(K)Ubuntu açılış sorunu.

Başlatan Megatron, 01 Kasım 2010 - 23:48:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Megatron

Kubuntu' yu uzun zaman önce (KDE SC 4.5 çıktığında) Ubuntu' dan türetmiştim. O zamandan beri ciddiye alınıcak bir sorunlar şu ana kadar karşılaşmadım. Son bir saat içinde tarayıcımla internette gezinirken hiç beklenmedik şekilde hata mesajı ile karşılaştım. Hata mesajında çöken yazılımın adını hatırlamadığım için yazılım çöktüğünde masaüstündeki sorunu betimlemekle yetinmek zorundayım. Hatadan sonra masa üstünde "Dizin görüntüleyici" adındaki plasmoid' in çalışmadığının farkına vardım. O plasmoid' in bulunduğu yerde karşılaştığım çökme habercisindeki hata mesajının aynı bulunuyordu.
Sistemi yeniden başlattığımda bir yığın hata dizisinin sonunda aynen şöyle yazıyordu:
Killed
mount: mounting /dev on /root/dev failed: No such file or derectory
mount: mounting /sys on /root/sys failed: No such file or derectory
mount: mounting /proc on /root/proc failed: No such file or derectory
Target filesystem doesn' t have requested /sbin/init.
No init found. Try passing init= bootarg.

BusyBox v1.15.3 (Ubuntu 1:1.15.3-1ubuntu5)
Enter 'help' for a list of built-in commands.

(initramfs)
GNU/Linux kıtasında, kayıp penguen.

stratovarius

Home/kullanıcı adınız/ konumundaki gizli dosya olarak bulunan .kde klasörünün bir yedeğini alıp siliniz.

Sonra yeniden girmeye çalışınız.

Bu klasörü silmeniz demek bütün ayarlarınızın gitmesi demekttir.

agritux

mv $HOME/.kde $HOME/yedek

komutu arkadaşımın bahsettiği işlevi görecektir.

Megatron

Alıntı yapılan: stratovarius - 02 Kasım 2010 - 00:00:49
Home/kullanıcı adınız/ konumundaki gizli dosya olarak bulunan .kde klasörünün bir yedeğini alıp siliniz.

Sonra yeniden girmeye çalışınız.

Bu klasörü silmeniz demek bütün ayarlarınızın gitmesi demekttir.
Bahsettiğin işlev geri dönüşü olmayan bir problem çıkarmaz değilmi?

Alıntı yapılan: agritux - 02 Kasım 2010 - 00:02:26
mv $HOME/.kde $HOME/yedek

komutu arkadaşımın bahsettiği işlevi görecektir.
Kodlardan pek anlamam ama sanırım verdiğim komut /HOME klasörü altındaki ".kde"  dosyasının adını "yedek" olarak değiştiriyor. Bunu denicem de büyük küçük harf fark edermi? Home tamamen küçük harf ile yazılan bir dosya olduğundan?

stratovarius

O dosyayı silmeniz demek kubuntunun ilk günkü ayarlarına dönmesi demektir. Siz sildiğiniz zaman kendisi zaten yeni bir .kde dosyası oluşturacaktır.

Yedeğini alın dememin nedeni bazı ayarlarınızı belki kurtarmak istersiniz , ondan dolayı demiştim. (indirdiğiniz iconlar,temalar....vs)

agritux

Evet dediğini yapmaya yarıyor. yedeği de o yüzden alıyoruz. geri dönüşü olabilsin diye. En kötü ihtimal, kde ayarların kurulumun ardındaki gibi olur. biraz zaman ayırarak hemen istediğin ayarlara dönebilirsin. yazdığımın aynısını yazarsan sorun olmaz. başında dolar işareti var unutma.

Megatron

Alıntı yapılan: agritux - 02 Kasım 2010 - 00:16:21
Evet dediğini yapmaya yarıyor. yedeği de o yüzden alıyoruz. geri dönüşü olabilsin diye. En kötü ihtimal, kde ayarların kurulumun ardındaki gibi olur. biraz zaman ayırarak hemen istediğin ayarlara dönebilirsin. yazdığımın aynısını yazarsan sorun olmaz. başında dolar işareti var unutma.

Verdiğim komut önerdiğinin aynıydı. İşe yaramadı.
(initramfs)mv $HOME/.kde $HOME/yedek
mv: cannot rename '//.kde' : No such file or directory

Şeklinde bir döngü ile karşılaştım. Sistemi yeniden başlattığımda yine açılmadı.

stratovarius

Siz şu anda gnome üzerinden giriş yapmıyormusunuz?Kdeyi farklı kullanıcı ile açtıysanız bu şekilde yedek almaması normal.

Nautilusla .kde dosyasını bulup direkt siz sağ tıkla ismini değiştirsenize .

İlla konsolla uğraşıyorsunuz.

agritux

Ben siyah ekranda kalıyorsunuz diye düşündüm. Pardon. Sustum ben.

