Fan devamlı çalışıyor ve kasıyor?

Başlatan tncrdmr, 27 Aralık 2015 - 17:02:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tncrdmr

Fan hiç durmuyor, sürekli dönüyor, sizce neden olabilir?
Yeniyim ubuntuda.

[Görseli kaldırdım ip adresiniz gözüküyor.]

ata1

bioas ayarlarında fan sürekli çalışsın seçeneğini kapatıp denediniz mi ?

tncrdmr

Alıntı yapılan: ata1 - 27 Aralık 2015 - 17:03:33
bioas ayarlarında fan sürekli çalışsın seçeneğini kapatıp denediniz mi ?

Hocam, PC Asus K52JT - Biostan fan ayarlama yok :)
Power4Gear diye bir özelliği var windows'da driverini kurunca fan hızını felan ayarlayabiliyordum ama bunun ubuntu ile uyumlu mu değil mi emin değilim. Bunun driverinin kurulu olduğunu nasıl görebilirim?

seron

Power4Gear'ın linux uyumluluğu yoktur; windows içindir. Dolayısıyla fan hızınızı o yazılım ile ayarlayamazsınız.

ikincisi o gallium 04 on amd cedar ayrık bir ekran kartı mı, onboard dediğimiz anakartta bulunan bir ekran çipi mi? onu da bilmemiz lazım. Bilgisayarınız bir dizüstü. Hal böyle olunca havalandırma durumu biraz kısıtlı. fan, sadece işlemciyi soğutmuyor; aynı zamanda bir metal boru vasıtası ile ekran çipinizi de soğutmaya çalışıyor. şayet sürücüsü kurulu değilse, ısınması ve fanı bağırtması normaldir.

sürücü yöneticisi olacak sisteminizde, ona bir bakın. sürücünün kurulu olup olmadığı terminal komutları ile bakılıyor, ama ben bilmiyorum bilenler yazacaktır. fakat öyle tahmin ediyorum ki ekran modülünüz (ekran çipi/kartı) küçük. bu nedenle ağır bir arayüzü olan ubuntu'da kasılıyor.

ata1

neynefes

ekrankomut

Öncelikle şunlara bir bakalım bence.

seron

Alıntı yapılan: neynefes - 27 Aralık 2015 - 19:04:39
http://kb.ubuntu-tr.net/ekran-komutlari

@neynefes benim sonuçlarıma da bir bakabilir misin? sorun yaşamıyorum; en azından bir sorun ya da eksiklik var mı?
seron@seron-H54Z ~ $ lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 09)
seron@seron-H54Z ~ $ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Mesa DRI Mobile Intel® GM45 Express Chipset x86/MMX/SSE2
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
seron@seron-H54Z ~ $

kodda geçen "render" terimleri kırmızı renkle vugulanıyor terminalde.

tncrdmr

Alıntı yapılan: neynefes - 27 Aralık 2015 - 19:04:39
http://kb.ubuntu-tr.net/ekran-komutlari

lspci | egrep "VGA|3D|Display"
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Robson CE [Radeon HD 6370M/7370M]

glxinfo | grep render
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD CEDAR
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_packed_depth_stencil,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fog_distance,

xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 8192 x 8192
LVDS connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 0mm x 0mm
   1366x768       60.0*+
   1280x720       59.9 
   1152x768       59.8 
   1024x768       59.9 
   800x600        59.9 
   848x480        59.7 
   720x480        59.7 
   640x480        59.4 
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx"
Hiç şey yazdırmadı.

neynefes

Ati kartları bilmiyorum. Ek sürücülerde ne çıkıyor? Açık kaynak sürücüleri kullanıyorsunuz şu anda.

ata1

destekleniyor ise  AMD/ATI] Robson CE [Radeon HD 6370M/7370M] Catalyst kurulabilir sanırım.bakması gerek arkadaşın.

tncrdmr

Alıntı yapılan: neynefes - 27 Aralık 2015 - 21:19:55
Ati kartları bilmiyorum. Ek sürücülerde ne çıkıyor? Açık kaynak sürücüleri kullanıyorsunuz şu anda.

Bunlar bulunmakta.

neynefes

Sahiplilerden bir tanesi kurulacak sanırım ama catalyst olayı da var onu hiç bilmiyorum ben.

tncrdmr

Alıntı yapılan: neynefes - 27 Aralık 2015 - 22:04:46
Sahiplilerden bir tanesi kurulacak sanırım ama catalyst olayı da var onu hiç bilmiyorum ben.

