu dahil). Kuracak arkadaşlara tavsiyem Chrome olarak kurmaları.

ironic

Alıntı yapılan: samurai - 28 Ağustos 2009 - 16:49:02
Şu anda Chromium'u kaldırıp Chrome kurdum ve gerçekten şaşırtıcı derecede mükemmel. Chromium sürümündeki sorunların hiçbiri yok (font sorunu dahil). Kuracak arkadaşlara tavsiyem Chrome olarak kurmaları.

Ben hiç chrome kurmadım. Acaba bu yaşanan sorunlar neler? (font sorunu hariç  :) )

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: ironic - 28 Ağustos 2009 - 16:52:56

Ben hiç chrome kurmadım. Acaba bu yaşanan sorunlar neler? (font sorunu hariç  :) )
En önemlisi flash şu ana kadar hiç çökmedi, yer imleri aktarımı direk firefox'tan yapılabiliyor, chromium sürümü çok sık çöküyordu sebepsiz yere bunda henüz çökme olmadı. Fontlar da daha düzgün görünüyor ve yapılan font ayarları artık çalışıyor. Şu ana kadar gözlemleyebildiklerim bunlar (4.0.202.2 sürümü).

gio

ilginçtir ki ben de chromium'dan daha çok memnun kaldım. herhangi bir çökme yaşamıyorum özellikle. chrome ile adres çubuğunda yazım esnasında yaşanan çökmelerden hiçbiri olmadı mesela. üstelik 64 bit olarak kullanmak ta ayrı bir güzel.

ironic

Alıntı yapılan: samurai - 28 Ağustos 2009 - 17:01:13
Alıntı yapılan: ironic - 28 Ağustos 2009 - 16:52:56

Ben hiç chrome kurmadım. Acaba bu yaşanan sorunlar neler? (font sorunu hariç  :) )
En önemlisi flash şu ana kadar hiç çökmedi, yer imleri aktarımı direk firefox'tan yapılabiliyor, chromium sürümü çok sık çöküyordu sebepsiz yere bunda henüz çökme olmadı. Fontlar da daha düzgün görünüyor ve yapılan font ayarları artık çalışıyor. Şu ana kadar gözlemleyebildiklerim bunlar (4.0.202.2 sürümü).

Yerimleri aktarımı aslında chromium da da bayağıdır vardı. Opera yer imlerini aktarmak için , Opera yer imleri yöneticisinden yerimlerini html olarak aktar yapın ve chromium/chrome a bu dosyası gösterin.

Her güncellemeden sonra chromium ayar dosyasını aklıma geldikçe  silerim. Ben çok uzun süreler kullanmadım ama kullandığım sürelerde hiç çökme yaşamadım.

GAREZ

daha etkili yöntem 9.04'ten 9.10'a yükseltin... flash sorunu için çare...

btermeli

Selamlar,

Chromium'da örneğin kariyer.net sitesine gittiğiniz de java menuler açılıyor mu?
Örneğin kariyerim menüsüne gidince, başvurularım vb. java bir menu çıkması lazım ama ne chrome'da ne de chromium'da gözüküyor.

Sizde de durum aynı mı?
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

GAREZ

Alıntı yapılan: btermeli - 04 Ağustos 2010 - 02:02:55
Selamlar,

Chromium'da örneğin kariyer.net sitesine gittiğiniz de java menuler açılıyor mu?
Örneğin kariyerim menüsüne gidince, başvurularım vb. java bir menu çıkması lazım ama ne chrome'da ne de chromium'da gözüküyor.

Sizde de durum aynı mı?
java menü derken iş aramaya fare işaretini tutunca açılan menü her zaman çalışmıyor kararsız arada bir çalışıyor gibi 5.0.375.125 ve 99 ile biten Chromium aynı gibi...