Megatron

Alıntı yapılan: stratovarius - 02 Kasım 2010 - 00:31:46
Siz şu anda gnome üzerinden giriş yapmıyormusunuz?Kdeyi farklı kullanıcı ile açtıysanız bu şekilde yedek almaması normal.

Nautilusla .kde dosyasını bulup direkt siz sağ tıkla ismini değiştirsenize .

İlla konsolla uğraşıyorsunuz
Bilgisayarıma iki adet Ubuntu yüklemiştim. Birinde sorun olursa diğeri ile giriş yaparım düşüncesiyle.
Uzun bir süre sonra Ubuntu' lardan birini Kubuntu' ya dönüştürdüm.
Şu an açılmayanda Kubuntu' m. Hiç bir şekilde giriş yapamıyorum. Kullanıcı adımı bile girmemi istemeden (bir yığın hata döngüsü ile) direk konsol ekranı geliyor karşıma. Sadece komut girmeme izin veriyor. Her komutuda kabul etmiyor. ["Reboot" komutu veriyorum tepkisiz kalıyor.]
Şu an kullandığım ikinci sistemimle de sorun yaşıyorum. Bu sistemden HDD' deki diğer bölümlere bağlanamıyorum.

Alıntı yapılan: agritux - 02 Kasım 2010 - 00:34:13
Ben siyah ekranda kalıyorsunuz diye düşündüm. Pardon. Sustum ben.
Tamda düşündüğün gibi. Direk siyah ekranla karşılaşıyorum.

stratovarius

O zaman @m.eribol un söylediği başlığı inceleyiniz. Ben sadece kubuntuyu açamıyorsunuz sanmıştım.

Hdd sorunu gibi duruyor o zaman.

Megatron

Saat geç oldu önerdiğiniz çözümleri şimdiliek gerçekleştirmicem. Yarın sabah biriken önerilerinizi değerlendirmeye devam ederim.

Alıntı yapılan: m.eribol - 02 Kasım 2010 - 00:41:23
Bu sorun benziyor http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=22125.0
Bağlantı için teşekkür ederim değerlendirmeye aldım. :)

Alıntı yapılan: stratovarius - 02 Kasım 2010 - 00:45:28
O zaman @m.eribol un söylediği başlığı inceleyiniz. Ben sadece kubuntuyu açamıyorsunuz sanmıştım.
Hdd sorunu gibi duruyor o zaman.
Bende aynı düşüncedeyim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Kasım 2010 - 08:25:15

Alıntı yapılan: m.eribol - 02 Kasım 2010 - 00:41:23
Bu sorun benziyor http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=22125.0
Burdaki öneriyi dikkatle Kubuntu' mun bulunduğu /dev/sda1 bölümüne canlı cd üzerinden...
sudo fsck /dev/sda1
komutu verdim. Dönen düzelt önerilerinin hepsine birden evet dedikten sonra sorun halledildi.
Yardım eden arkadaşlara çok teşekkür ederim. :)

Megatron

Arkadaşlar sorunum önceki iletide yazdığım şekilde çözmüştüm. Fakat bir gün sonrasında aynı hatayı aldım. Her seferinde aynı çözüm yöntemini uygulayarak bir kereliğine sorunlu sistemi çalıştırabiliyordum. Artık aynı yöntem geçici olarak bile sorunu çözemeyebiliyor. Bende sorunlu sistemlere bir süreliğine dokunmadan HDD deki ~60GB boş alandan ~20GB' sine temiz kurulum yapmaya çalışıyorum.
Aklınıza her hangi bir çözüm önerisi gelirse önerilerinizi gerçekleştirebildiğim kadarını denemeye devam edicem. Hiç bir sonuca ulaşamazsam sorunlu bölümerdeki kişisel verileri kurtardıktan sonra yeniden biçimlendirme yoluna gidicem.

bytan

@Megatron,

Diğer başlığa da yazdığın için sorayım, senin sorunun güncellemelerden sonra mı oluşuyor? Normal durumda fsck uygulayarak sabit disk bölümündeki dosya yapısını düzenlemiş olursun ve sistemi kullanmaya devam edersin. Makinayı kapatıp açtıktan sonra mı aynı sorun tekrarlanıyor yoksa güncelleme aldıktan sonra mı?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Megatron

Alıntı yapılan: bytan - 03 Kasım 2010 - 19:18:02
@Megatron,

Diğer başlığa da yazdığın için sorayım, senin sorunun güncellemelerden sonra mı oluşuyor? Normal durumda fsck uygulayarak sabit disk bölümündeki dosya yapısını düzenlemiş olursun ve sistemi kullanmaya devam edersin. Makinayı kapatıp açtıktan sonra mı aynı sorun tekrarlanıyor yoksa güncelleme aldıktan sonra mı?
fsck uyguladıktan sonra sisteme giriş yapabiliyorum sistemde fakat (güncelleme yapmadan bile) sistemi bir kez yeniden açtığımda aynı sorunla karşılaşıyorum. Güncelleme yaptığımdaysa sistemin geçici olarak bile kurtulması dahada zorlaşıyor. Güncellemelerden sonra sistemde iki farklı hata meydana geliyor. Biri bu konudaki hata iken bir diğeri çekirdek hatasına benziyor. Diğer hatayı "fsck ve ubuntu-bug mountall" komutları ile gideriyorum. Her iki hatayıda giderdiğimden sistem sadece bir kez (sorunlu) olarak çalışıyor.

bytan

Sabit diskinde iki adet ubuntu varmış. Diğerinde de bu tür sorunlar yaşıyor musun? Örneğin güncelleme sonrası yaşadığın sorun gibi? Kısaca bu fsck ve güncelleme sonrası sorunlar hep tek bir sisteminde mi oluyor?