Şimdi tam olarak ne yapıyım?  :)

neynefes

if

trmay

Merhaba, benim laptopun fanında da aşırı çalışma oluyor. Yeni kerneller ile mi ilgili tam bilmiyorum ama Manjaro 15.12 yi yüklediğimde de aynı sorunla karşılaştım. Fan çok hızlı çalışıyor. Geçen sefer ekranda dikey yeşil çizgiler oluşmuştu. Termal pad değiştirdim, düzeldi. Dün de bir süre sonra ekran karardı bilgisayar kapanmaya başladı. Şu an windowstan yazıyorum. Windowsta fanın çalışması çok normal. Ubuntu'yu açamadığım için terminal çıktılarını veremiyorum. Ati hd5000 serisi ekran kartım var. Bana sunulan iki kapalı kaynak kodlu bir de açık kodlu driverı denedim sonuç değişmiyor. ekran kartım, sistem boştayken windowsta 60 derecenin üstüne çıkmıyor. Ubuntu'da 80 derece ile 75 derece arasında gidip geliyor. Fan da sürekli son devirde çalışıyor.  :-\

mhmtkrktr

Şuan bilgisayarın da Ubuntu'mu var, Manjaro'mu?

trmay

Şu an Ubuntu var. Çift işletim sistemi var. Windowsun yanında. Grub ekranı geldiği an fan hızla çalışmaya başlıyor. Ubuntuya girdikten bir süre sonra ekran hataları almaya başlıyorum.

mhmtkrktr

Ubuntu tarafın da deneyimli birine bırakıyoruz o zaman konuyu. :)
Birde top (veya Ubuntu da htop da olabilir) komutun da işlemci kullanımına bakmış mıydın? İşlemciye yüklenen bir arkaplan uygulaması olabilir belki.

trmay

Teşekkür ederim ilginiz için. İşlemci kullanımına baktım, dikkate değer bir hareket yoktu. Dediğim gibi Manjaro'da da olunca ati'nin driverı ile ilgili olduğunu düşündüm. Yabancı sitelerde de göze çarpan bir açıklama görmedim. Şimdi eski dağıtımları kurup sorunun bilgisayarımla mı yoksa yazılımla mı ilgili olduğunu kontrol edeceğim.

mhmtkrktr

Rica ederim. Dağıtımın ne olduğu önemli değil, sonuçta hepsi aynı sürücüyü kullanıyor. Değişen sadece sürümleri ve bu sürümün çekirdekle uyumlu olması. Benim yardımcı olabileceğim tarafta mı diye sormuştum dağıtımı.
Kuruluma geçmeden önce live olarak denemen, daha iyi fikir verebilir belki. Sonrasında kurulmuş ve yine daha sonra güncellenmiş haliyle, sırayla dener ve durumu aktarırsan, sonuca daha kolay ulaşılabilir diye düşünüyorum.

trmay

Daha önce Ubuntu 14.04 ve Manjaro 15.09 da fanla ilgili bir sıkıntı yaşamamıştım. Şimdi Ubuntu 12.04 live denedim, fan normal çalışıyor. Yazılım bilgim pek yok ama tahminimce yeni çekirdekle ilgili sıkıntı yaşıyorum. Şimdilik eski sürümlerle devam edeceğim gibi görünüyor.  :-\

heartsmagic

Yeni sürümle denenecekse en azından grafik kartı çıktılarını almak isteriz: ekrankomut
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

trmay

Daha önce çıktıları almıştım, gönderecektim ancak ekranda gidip gelmeler yaşanınca tedirgin oldum ubuntuya giremedim. Şimdi 15.10 tekrar kurdum. Çıktılar şöyle:

$ lspci | egrep "VGA|3D|Display"
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Madison [Mobility Radeon HD 5650/5750 / 6530M/6550M]

$ glxinfo | grep render
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD REDWOOD (DRM 2.43.0, LLVM 3.6.2)
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_packed_depth_stencil,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fog_distance,
    GL_OES_fbo_render_mipmap, GL_OES_get_program_binary, GL_OES_mapbuffer,

$ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 8192 x 8192
LVDS connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 0mm x 0mm
   1366x768      59.64*+
   1280x720      59.86 
   1152x768      59.78 
   1024x768      59.92 
   800x600       59.86 
   848x480       59.66 
   720x480       59.71 
   640x480       59.38 
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Listedeki diğer driverları seçmem fanı etkilemiyor.

Psensor ile özellikle ekran kartı ve GPU da ısınma gözlemliyorum.

heartsmagic

Her türlü diğer sürücüleri kurman senin faydana olacaktır, kur ve çıktıları tekrar geç lütfen buraya. Bir de, konuyu açan sen değilmişsin şimdi fark ettim. Makinenin marka ve modeli nedir? Isınma dediğin ne kadar örneğin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.