[Çözüldü] toshiba satellite nb10 kurulum sorunu

Başlatan zerrebey, 01 Şubat 2015 - 22:00:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zerrebey

merhaba..
toshiba satellite nb10 marka notebooka usbden ubuntu kurulumu yapmak istedim..
bios dan;
* 1. sıraya usb seçtim
* secure boot dısable seçtim
kurulum yapıldı.
ancak tekrar başlatınca  "reboot and select proper boot device" yazısı geldi.
bunun üzerine biosda birinci sıraya disk seçimini aldım .seure boot hem dısable hem enable denedim.
ancak sonuç aynı oldu..

usb live  boot repair disk yazılımını komutlarla kurdum tamir için gerekli ayarı yaptım..yine sonuç vermedi..
başka bir usb ye boot repair disk yazdırıp tekrar denedim... yine sonuç vermedi..,

hard diski araştırdım. toshiba mq01abf050 marka .. ilgili şu adresteki https://unofficialnb10.wordpress.com/2014/03/ yazıyı buldum ama pek anlayamadım.. 
ne yaptıysam sonuç alamadım...
yardımınızı bekliyorum.. selamlar

cool23

Bağlantıda Sol USB portu güvenilir değil sağ USB portundan deneyin demiş bir de 32 bit önyükleme desteği yok demiş x64 bit mi yükleme yapıyorsunuz.
İnsanlık için Linux...

zerrebey

evet 64 bit yükleme yaptım..
üstüne birde linuxmint  yanına kurdum belki başlangıç düzelir diye ama maalesef yine olmadı...
toshiba nb10-a-10e bios ayarları da oldukça sade...ama... acaba bilmediğim bir yeri işaretlemeyi mi kaçırıyorum..

heartsmagic

BIOS tarafında kurcalanabilecek Quick Boot/Fats Boot ya da ona benzer başka ayarlar var mı? Olay sanki UEFI sıkıntısı gibi görünüyor uzaktan.

Hmm, bu seride garip bir UEFI sorunu varmış: http://linuxontoshiba.blogspot.com.tr/2014/05/getting-ubuntu-1404-to-boot-from.html
Çözümü var gibi görünüyor. Şöyle yapacaksın, elinde bir adet Ubuntu Canlı CD veya USB'si olsun. Bunu kullanarak canlı sistemi aç. Kurulu Ubuntu bölümünü bağla, dosya yöneticisinde görünüyor olması lazım kurulu bölüm, tıklarsan bağlanacaktır. Burada bazı işlemler yapmamız lazım. Dosya yöneticisiyle kurulu Ubuntu bölümüne ulaşacak, /EFI/ubuntu dizinini açacak ve ubuntu ismini boot olarak değiştireceksin. Tam yolun ismi /media/ubuntu/EFI/... gibi olacaktır. Ardından Canlı CD veya USB tarafındaki dosyalara erişeceksin. Doğrudan kök sistemdir aslında bu. Buradaki /EFI/boot dizini içindeki bootx64.efi dosyasını kurulu taraftaki boot dizini içine kopyalayacaksın.

Sonra sistemi yeniden başlatacaksın, düzgün yapıldıysa sistemin açılması gerekiyormuş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zerrebey

Maalesef olmadı..  gnu grup version 2.02 geldi ancak
Minimal BASH-like line editing is supported.   For
         the   first   word,  TAB  lists  possible  command
         completions.  Anywhere else TAB lists the possible
         completions.

Bu hatayı verdi..  kurulurken S1 EFI ,  S2 EX4      ve  S3 takas olarak kurmuştu.

heartsmagic

İşlemler doğru yapıldı değil mi? Zira verdiğim kaynakta çözümün iş gördüğünü onaylamış insanlar. Eğer bu da işe yaramıyorsa ne yapabiliriz bilmiyorum cidden. Belki işlemler yapıldıktan sonra tekrar bir Boot-Repair'e müracaat edilebilir.

zerrebey

Teşekkür ediyorum, hearstmagic sağ olasın.. Yine sorunumu çözdünüz...

Yalnız ek olarak, aynı sorunla karşılaşacak arkadaşlara bir not düşüp öyle bitireyim:

1. Eğer diski sil kur yönergesini seçerseniz bir süre sonra bir uyarı gelecektir. " ...birbirine bağlıdır. Eğer seçerseniz ..." türünde bir şey,onu "evet" seçin.Ben hayır seçmiştim sorun oldu.
2. Şu İngilizce çözüm linkindeki
http://linuxontoshiba.blogspot.com.tr/2014/05/getting-ubuntu-1404-to-boot-from.html EFI içerisindeki ubuntu klasörünü ubuntu(copy) olduğu gibi kopyalayıp ismini "boot" olarak değiştirin ama kopyaladığınız ubuntu dizinini de silmeyin.
3.Bahsedildiği gibi boot dizini içine çalışan usb deki /EFI/boot dizini içindeki bootx64.efi dosyasını kurulu taraftaki boot dizini içine kopyalayın.
4.Burada sorun çözüldü.. Ama Gerekirse boot repair ile de bir düzelteme yapılabilir.

heartsmagic

Sevindim @zerrebey. Bizler de etiket ve ek açıklamalar için teşekkür ederiz.