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Megatron

Alıntı yapılan: bytan - 03 Kasım 2010 - 19:57:38
Sabit diskinde iki adet ubuntu varmış. Diğerinde de bu tür sorunlar yaşıyor musun? Örneğin güncelleme sonrası yaşadığın sorun gibi? Kısaca bu fsck ve güncelleme sonrası sorunlar hep tek bir sisteminde mi oluyor?
Diğer Ubuntu' mda da güncelleme yaptıktan sonra aynı sorunları yaşamaya başladım.
Bilgisayarımda toplam üç dağıtım (Pardus, Ubuntu, (K)Ubuntu) var. Pardus çok önceleri benzer bir şekilde çokmüştü. Yeniden biçimlendirme yapmak için son sürümün kararlısını bekliyorum.  Gelelim asıl konumuza. (K)Ubuntu kullanırken sorun yaşadığım için diğer Ubuntu' ya giriş yapıp biriken güncellemeleri onada kurdum. Sistemi yeniden başlattıktan sonra aynı hatalarla karşılaştım. Şimdi Linux Mint 9 (LM9) Live CD' den yazıyorum.

bytan

Diğer sistemde güncelleme almadan da bu sorunu yaşıyor muydun peki? Hani eğer yaşıyorsan iki ayrı disk bölümünde bulunan iki ayrı sistemin fsck sorunu vermesi güzel tesadüf. Hatta belki öncesindeki Pardus'da aynı sorundan çökmüş. Bu açıdan bakınca sadece emin olmak için, fsck işlemini yapmadan önce disk bölümünü sisteme bağlamıyorsun değil mi?

PF @ ST

Megatron

Alıntı yapılan: bytan - 03 Kasım 2010 - 20:41:31
Diğer sistemde güncelleme almadan da bu sorunu yaşıyor muydun peki? Hani eğer yaşıyorsan iki ayrı disk bölümünde bulunan iki ayrı sistemin fsck sorunu vermesi güzel tesadüf. Hatta belki öncesindeki Pardus'da aynı sorundan çökmüş. Bu açıdan bakınca sadece emin olmak için, fsck işlemini yapmadan önce disk bölümünü sisteme bağlamıyorsun değil mi?
Diğer Ubuntu' m güncellemeden önce düzgün çalışıyordu. Pardus ise çok önceleri güncelleme esnasında aniden kapanarak bozulmuştu. Gerçektende bağımsız iki sistemin aynı gün, aynı hatadan çökmesi enteresan bir tesadüf. fsck işlemini Ubuntu 10.10 Live CD' sinden yapıyorum. İşlemi yaparken canlı sistem açılır açılmaz "sudo fsck /dev/sda1" komutunu veriyor(d)um.

bytan

Yapabilirsek hata iletilerini kullanıp sağda solda araştırmaya çalışabiliriz. Hangi güncellemenin nasıl böyle fsck sorununa yol açacağını kestiremiyorum. Belki fsck sebebi de o olmayabilir. Mesela sabit diskindeki donanımsal sorun olabilir. Biraz araştırmak lazım.

PF @ ST

Megatron

Bende emin olamıyorum sorunun güncelleme kaynaklı olduğuna. Sadece dikkatimi çeken o oldu. Bir kaç arkadaşında güncelleme sonrası sorun yaşadığını duyunca şüpelendim sadece. Eğer sorun donanım kaynaklı ise işimiz daha kötü. Yakın zamanda boş alanın bir kısmını LM9 ile biçimlendiricem. sorunu bir süre çözemessem yada kişisel verilerimi kurtarabilirsem Ubuntularıda yeniden biçimlendiricem. Pardus ise kararlı sürüme kadar beklesin.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Kasım 2010 - 13:43:15

Devesini kaybedip bulan insan gibi mutluyum. Linux Mint' i (diğer sistemlere dokunmadan) kurduktan sonra Ubuntu' larım hayata döndü. Sanırım sorun Grub ekranındaydı. LM9' u kurarken değişen grub ekranında yeni eklenen LM9 ile birlikte diğer sistemlerin çekirdekleride olduğu gibi duruyordu. Öylesine Ubuntu' lardan birini çalıştırıyım dedim, normal bir şekilde çalıştı. Umarım ilerliyen zamanlarda bir aksilik olmaz. :)