pencere ve firefox'taki yer imleri ve eklentiler sorunu

Başlatan panic, 15 Mart 2009 - 02:27:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

panic

pencere sorunlarıyla ilgili forumu araştırdım ama hiç birisiyle çözemedim. ubuntu 8.10 intrepid yüklü bilgisayarda gerçi hardy heron varken de bi kaç kere gelmişti bu sorun başıma. şimdi pencerelerin üzerindeki yer imlerinin hepsi gitmiş ve yeniden yapamıyorum yani add bookmark diyorum ekliyor iki saniye sonra geri siliniyor. aynı şekilde firefox daki bütün yerimleri de gitmiş eklentilerle beraber ve o da yeniden eklenmiyor (eklenti kurmayı denemedim gerçi). yukardaki geri ileri butonları da gözükmüyor. daha önce de gelmişti başıma bu ve kapatıp açarak vs. herşey yerli yerine oturmuştu ama bu sefer düzeltemedim. compiz 'de mi ki sorun?

ironic

@panic yerimleri veya yedek alma eklentileri kullanmıyorsanız firefox yerimlerinizin toplam yedek sayısı 5 i aşmayacak şekilde (yani 6. yedekleme de ilk yapılan yedekleme silinir) belli aralıklarla yerimlerinizi yedekler. Eğer profilinizde bilgi kaybı vs. olmadıysa Ctrl+Shift+B ya da yerimleri menüsü >> "Yerimlerini düzenle" >> "içe aktarma ve yedekleme" bölümünden eski yerimlerinizin yedeğini geri getirebilirsiniz/alabilirsiniz . Eklentiler ile yapmak için  foxmarks ve aynı zamanda isteğe bağlı tercihleriniz için veya tüm profilin yedeğini alabileceğiniz FEBE eklentileriyle yerimlerinizin yedeğini alabilirsiniz.

Sorunun compiz'den kaynaklandığını düşünmüyorum. Firefox' un düzgün kapatılmamasından olabilir. Firefox' u sıfırlamak için Home/Kullanıcı adı/.mozilla dosyasını firefox kapalı iken silin.(.mozilla dosyası gizlidir. Ctrl+H ile gösterimine izin verin). Firefox açılışta yeni bir profil dosyası oluşturacaktır. Daha temiz olsun isterseniz sisteminize  ikinci bir tarayıcı (ör:Opera) kurarak firefox'u kaldırıp baştan kurabilirsiniz. Daha sonra Opera'yı kaldırın

panic

firefox'ta yedekleme yapıyorum yerimlerinin ve eklentilerin yedeği mecvut ama bu sorun çıkınca firefox herşeyiyle beraber sıfırlanıyo (buna geri ileri butonları da dahil, onlar hiç gözükmüyo) ve yedekleri aktaramıyorum içeriye. aynı şekilde normal pencerelerde de sorun boyle yer imleri yokoldu yenisini eklemeye çalışınca eklenmedi, sorun da bu zaten düzeltememem.
ama dün yukardakini yazdıktan hemen sonra kendi kendine sorun çözüldü, bütün yerimleri, eklentiler, pencereler herşey düzeldi. ama tabi yine anlamadım sorunun ya da çözümün kaynağını.